Porod v nemocnici

Mám dvě dcery s věkovým rozdílem tří a půl let. První se narodila na klinice na klasickém nemocničním porodním sále, kam jsem šla velmi nerada, protože nemocnice nemám ráda. Ale pro klid duše manžela, mé maminky a tchýně, jsem tedy svolila a šla rodit na kliniku na porodní sál s tím, že když bude všechno v pořádku, půjdeme hned domů.

Porod začal v termínu odkápáváním plodové vody někde od shora. Manžel mě zavezl na kliniku, kde jsem musela zůstat přes noc. Zde zjistili, že mi opravdu voda odchází po kapkách a bolesti nikde. Podotýkám, že celou cestu na kliniku jsem bolesti měla, a to tak, že měl manžel strach, jestli to vůbec stihneme. Po příjezdu na kliniku byly bolesti tytam. Protože se do rána žádné bolesti nedostavily, tak mi kolem půl osmé ráno zaváděla lékařka prostaglandinový gel, který bolesti vyvolal. Brzy na to jsem začala zvracet, žaludek se mi “obracel” snad každou minutu, takže jsem pak už jen zvracela žaludeční šťávy. Na porodním sále jsem měla porodní asistentku – Hebamme – , která nebyla ani trochu příjemná. Chovala se ke mě dost nehezky, dokonce mi vynadala, že jim spotřebuji všechny ledvinky (malé misky v podobě ledviny z tvrdého kartonu) – to když jsem na ni asi po čtvrté zvonila, protože po jednom zvracení byla miska plná. Když jsem vstala a chtěla chodit nebo kroužit pánví, tak mě hnala okamžitě do postele. Prostě jsem nesměla jednat podle sebe. Co mě ale ještě víc naštvalo, že nechtěla za nic na světě zavolat manžela, který chtěl být u porodu od začátku, od prvních porodních bolestí, aby mi mohl být oporou. Po několikerém urgování, zda už mu volala, aby přijel, mi odpovídala: “To má čas! Ještě to není tak daleko!” Tak se stalo, že manželovi volala krátce po půl jedné s tím, že nemusí spěchat. Tudíž trvalo další hodinu, než se muž objevil. V půl druhé se vyměnila směna a s ní přišla jiná Hebamme a s ní učenka Hebamme. Ta byla příjemná, citlivá, snažila se mi vyjít vstříc, ochotná pomoci. Mohla jsem si dát i teplou lázeň. V lázni jsem vydržela asi půl hodiny a pak už se dal porod do chodu. Přesto se dcera narodila až 2 minuty před osmnáctou hodinou, a to mi ještě “pomáhaly” lékařka a dvě hebammy, protože jsem byla tak vyčerpaná zvracením, že jsem neměla ani sílu malou vytlačit. Možná že, kdyby mne nechaly rodit v poloze, ve které jsem původně chtěla, šlo vše o mnoho rychleji. Nejhůř bylo, že jsem v porodnici musela zůstat, protože naše holčička měla “tuhou” krev (náznak infekce) a neustále mě strašili dětskou klinikou. Jak jsem byla ráda, když jsme mohly čtvrtý den domů!

PORODNÍ DŮM “CAPITOL”

Před několika týdny se nám narodila druhá dcera. Tentokrát jsem se ale nedala nikým ovlivnit a šla rodit do “porodního domu”. Je to alternativa pro maminky, které nechtějí rodit v porodnici ani doma. V Německu máte možnost rodit doma, v porodním domě, v “alternativním” porodním pokoji v nemocnici nebo na klasickém porodním sále. Máte také možnost zvolit ambulantní porod v nemocnici s návratem domů po několika hodinách.

Porodní dům má vypracovaný koncept, který zahrnuje seznámení se s personálem (hebammy – diplomované samostané porodní asistentky s letitou praxí, gynekologové), takže při porodu všechny znáte. Mimoto se zde musíte představit do konce 23. týdne těhotenství, takže vás lékař provází celým zbytkem těhotenství. Když máte nějaké problémy, třeba je vám špatně, máte možnost jít k hebammě, která se vyzná v homeopatii. Porodní asistentky si stále rozšiřují své znalosti, takže máte možnost homeopatie, akupunktury, akupresury, akupunktních masáží, masáží reflexních bodů nohou a další.

Porodní dům “Capitol” má i vlastní gynekologickou praxi, čekárna je vybavena pohodlnými židlemi a dětským koutkem. Knihovnička poskytuje jak rodičovskou literaturu tak literaturu odbornou. Vlastní porodní pokoj, vlastně jsou tu dva (jeden větší, a jeden menší) pro případ dvou současných porodů, je v zadní části budovy oddělen několika dveřmi a dobře odhlučněn.

K velkému pokoji přiléhá koupelna s velkou vanou, ve které je možno rodit. Pokoj je vybaven širokou postelí, takže rodiče mají po porodu možnost odpočinku a kochání se miminkem. Jste v soukromí, porodní asistentka se zdržuje v pozadí. Jsou zde všichni přívětiví a snaží se vám vyjít vstříc. V případě nutnosti odvozu do nedaleké nemocnice mají spojení s rychlou záchrannou službou a jedou v každém případě s vámi.

K PODMÍNKÁM PORODU V PORODNÍM DOMĚ PATŘÍ:

  • Žena (rodiče) se na tento porod celé těhotenství připravovala.
  • Účast na jednom informačním večeru porodního domu.
  • Porodní asistentky a jeden z lékařů kotrolují celý průběh těhotenství.
  • Těhotenství probíhá normálně a napovídá, že i porod bude normální.
  • K porodu dochází nejdříve 3 týdny před předpokládaným termínem.
  • Miminko je v poloze hlavičkou dolů.
  • Rodička neočekává dvojčata a její zdravotní stav je dobrý.

Moje druhé těhotenství nebylo zcela bez komplikací. Nejprve jsem měla předčasné porodní bolesti a pak bylo miminko tak nízko, že jsem nesměla skoro nic dělat a musela polehávat, aby se náhodou nenarodilo předčasně. Tak tohleto miminko pak na sebe dalo čekat. Celou dobu čekání po termínu jsem denně jezdila do porodního domu, aby byl zjištěn na CTG zdravotní stav miminka a mohlo se zabránit nějaké komplikaci. Miminko se narodilo třináct dní po termínu v krásné atmosféře, za asistence velmi vlídné a citlivé hebammy.

Porod musel být sice také vyvolán, ale tentokrát jsem to snášela dobře. Po zavedení prostaglandinového gelu jsem se byla ještě projít, telefonovala jsem s dcerou a mou maminkou, která byla již druhý týden u nás a starala se o ni. Možná bylo dobře, že maminka sama poznala “porodní dům” a už nic proti porodu v něm nenamítala. Kolem třičtvrtě na jednu jsem si dala teplou lázeň, ve které jsem vydržela skoro hodinu a pak už to šlo raz naráz. Z koupelny to bylo jen pár kroků do prostorné, žlutě povlečené postele, se kterou jsem ladila, protože jsem měla oblečené své žluté tričko. Miminko bylo během pětadvaceti minut na světe. Rodila jsem v podřepu, tuhle polohu bych doporučovala všem maminkám. Ulehčuje to práci jak rodičce, tak miminku, které musí zvládnout “zatáčku”. (Tatínek, pro velkou rychlost, samotný porod nestihl, dojel 5 minut po porodu). Dcera se narodila minutu po 14-té hodině a před 19-tou hodinou jsme už byli všichni doma, kde nás uvítala šťastná babička a zvědavá, zářící sestřička. Druhý den odpoledne se přišla podívat porodní asistentka z porodního domu, jak se nám daří. Ta také docházela 2 týdny po porodu a kontrolovala průběh šestinedělí.

Tentokrát bylo všechno moc fajn a tenhle porod zůstane krásným zažitkem. Byl opravdu krásný. Takový bych přála všem maminkám, určitě by se pak rodilo více dětí.

Komentáře