Výsledkem je přírodní víno bez zbytků chemikálií, jehož produkce proběhla od začátku do konce s maximálním ohledem na životní prostředí.

Zatímco na konvenční vinici dopadnou během sezony hektolitry chemikálií, biovinař používá pro ochranu svého vinohradu přírodní metody. Jde o vytváření podmínek, kde se daří přirozeným nepřátelům plevele a škůdců. Pesticidy jsou nahrazovány dravými roztoči, slunéčky, škvory a dalším hmyzem, pásy zeleně mezi řadami vinohradu pak slouží jako útočiště užitečnému hmyzu a chrání půdu před erozí. Používají se také různé lapače hmyzu. Plevel je likvidován mechanicky, rostlinné zbytky se zapracovávají do půdy a slouží jako přirozené hnojivo. Ekologický vinohrad je tedy prostředí plné života a harmonie, kde se začíná utvářet duše lahodného nápoje s certifikátem Bio.

Důležitý faktor pro biovinaření je i výběr odrůdy. Máte-li v oblibě Müller Thurgau nebo Modrý Portugal, budete jej v biokvalitě hledat obtížně. Jedná se o orůdy náročné. V biovinařství jsou oblíbeny zejména odrůdy přirozeně odolné proti houbovým chorobám, s pevnou slupkou a vysokou cukernatostí hroznů. Často se zde setkáte s řadou původních regionálních odrůd, nebo s vysoce moderními kříženci.

První větší ekologické vinice se objevily teprve počátkem 70.let. Zpočátku nepříliš vysoká kvalita biovína, způsobená chybami a nezkušeností vinařů se brzy zlepšila. Dnes patří na trhu s vínem k jednomu z nejrychleji se rozvíjejících segmentů. V Evropě se většina biovín vyrábí v menších vinařstvích. U nás se zabývá výrobou biovína zatím jen pár producentů, většina biovína je proto ze zahraničí, především Itálie, Německa, Rakouska nebo Španělska. ¨

S biovíny můžete seznámit v rámci regionálních ochutnávek biopotravin nebo na výstavách a veletrzích. U nás bohužel zatím jen zřídka. Nejlepší možnost k seznámení s biovínem je norimberský veletrh Biofach, pořádaný každoročně v únoru. Biovínu je zde vyhrazen samostatný pavilon, kde je k dispozici několik stovek vzorků. Probíhá zde i soutěž a ocenění nejlepších biovín týmem odborníků. Některá medailová biovína najdete v naší nabídce – pochází od rodiny Weiss z Rakouska.

Na výběru sortimentu do naší biovinotéky spolupracujeme se someliérem. Umíme také zařídit řízenou degustaci biovína z našeho širokého sortimentu. Součástí degustace je samozřejmě i výklad o biovíně a biovinaření. Máte-li zájem o tento zajímavý zážitek, neváhejte nás kontaktovat.

Komentáře