Příznaky:

  1. bulka nebo ztluštění části prsu, změny jeho tvaru, velikosti nebo symetrie
  2. pocit bolesti nebo napětí v prsou
  3. zarudnutí, dolíčky a zvětšení prsu, zánět (kůže připomíná pomerančovou kúru)
  4. čirý nebo krvavý výtok z bradavky, její vtažení nebo naopak vystoupnutí

Riziková skupina
Zhoubný nádor prsu je ve většině zemí světa nejčastějším typem rakoviny u žen. Takový stav je i v České republice. V Národním onkologickém registru ČR bylo od jeho založení v roce 1976 do konce roku 1998 podchyceno více než 80 tisíc zhoubných nádorů prsu. Počet se neustále zvětšuje….Výskyt onemocnění stoupá s věkem, většina nádorů se vyskytuje po přechodu.

Další rizikové faktory zahrnují:

  • Významný výskyt zhoubných nádorů prsu v příbuzenstvu
  • Přítomnost mutovaného genu, který může být za onemocnění zodpovědný
  • Časný začátek menstruace ( před 12. rokem života ) a první těhotenství v pozdějším věku ( po 30. roce života ) nebo pozdní nástup menopauzy ( po 55. roce života )
  • Obezita
  • Předchozí nádorové onemocnění prsu, vaječníků nebo dělohy
  • Dlouhodobá hormonální terapie v menopauze
  • Kouření
  • Pití více než dvou alkoholických nápojů denně

Odborníci se však shodují v tom, že asi u 80% takto nemocných žen není přítomný žádný z těchto uvedených rizikových faktorů a že by proto po prvních příznacích choroby měly aktivně pátrat všechny ženy.

Průběh onemocnění
Průběh se liší podle typu nádoru. Asi 90% zhoubného bujení vychází z mléčné žlázy, většinou z mlékovodů nebo vlastních žlázek. Vzácný Pagetův nádor začíná na bradavce a ještě méně častý zánětlivý karcinom je spojen se zánětem kůže, která má potom vzhled pomerančové kúry.

Některé nádory rostou velmi pomalu a po celé roky se nikam nešíří, jiné se zdvojnásobí za pár dní. V průměru se nádor prsu zvětší na dvojnásobek asi za 100 dní a může trvat i několik let, než je objeven. Mnoho změn v prsu zjistí partneři a manželé při dotyku. Nepodceňujte proto jejich připomínky!!!

Nádorové buňky se zároveň s růstem jejich počtu šíří i do okolních tkání a mízních uzlin v podpaží, méně často se šíří do šíje a v okolí klíčku. Vzdálená ložiska ( metastázy ) putují do kostí, plic a jater.

Většina zhoubných nádorů prsu probíhá zpočátku nebolestivě, ale jak nádor roste a šíří se, působí v prsu napětí a bolest. Dalším zdrojem bolesti jsou metastázy v kostech nebo jiných částech těla.

Svépomoc
Pokud zjistíte nějakou varovnou známku onemocnění, co nejdříve navštivte lékaře. Časné odhalení nádoru a včasné započetí léčby výrazně zlepšují naději na přežití. Alespoň jednou měsíčně provádějte samovyšetření prsů a jednou ročně se dostavte na vyšetření prsou ke svému gynekologovi. Někdy se doporučuje mamografické vyšetření každé dva roky po čtyřicítce, po padesátce každý rok.

Pokud se dozvíte, že máte rakovinu prsu, , najděte si všechny informace o možné léčbě. Uvědomte si, že téměř 85 % pacientek s touto diagnózou je po pěti letech naživu a v pořádku. Avšak i přes tyto relativně dobré vyhlídky žít s myšlenkou, že máte rakovinu prsu, není lehké. Mnoho žen podobně postižených se sdružuje do spolků ( např. Mamma Help! ), pomáhá i podpora členů rodiny.

Je řada maličkostí, které Vám během léčby i potom pomohou překonat problémy. Aby se zabránilo bolestivému pooperačnímu otoku, je nutné procvičovat paži na postižené straně. Stačí zvedat ruku nad hlavu nebo vám lékař poradí speciální cviky. Vyhýbejte se zaškrcování paže, náramky a hodinky noste na druhé straně a tašky nahraďte batohy.

LÉČBA
V léčbě rakoviny prsu dochází ke stálému pokroku, ale základem terapie zůstává nadále operace, při které se odstraní nádor s různě velkou částí tkáně, počínaje prostým vynětím bulky až po odstranění celého prsu a uzlin z podpaží. Po operaci většinou následuje některá z dalších forem léčby:

  • Ozařování je většinou další fází léčby po prostém odstranění nádoru. Léčba probíhá ambulantně, nejčastěji pět dní v týdnu po dobu čtyř až šesti neděl. Mezi vedlejší účinky patří únava, otoky a ztluštění kůže v místě ozařování.
  • Chemoterapie se v léčbě nádoru prsu používá stále častěji. Někdy se k ní přistupuje ještě před samotnou operací, aby se zmenšil rozsah nádoru a metastáz. Konkrétní léky i doba jejich podávání se liší podle druhu nádoru.
  • Hormonální terapie se podává, pokud se v nádoru najdou receptory pro estrogen, hlavní ženský pohlavní hormon. Podíl hormonální terapie vzrostl za posledních 25 let ještě významněji než u chemoterapie. V ČR se nyní podává ve více než 50ti procentech. Nejčastějším preparátem je Tamofixen, který blokuje estrogenové receptory a brání růstu nádorů. Měl by se brát nejméně 5 let. K jeho vedlejším účinkům patří nevolnost, návaly horka a další příznaky přechodu , zvláště u žen v reproduktivním věku. U některých typů onemocnění se u žen před menopauzou chirurgicky odstraní vaječníky, aby nedošlo k další produkci ženských hormonů.

Léčba bolesti je individuální. Po prostém odstranění bulky stačí Kodein nebo Tramadol a po pár dnech hojení Paracetamol nebo jiné neopiodní analgetikum. Po rozsáhlejších operacích se ze začátku podávají silné opioidy, potom se přechází na léky jako u předchozích operací. Při pokročilém nádoru s metastázami do kostí bývá někdy nutný dávkovač s morfiem.

PREVENCE
Vzhledem k tomu, že u většiny nádorů není známá příčina jejich vzniku, není známá ani žádná spolehlivá prevence. U vysoce rizikových žen se doporučuje častá kontrola a vystříhání se některých ovlivnitelných faktorů.

K obecným zásadám patří:

  • udržovat si ideální hmotnost
  • nepít více alkoholu než jednu skleničku denně

ALTERNATIVNÍ TERAPIE
Alternativní metody jsou pouze doplňkem klasické léčby a operace!

Sugesce a autohypnóza
Tyto techniky se vyučují v centrech pro léčbu nádorů, aby pomohly vyrovnat se ženám s bolestí a dalšími problémy při pokročilém nádoru prsu. Podle srovnávacích studií přežívají ženy, které je používají, ve srovnání s ostatními pacientkami mnohem déle. Podle některých teorií léčba zaměřená na vztah těla a mysli posiluje imunitní systém v boji proti nádoru.

Fytoterapie
Čerstvý gel z aloe nanesený na postižená místa pomáhá ke zhojení kůže poškozené ozařováním. Zázvorový čaj může ulevit při nevolnosti, která bývá nežádoucím vedlejším účinkem chemoterapie i ozařování.

Výživa
Mezi potravinové doplňky v prevenci rakoviny patří antioxidanty jako je vitamín E, vitamín C, betakarotén a karotenoidy, selen, zelený čaj, , koenzym Q10. Také rostlinné bioflavonoidy např. ze sóji, které obsahují přírodní estrogen, ale nezvyšují rakovinu prsu, dokonce podle některých studií působí preventivně.