Vlastnosti takové kávy jsou velmi pozitivní. Eliminuje následky našeho ustaraného a uspěchaného života. Káva tak má kromě vlastností podobných jako zelený čaj (minerály, antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny, lipidické oleje, vitamíny a stopové prvky), také schopnost vyrovnávat hladinu intersticiální tělní tekutiny (tekutina, volně se pohybující mezi buňkami). Podle vyzkumů doktora Alesandra Cortiho z Švýcarského Zurychu kofein není jedinou aktivní látkou v kávě.
Jak se pozná přebytek horkosti (Pitta) v kávě?
Především káva „pálí“. Toto pálení ucítíte hlavně v ústech a krku, pod očima (dojem svítících očí) a na průduškách. U lidí, kteří se nachází ve stresu, či pod tlakem, se mírně zvýší tělesná teplota, a lidé, kteří mají sklony ke stresu a snadno se vyvedou z rovnováhy, stanou se lehce netrpěliví, brunátní nebo podráždění.
Jak se pozná přebytek látek, které člověka roztřesou a vyvedou z rovnováhy (Váta)?
Nejvíce zřetelnými příznaky po vypití takovéto kávy jsou zvýšená psychomotorická aktivita, třes rukou, těkání víček, myšlenkový úprk, zrychlené dýchání, třes žaludku, neschopnost koncentrace, impulsivní jednání a problémy s hlubším nádechem.
Jak se pozná přebytek látek, které vyvolávají pocity stability a vyrovnanosti (Kapha)?
Nejvýraznější pozitivní účinky poznáte podle pocitu pohody, zklidnění myšlenek, prohloubení dechu, schopnosti koncetrace, lepšího trávení, vypnutí pokožky a snížení zánětlivých míst v těle.
Lidé v naší civilizované společnosti většinou trpí převahou těkavých a horkých látek v těle. Podvědomě se snaží tuto nerovnováhu upravovat. To je důvodem, proč například stále více pivních společností přechází z původních receptur na nové a přizpůsobují původní hořkou a stahující chuť piva na jemnější a nasládlejší. Také u vína dochází ke zjemňování chuti a k přechodu z vín s převahou horkosti k vínům neutrálním, či na vína s převahou stálosti. Stejným trendem se řídí i káva. Skupina kávových znalců, kteří preferují jemnou chuť, slabé kyselinky a tenký hořký ocásek, který přetrvává i více než 10 minut v ústech, se neustále zvětšuje. Opravdoví znalci, kteří jsou schopni ocenit správnou přípravu kávy, upřednostňují lehké nasládlé chutě s oříškovými a ovocnými tóny. Dostat všechny tyto chutě do jednoho šálku kávy představuje velké úsilí při každém kroku přípravy nápoje a stačí malé množství nečistot v kávovaru nebo tupý mlýnek a požadované chutě se k milovníku kávy vůbec nedostanou.
Opravdoví profesionálové se snaží chybu napravit změnou výrobního procesu, než ji zamaskovat větším množstvím mléka a cukru.
Pokud se podíváme na oblibu jižních národů pít silnou a hořkou kávu, zjistíme, že vychází z jejich povahy. Tyto národy jsou horkokrevné (převaha Pitty), přes den spí (velké množství Kaphy) a potřebují svou nerovnováhu měnit pomocí hořkých nápojů, ovocem a zeleninou.
Na stejném principu stojí i obliba severských národů v pití slabých kyselých káv. Tímto způsobem se seveřané podvědomě snaží zvýšit hodnotu Pitta v těle, jež je potřeba v chladném podnebí s menším podílem slunečního záření.
Jak bylo již výše napsáno, naše káva vznikla jako odpověď na komplexní soubor potřeb středoevropanů, kteří žijí aktivním způsobem života a jsou citliví na vnější podmínky, ve kterých žijí. Tento poznatek však nelze zevšeobecňovat. Těžce fyzicky pracující lidi (převaha Kapha) může hořká chuť robusty naopak provzdušnit a uvést do rovnováhy.
Orientačním testem vaší energetické rovnováhy je degustace tří nejrozšířenějších druhů kávy na našem trhu. Pokud ochutnáme základní typy: Illy – kyselá, Segafredo – hořká a Lavazza – sladká, můžeme zjistit vlastní preference, popř. humorální typ, kterému dáváme přednost.