Při této kúře doporučujeme pro větší efekt pít pouze ovocné džusy (s výjimkou mrkvové šťávy, která působí regeneračně na játra). Je dobré zůstat po celý den u jednoho nápoje, abychom trávicí ústrojí nezatěžovali příliš a dopřáli mu co největší odpočinek.

Měli byste se snažit pít denně nanejvýš tři 230 ml sklenice vámi zvoleného ovocného džusu a každou dávku ředit 115 ml vody. Ředění se doporučuje z toho důvodu, že čerstvé šťávy (a zejména ovocné) jsou bohaté na přírodní cukry, a přijímáme-li je na prázdný žaludek, mohla by se nám trochu zatočit hlava. Kromě toho byste měli vypít 2 litry jiných tekutin. Bližší informace o doplňkové péči o zdraví během dne si řekneme příště.

 

Vyberte si jeden džus z naší nabídky a před zahájením kúry se ujistěte, že máte doma dost surovin na celý den. Některé ovoce se v zimě těžko shání.

 

Nákupní seznam (každé uvedené množství stačí na celodenní dávku džusu z daného ovoce – zeleniny):

 

Jablka 900 g

Mrkev 1,4 kg

Hroznové víno 900 g

Grapefruit 5 velkých kusů

Mango 6 středně velkých kusů

Meloun 2 středně velké

Pomeranče 900 g

Papája 3 velké kusy

Broskve 1,1 kg

Hrušky 900 g

Ananas 3 velké kusy

Jahody 900 g

 

PROGRAM

 

Probuďte se!

 

Celodenní program začíná a jeho cílem je vás jemně pročistit. Jakmile se probudíte, vypijte sklenici vody s vymačkanou šťávou z citronu. Je to nejvhodnější zahájení půstu, které pročistí vaše střeva.

 

Nezávazná doplňková činnost:

Tělní masáž zakončená teplou a studenou sprchou. Potom své tělo pořádně promasírujte ručníkem směrem shora dolů – povzbudí to váš krevní oběh a lymfatický systém.

 

Snídaně

 

Teď už je čas na Váš první džus. Vezměte asi 230 ml zředěné šťávy. Máte-li po ránu žízeň, pijte buďto čistou vodu, vodu s vymačkanou šťávou z lunetky nebo bylinkový čaj: zkuste heřmánkový, citrónový nebo šípkový – ty mají zklidňující a čistící účinky.

 

Oběd

 

Kdykoliv Vám váš vnitřní časoměr říká, že je čas k obědu, vypijte další 230 ml dávku zvoleného džusu. Máte-li odpoledne žízeň, pijte čistou vodu, vodu z limetkovou šťávou nebo bylinkové čaje.

 

Nezávazná doplňková činnost:

Sauna nebo turecká koupel, masáž.

 

Večeře

 

Pokud se vám podařilo udržet hlad na uzdě, je teď čas slavnostně završit váš půst poslední 230 ml dávkou zředěného džusu. Máte-li stále žízeň, pijte vodu, vodu se šťávou z lunetky nebo bylinkové čaje.

 

Nezávazná doplňková činnost:

Před spaním koupel s hořkou solí (pokud jste si odpoledne nedopřáli saunu nebo tureckou koupel).

 

Poslední věc před spaním

 

Dopřejte svému zažívacímu traktu ještě jedno příjemné pročištění a vypijte sklenici vody s citrónovou šťávou. A pak rychle do postele – ať jste ráno zase svěží.

 

 

Autor: Iva Hédlová podle Caroline Wheater (Džusy pro zdraví)