KALANETIKA PRO STARÍ ŽENYDnes se budeme věnovat poznatkům o tom, jak se naše tělo věkem mění – nemusí se ale nezbytně měnit k horšímu. S postupem života se samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost onemocnění a poranění, zpomaluje se metabolismus, zvyšuje se tělesná hmotnost a fragilitas kostí, které slábnou, když necvičíme. 
 

Mění se naše životní podmínky, především tím, že jsme stále méně a méně aktivní ( v důchodu nedrtě vydáte méně energie, než jste vydala v době, kdy jste byla zaměstnaná). Obvykle si myslíme, že nezbytně musíme žít s bolestmi a obtížemi.

Starší ženy se často dostanou do situace, kdy je špatná fyzická kondice a léta života v obézním těle nejen zahanbují, ale mnohdy vedou i k apatii, protože žádná z nich nevěří, že by mohla objevit takové cvičení, které by bylo bezpečné a účinné. Raději se smíří s tím, že se svým tělem nemohou nic dělat, a ani se o to nepokusí. Pokud vám však lékař dovolí cvičit, kalanetika je tím nejvhodnějším cvičením pro ty z vás, které žádné jiné cvičení nezvládly. Je to snadné a bezpečné cvičení i pro ty z vás, jež nikdy necvičily.

Kalanetiku můžete cvičit každý den, je vhodná zejména pro ty, které začínají cvičit nebo žijí v oblastech, kde není fitness – centrum ani tělocvična. Pomocí knih nebo videoprogramů se naučíte cvičit vlastním tempem. Kalanetika vás naučí vnímat vlastní tělo. Naučíte se cítit a uvolnit napětí, které se v těle nahromadilo nejen po namáhavé práci, ale také proto, že jste nevěděla, jak se ho zbavit.

Později Vám představíme dokonalou kalanetikou sestavu, kterou můžete cvičit nezávisle na věku, velikosti a tvaru těla a zdravotnímu stavu.

Každou hodinou cvičení si zdokonalíte svalovou sílu a zjistíte, že je neuvěřitelně snadné si nově vymodelovanou postavu udržet. K udržení dobré fyzické kondice a pevného těla potřebujete cvičit jen pár hodin týdne.

KARDIOKALANETIKA

Pro zajištění optimálního zdraví potřebují naše těla aerobní cvičení. „ Aerobní „ znamená „ s kyslíkem „. ( Kalanetika je sama o sobě neaerobní, to znamení „ bez kyslíku „. )Jakékoliv aerobní cvičení po dobu nejméně 20 minut – rychlá chůze, jogging, jízda na kole, plavání, tanec nebo chůze do schodů – posílí oběh, svaly a pomůže vám spálit tuk.

Kardiokalanetika zrychluje tepovou frekvenci stejně jako ostatní aerobní cvičení, ale budete ji vnímat úplně jinak. To proto, že je logickým pokračováním kalanetiky – využívá koncepce meditace v pohybu – a uvádí vás doi pohybu. Kardiokalanetika vám pomůže vypěstovat vytrvalost, udržet si v dobré formě srdce, snížit riziko srdečních onemocnění, spálit tuk a posílit tělo i mysl. Kardiokalanetika je méně náročné aerobní cvičení, které je snadné a jednoduché. ( Náročná aerobní cvičení spalují energii i tuk, ale mohou vést k k vážným poraněním kloubů a páteře.) Bude vás stimulovat bez nadměrného stresu a nepříjemných pocitů. Necháte se vést přirozeným rytmem těla a bude vás to bavit tak, že nebudete chtít přestat!

Iva Hédlová podle Allan Pinckneyové ( Fit s kalanetikou – vydal Ikar )

Komentáře