Pohled tradiční čínské medicíny na příčiny a léčbu mozkové mrtvice je poněkud jiný a odlišný od přístupu moderního. Příčiny mozkové mrtvice hledá TČM v orgánové nerovnováze a léčí je harmonizací těchto orgánů.

Mrtvice přichází znenadání, často z úplného zdraví, bez varování. Není tomu ale úplně tak! Existuje několik varovných příznaků, které když se včas zaregistrují a jejich příčina se zaléčí, k mrtvici vůbec nemusí dojít. Patří sem: nevýrazné bolesti hlavy, necitlivost a brnění končetin (často jen na jedné polovině těla), pocení poloviny těla, závratě.

A jaké jsou příčiny mozkové mrtvice z pohledu TČM? Je ní nerovnováha jater, ledvin, a srdce a následně vznikající nedostatečná regulace toku čchi(energie) a krve. Postupně jsou postižené i další meridiány a stav vyústí v částečné nebo celkové ochrnutí.

Jaterní nerovnováha se považuje podle TČM za nejčastější příčinu mozkové mrtvice. Její příčinou je emocionální stres, nadměrné a potlačované emoce a přepracování. Disharmonie jater („sílící jaterní oheň“) se dále projevuje příznaky jako bolesti hlavy, závratě, zčervenání tváře a očí, zácpa,tmavě žlutá moč, tendence k rychlému rozčilení a zvýšený tlak. Jazyk je tmavě červený se žlutým a suchým povlakem. Léčba je zaměřená na harmonizaci a zklidnění jater a „vypuštění ohně“.

U obézních lidí je často příčinou mrtvice zmnožení tzv. „větrných hlenů“, (v západní medicíně tomu odpovídá zvýšení krevních tuků a cholesterolu) které jsou pohyblivé a ucpávají tělesné otvory a cévy. Jazyk je zvětšený s tlustým a mastným povlakem. Prevence a léčba mrtvice je zaměřená na rozpuštění hlenů a zprůchodnění meridiánů a cév.

Další příčinou mrtvice bývá vyčerpání životní čchi(energie) se stagnací a srážením krve. Další doprovodní potíže bývají únava, nadměrné pocení, oslabení funkce všech orgánů, poruchy trávení, píchavé bolesti. Jazyk je ve fázi srážení krve tmavě modrý až fialový. Léčba je zaměřená na doplnění energie a rozproudění krve.

Může docházet také ke vzájemné kombinaci těchto vyvolávajících faktorů a také následná léčba musí být zaměřená na kombinaci zmiňovaných léčebných postupů.

Komentáře