Dusík a kyslík jsou dva daleko nejdůležitější prvky, které potřebujeme, aby naše tělo a duše "držely pohromadě".
Dusík je základem aminokyselin, stavebních kamenů bílkovin, ze kterých je složena každá buňka a každá tkáň těla. Bez dostatečného přívodu dusíku by se tělo rychle rozpadlo.
Přestože přijímáme dusík se vším, co sníme, je dusík ze vzduchu naším stálým pramenem. Dusík z potravy máme k dispozici dvakrát až třikrát denně, tedy jestliže jíme. Dusík ze vzduchu vdechujeme stále.
Také kyslík je pro naši výživu životně důležitý. Kyslík v krvi zásobuje tělo nutným teplem, aby mohlo normálně pracovat. Kyslík je v těle nutný ke spálení a vyloučení opotřebovaných a mrtvých buněk a tkání.
Bez pevné potravy můžeme dny, někdy i týdny existovat a vykonávat naši denní práci, aniž bychom zemřeli. Bez vzduchu však můžeme přežít jen několik minut.
Dusík ze vzduchu, který dýcháme, je sbírán krví v plicích a dopravován do jater. Játra ho použijí k regeneraci bílkovin v celém těle jako doplněk k dusíku z potravin, které jíme, a z nápojů, které pijeme.
Vdechujeme-li znečistěný a otrávený vzduch, je dusík, který inhalujeme, stejně znečištěn. Tento "otrávený" dusík vniká do buněk a tkání těla a "otráví" je také.
Stejně to platí o kyslíku ve vzduchu, který vdechujeme. Kyslík jako nositel jedů je trvalejší a silnější, neboť dusík sice dosáhne jater téměř hned po vdechnutí, ale je zpracováván, kdežto kyslík, který vdechujeme, je krví ihned roznášen do celého těla.
Všechny jedy, které se vzduchem vdechujeme, poškozují nejdříve krajinu mozkovou. Pokryjí systém žláz s vnitřní sekrecí v mozku a nedovolí žlázám optimálně pracovat. Potom jedy vniknou do jiných částí těla, neboť každá kapka krve cestuje neustále celým organismem. Srdce pumpuje každých čtyřiadvacet hodin asi deset až jedenáct tisíc litrů krve do celého těla.
Nezapomeňte, že zásoba krve v těle je celkem jen čtyři a půl až pět litrů!
Každá kapka tekutiny, kterou vypijeme a každé sousto potravy, které sníme; se v tenkém střevě rozloží na jednotlivé základní částice. Jakmile jsou požadované molekuly potravinové kaši odejmuty, procházejí střevní stěnou pomocí osmózy, jaterní žilou nejdříve do jater a potom se pomocí srdce rozdělí do celého těla. Takto tvoří krev životní linii mezi potravou a jejím cílem a posláním: vyživovat buňky a tkáně těla.
Kyslík, který inhalujeme a který je přijímán krví, se spojuje s uhlíkem obsaženým v potravě a tvoří kysličník uhličitý (plyn kyseliny uhličité), který z největší části při vydechování vyloučíme. Kysličník uhličitý je plyn, těžší než vzduch; který je ne schopen udržet dýchání v akci. Kdyby se dostal někdo do atmosféry chudé na kyslík a bohaté na kysličník uhličitý, udusil by se. Kdyby vzduch, který vdechujeme, obsahoval jen čtrnáct nebo patnáct procent kysličníku uhličitého, museli bychom zemřít.
Uhlík je jedním ze základních, hlavních prvků sacharidů.
Konzumace nadměrného množství sacharidové stravy, při více než méně konstantním nedostatku čerstvého ovoce, salátů a zeleniny v jídelníčku, způsobí takzvanou otravu škrobem.
Je důsledkem velkého množství kysličníku uhličitého, který vzniká spalováním uhlíkových atomů v potravě za pomoci kyslíku z krve, a který nemůže být úplně vyloučen.
Srdeční frekvence je řízena množstvím kysličníku uhličitého v krvi. Jestliže uvedeme svaly do pohybu, vzniká kysličník uhličitý, který přijme krev a do deseti vteřin poté, co opustil svaly, způsobí zrychlení akce srdeční.
Vysokým obsahem uhlíku v sacharidech může dojít k srdečním potížím a toto nebezpečí je tím větší; čím víc sacharidů jíme. Měli bychom je jíst společně se syrovými potravinami.
Nadměrná váha
Ta obtloustlá dáma, která sedí v rohu kavárny a cpe se dorty a pečivem, je za své srdeční potíže sama zodpovědná. Ten zaoblený hoch a baculatá holčička, kterou pyšní rodiče představuji jako vzor "překypujícího zdraví, jsou přecpáni sacharidy a na nejlepší cestě dostat mnohé, nebo všechny nemoci, které takový tělesný stav provázejí.
Čistá krev je základ zářícího zdraví.