Krevní skupina B a hubnutíCílem našeho programu je věnovat zvýšenou pozornost oblasti racionálního stravování, eliminaci rizikových faktorů, pohybové aktivitě, relaxaci,genetickému založení na základě krevních skupin, prevenci civilizačních chorob apod. Propojením všech těchto aspektů dosahujeme vynikajících výsledků.

Cílem našeho programu není zázračné zhubnutí tak, jak to proklamují mnozí výrobci zázračných přípravků. Z našeho pohledu určitou pomocí při redukčních dietách jsou různé potravinové doplňky, které pomáhají při dietě váhu upravit rychleji. Našim klientům vřele doporučujeme koktejl Forever Lite, potravinový doplněk Garcinia Plus a čaj zamezující chuti na jídlo a především Aloe Herbal Tea. Pokrývá se jím celý pitný režim.

Pomáhají ale pouze jako podpůrný prostředek, v žádném případě se po nich nehubne. Objednat je možno na emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na mobilu: 737151843

Velkou chybou tzv. chronických dietářů je množství jídla, které za den zkonzumují. Ve své snaze jíst co nejméně , volí frekvenci jídla v co nejdelších intervalech a v co nejmenší kalorické hodnotě. Organismus, který za den přijme méně než 4 000 kJ nedostává ani potřebné množství vitamínů, ani potřebné množství minerálů, bílkovin, sacharidů a jiných důležitých látek, které jsou pro náš organismus naprosto nepostradatelné. Výsledkem je, že naše tělo místo toho, aby odbourávalo tuky, schovává si je do zásoby a odbourává svalovou hmotu. Naše tělo se tak skládá z velkého množství tuku, vody a minimálního množství svalové tkáně. Tím se snižuje náš základní metabolismus.

Obecně platí, že čím vyšší máme základní metabolismus, tím větší množství potravy můžeme přijímat, aniž bychom přibývali na váze.

Základní metabolismus (ZM) vyjadřuje energii, kterou naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo fungovat. To znamená dýchat, aby mohly pracovat všechny orgány tak jak mají apod. Tuto energii spotřebujeme v naprostém klidu, např. i ve spánku. ZM se u člověka vypočítá tak, že naši hmotnost v kilogramech násobíme indexem 80-84 ( u každého člověka se index nepatrně liší).

Příklad: Naše hmotnost = 60 kg

Index = 82 Výpočet = 60 x 82 = 4 920 kJ

Znamená to tedy, že: člověk vážící 60 kg potřebuje spotřebovat pouze k tomu, aby žil, zhruba 4 920 kJ. Spotřebuje-li méně, tělo nesahá k tukům, které si šetří k boji o záchranu života, ale ke svalové hmotě. Výsledkem je to, že se nám v  první fázi téměř vytratí poprsí, což u mnoha žen není právě žádoucí, dále paže a horní polovina těla celkově.

Problematické partie, jako jsou nohy, hýždě a boky, nám zpravidla změní svůj tvar pouze nepatrně. Naše postava dostává nepřirozený vzhled. Výrazně se tento moment objevuje u anorektiček, modelek apod, jejichž tělo se skládá pouze z kostry potažené minimálním množstvím svalů. Jelikož tímto způsobem života žijí již delší dobu, nemají prakticky žádný tuk, takže nezřídka kolabují, v horším případě bojují o život. V kombinaci s alkoholem a drogami, které se v jejich prostředí vyskytují abnormálně často, se jejich naprosto vyčerpaný organismus dostává do stádia, kdy již není schopen normálně fungovat a navzdory léčbě si nese následky po celý život.

Všechny uvedené skutečnosti nejsou v  žádném případě cílem našeho programu a je smutné, že mnoho lidí se dostává do podobných problémů. Jejich snaha po zhubnutí aneodborné informace, přejímání dietních programů od kamarádek a z různé neodborné literatury nepřináší kýžené výsledky a váha se vrací nad hranici původní hmotnosti, navíc obohacená některými zdravotními problémy.

Naším cílem je vnímat člověka jako celek, zaměřit se nejen na jeho tělesnou stránku, hmotnost, ale i na stránku duševní, celkovou vyrovnanost těchto dvou složek, které vedou k optimálnímu způsobu života naplněného zdravím a celkovou pohodou.

Genetickou výbavou je člověk zatížen zhruba z 20-ti %, kdy přebírá určitou náchylnost k některým nemocím a rizikovým faktorům a která ovlivňuje jeho zdravotní stav. Pro nás je však nejdůležitější fakt, že z 80-ti % můžeme ovlivnit náš zdravotní stav sami, naším způsobem stravování, pohybovou aktivitou, eliminací rizikových faktorů, jako jsou cigarety a alkohol v nemírném množství apod.

Náš nový životní styl, který se naučíme, povede k optimálnímu zdravému životu, a tím pádem i k dlouhověkosti, což jistě není zanedbatelná motivace. Člověk je geneticky naprogramován zhruba na 120 až 140 let. Snížení dosaženého věku si zapříčiňujeme z velké míry sami. Dnes již není výjimkou, že se lidé dožívají sta a více let a již dávno to není výsadou Gruzie nebo tibetských klášterů. Jsou to lidé ve vyspělé západní Evropě, v USA nebo v Austrálii.

I v naší republice se výrazně zvyšuje počet devadesátníků, dokonce lidí stoletých. Příkladem může být paní z Prahy, ze sídliště Jižní Město, která ve svých sto letech navštěvuje pražskou Universitu třetího věku a příští školní rok se chystá na studium egyptologie. Všem těmto lidem je společný aktivní život a životní styl, který je zcela odlišný od našich tradičních zvyklostí, které se dědí z generace na generaci.. Je nutné si uvědomit, že toto všechno není pouze naše věc, ale že jsme tím povinováni svým blízkým a nejbližším a že nás jistě budou v zájmu všech zúčastněných podporovat a radovat se z našich úspěchů. V nejoptimálnějším případě nás budou následovat.

Cílem našeho programu je věnovat zvýšenou pozornost oblasti racionálního stravování, eliminaci rizikových faktorů, pohybové aktivitě, relaxaci,genetickému založení na základě krevních skupin, prevenci civilizačních chorob apod. Propojením všech těchto aspektů dosahujeme vynikajících výsledků.

Nečekejte od našeho programu nějaký zázrak, který Vás během několika dnů zbaví velkého množství nadbytečných kilogramů a učiní z Vás superštíhlé éterické bytosti.

S námi jde o běh na dlouhou trať, zato ale s kondicí a štíhlostí, která Vám vydrží po celý život. Za velice krátkou dobu se pro Vás stane Váš nový životní styl samozřejmostí, bez kterého se již neobejdete. Má příchuť drogy, ale bez její zákeřnosti a nebezpečí. Nebudete věřit, že jste někdy mohli žít jinak a budete se snažit, aby stejným způsobem žili i Vaši blízcí a známí. Výsledky budou tak patrné, že Vás lidé budou sami vyhledávat a snažit se od Vás získat informace o tom, jak jste to dokázali.

Zaměřujeme se na člověka jako celek, jako na individualitu, která má svoje specifika a která vyžaduje naši individuální péči. Toto je hlavním motivem naší práce.

Iva Hédlová

majitelka firmy

www.zdravi4u.cz

 

KREVNÍ SKUPINA B

vznik , vývoj a vlastnosti

Vaše krevní skupina je silným genetickým otiskem, který Vás identifikuje tak přesně, jako Vaše DNA. Znamená rovnováhu. Když použijete Vaši individuální charakteristiku krevní skupiny jako vodítko pro způsob stravování a životního stylu, budete zdravější, dosáhnete přirozenou cestou své ideální hmotnosti a zpomalíte proces stárnutí.

Krevní skupina B vznikla mezi 10 000 až 15 000 lety v oblasti himalájských velehor na území současného Pákistánu a Indie.

Poprvé se objevila v Indii nebo v oblasti Uralu mezi kavkazskými a mongolskými kmeny. Tato nová krevní skupina se brzy stala charakteristickou pro velké kmeny obyvatel stepí. Jak Mongolové putovali napříč Asií, gen pro krevní skupinu B se pevně uchytil. Mongolové putovali na sever a s sebou přinesli kulturu založenou na chovu a zdomácnění zvířat. To se také odrazilo v jejich stravě, složené z masa a mléčných výrobků. Lidé s touto skupinou se přizpůsobili novým klimatickým podmínkám a promísení populace. Představují hledání rovnováhu mezi napětím mysli a požadavky imunitního systému.

Vaše krev představuje sílu přírody, vitalitu, která Vás udržuje. Jedna malá kapka krve obsahuje celý genetický kód lidského bytí. Naše krev také obsahuje záznam genetické paměti-kousky specifického programování, které pokračuje od našich předků.

Pouhým okem vypadá naše krev jako červená homogenní tekutina. Pod mikroskopem je ale vidět, že je složena z velkého množství různých elementů. Hojně zastoupené červené krvinky obsahují zvláštní druh železa, které využívají k přenosu kyslíku a které je příčinou charakteristického rezavého zabarvení krve. Bílé krvinky, které jsou zastoupeny v menší míře, putují krevním řečištěm jako stále ostražité vojsko, které chrání organismus před infekcemi. Tato komplexní živá tekutina obsahuje také bílkoviny, které přenášejí některé živiny do tkání, krevní destičky, které napomáhají krevní srážlivosti a plazmu, ve které jsou ochranné látky imunitního systému.

Mezi potravou co jíte a Vaší krví dochází k chemické reakci. Tato reakce je součást genetického odkazu. Víme to díky faktorům, které se nazývají lektiny. Lektiny, tj. různorodé bílkoviny obsažené ve velkém množství ve stravě, mají shlukovací vlastnosti, které působí na naši krev. Náš imunitní systém používá toto „lepidlo“ ve svůj prospěch.

Např. buňky v jaterních žlučovodech mají na svém povrchu lektiny, které fungují spíš jako přísavky a umožňují uchycení na kluzkém povrchu sliznic organismu. Když jíte potraviny obsahující lektiny bílkovinné povahy, které jsou neslučitelné s antigenem Vaší krevní skupiny (antigen – chemické látky, které se nacházejí na buňkách našeho organismu a které když jsou účinně řízeny, představují největší bezpečnostní systém imunitního systému) lektiny napadnou orgán nebo celý systém ( ledviny, játra, mozek, žaludek atd.) a začnou v této oblasti napadat buňky. Mnoho lektinů v potravinách má tu vlastnost, že mají blízký vztah k antigenu určité krevní skupiny. Řešením je vyhnout se lektinům, které napadají buňky právě Vaší krevní skupiny. Jestliže se budete řídit programem podle Vaší krevní skupiny můžete:

– vyhnout se mnoha virům a běžným infekcím,

-zhubnout, jak se Vaše tělo bude zbavovat toxických látek a tuků,

-bojovat proti nemocím ohrožujícím život, jako je rakovina, cukrovka

a jaterní selhání,

-vyhnout se mnoha faktorům, které způsobují rychlé narušení buněk, a

tím zpomalit proces stárnutí.

Program krevních skupin není všemocný lék. Je to ale způsob jak oživit přirozené ochranné funkce imunitního systému, nastartovat metabolické hodiny a vyčistit krev od nebezpečných narušujících lektinů. Je to nejlepší věc, jakou můžete udělat, aby jste zastavili rychlé poškozování buněk, které je příčinou příznaků stárnutí. Jestliže máte zdravotní potíže, může tento program způsobit velkou změnu k lepšímu. Chce to jen jediné, a to – podřídit se pravidlům hry.

Základní zásada zní:

Kdykoliv uvidíte nový dietní režim, který o sobě tvrdí, že je vhodný pro všechny – buďte skeptičtí. Buďte si vědomi své individuality.

Může se stát, a objevuje se to poměrně často, že váhový úbytek je příliš rychlý. Potom je nutno stravovací režim upravit tak, aby k poklesu hmotnosti nedocházelo tak razantně. Úbytek hmotnosti je ten nejmenší problém, jestliže zápasíte se svojí váhou. Ale pamatujte si, že Vaším konečným cílem je optimální zdraví a celková výkonnost, tzn. dosažení rovnováhy mezi Vaší hmotností, výškou a postavou.Nadměrný váhový úbytek je znamením podvýživy, která oslabí Váš imunitní systém – čili přesně to, čemu se snažíme vyhnout. Proto používejte všechna doporučení rozumně.

Majitel krevní skupiny B je převážně vyrovnaný, má odolný trávicí systém, je nejpřizpůsobivější na změnu stravy, je konzument mléčných výrobků, na stres reaguje nejlépe tvořivostí a potřebuje rovnováhu mezi tělesnou a duševní aktivitou k uchování štíhlosti. Statná a ostražitá skupina B je obvykle schopna odolávat většině závažných nemocí, jako jsou nemoci srdeční a rakovina. Dokonce i když těmito chorobami onemocní, má větší pravděpodobnost, že je přežije. Zato má větší sklon k  onemocnění imunitního systému, jako je roztroušená skleróza, kožní nemoci a chronický únavový syndrom. Lidé, řídící se životním stylem podle své krevní skupiny B, mohou často překonat závažné nemoci a prožít dlouhý a zdravý život.

Pro krevní skupinu B je největším faktorem váhového přírůstku kukuřice, pohanka, čočka, arašídy a sezamová semínka.Všechny tyto potraviny obsahují různé lektiny a všechny z nich narušují účinnost vašich metabolických procesů, což vede ke vzniku únavy, retence (zadržování) tekutin v  těle a hypoglykémie (závažného poklesu hladiny cukru v těle po jídle ). Když tyto potraviny z jídelníčku vyřadíte a začnete jíst stravu vhodnou pro Vaši krevní skupinu, hladina Vašeho krevního cukru by měla zůstat po jídle normální.

Krevní skupina B velice negativně reaguje na lepek obsažený v pšenici a celozrnných pšeničných výrobcích.Lektiny obsažené v lepku zhoršují problémy způsobené ostatními potravinami, které zpomalují a zhoršují metabolismus. Jestliže není potrava dokonale strávena a využita organismem jako palivo, uskladní se ve formě tuku. Když lidé s krevní skupinou B vypustí z jídelníčku všechny zakázané potraviny společně s potravinami obsahujícími toxické lektiny, jsou velmi úspěšní v kontrole své hmotnosti. Nemají žádné fyziologické překážky váhového úbytku.

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRŮSTEK

– kukuřice – snižuje účinnost inzulínu, snižuje metabolický obrat, je příčinou hypoglykémie

– čočka – brání správnému využití živin, snižuje metabolickou účinnost, je příčinou hypoglykémie

– arašídy – snižují metabolickou účinnost, jsou příčinou hypoglykémie, potlačují funkci jater

– sezamová semínka – snižují metabolickou účinnost, jsou příčinou hypoglykémie

– pohanka – zpomaluje trávení, snižuje metabolickou účinnost, je příčinou hypoglykémie

– pšenice – zpomaluje trávení i metabolické procesy, je příčinou skladování živin ve formě tuku a brání jejich využití jako paliva, snižuje účinnost inzulínu

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

– zelená zelenina – podporuje účinný metabolismus

– maso – podporuje účinný metabolismus

– vejce, nízkotučné mléčné výrobky – podporují účinný metabolismus

– játra – podporují účinný metabolismus

– lékořicový čaj – brání rozvoji hypoglykémie

Maso a drůbež

Ukázalo se, že u osob s krevní skupinou B existuje přímé spojení mezi stresem, autoimunitními chorobami a červeným masem. Je to proto, že Vaši předci se orientovali pouze na některé druhy masa. Jestliže se cítíte unavení nebo trpíte autoimunitní nedostatečností, měli byste jíst z červeného masa jehněčí, skopové, králičí několikrát týdně, raději než hovězí maso nebo krůtu.

Největší potíže dělá majitelům krevní skupiny B vzdát se jejich oblíbených kuřat. Kuřata obsahují ve své svalovině lektin, který aglutinuje ( shlukuje ) krvinky krevní skupiny B. Jste-li zvyklí jíst více drůbeže než červeného masa, přeorientujte se na jiný druh, např. krůtu nebo bažanta. I když jsou v mnoha ohledech kuřatům podobné, žádný z nich neobsahuje nebezpečný lektin. Tento lektin napadá krevní řečiště a může vést ke vzniku mozkové mrtvice a výskytu imunitních poruch.

Vaše krevní skupina by měla jíst maso 6 x týdně v porcích okolo 170 g.

Velmi prospěšné maso:

Jehněčí, zvěřina, králík, skopové

Neutrální( neuškodí, ani výrazně neprospěje):

Hovězí, krůta,bažant, játra, bizoní, telecí

Neprospěšné:

Slanina, tetřev, kachna, šunka, srdce, slepice, křepelka, kuře, vepřové, husa

Mořské produkty

Krevní skupině B prospívají mořské produkty, zejména hlubokooceánské ryby, jako je treska a losos, které jsou bohaté na výživné oleje. Bílé ryby, jako je platýs, halibut a mořský jazyk jsou také vynikajícím zdrojem vysoce kvalitních bílkovin.

Vyhýbejte se však korýšům a měkkýšům – krabům, humrům, garnátům, slávkám atd. Obsahují totiž lektiny, které jsou pro Vaši krevní skupinu rozvratné.

Mořské produkty by měla Vaše krevní skupina konzumovat 3-5x týdně.

Množství l50-200 g

Velmi prospěšné:

Treska, štika, jikry, sardinky, makrela, mořský jazyk, štika, kanic, losos, halibut, mořský okoun, platýs, hejk, mořský pstruh, polorejnok, jeseter

Neutrální:

Tuňák, kalmár, sleď, bělomasé ryby, plachetník, koruška, sumcovité ryby, okoun říční, pstruh duhový, hřebenatka, kapr, mečoun, marinovaný sleď, okounek, žralok

Neprospěšné:

Ančovičky, slávky jedlé, škeble, humr, raci, želvy, uzený losos, ústřice, krabi, hlemýždi, barakuda, chobotnice, žáby, garnát, úhoř

Vejce a mléčné výrobky

Majitel krevní skupiny B by měl týdně zkonzumovat 3 vejce, 3-5 ks á 56 g sýru,2-4 ks jogurtu(150g) a 1-2 dcl mléka. Toto vše můžete konzumovat v případě, že nejste laktózní intolerant. Vhodnější je konzumovat kysané mléčné výrobky, jako je jogurt, kefír, jogurtové mléko. Vhodná je i zmrzlina,pokud nevyvolává alergické reakce konzumenta.

Velmi prospěšné:

Sýr typu Cottage, jogurt s ovocem, kefír, jogurt bílý, odstředěné mléko, kozí mléko, mozzarela, kozí sýry, mražený jogurt

Neutrální:

Měkký plísňový sýr, ementál, hermelín, eidam, podmáslí, čedar, máslo, gouda,krémový sýr, syrovátka, sojový sýr, parmezán, šerbet, švýcarský ementál, sojové mléko

Neprospěšné:

Tvrdé plísňové sýry, např. Niva

Tuky a oleje

Zařaďte do svého jídelníčku olivový olej, abyste podpořili správné trávení a vylučování. Používejte nejméně jednu polévkovou lžíci každý druhý den. Vyhněte se sezamovému, slunečnicovému a kukuřičnému oleji.

Konzumujte l polévkovou lžíci oleje 4-6x týdně.

Velmi prospěšné:

Olivový olej

Neutrální:

Olej z tresčích jater, olej ze lněného semínka

Neprospěšné:

Řepkový olej, kukuřičný olej, bavlníkovýý olej, podzemnicový olej, saflorový olej, sezamový olej, slunečnicový olej

Ořechy a semínka

Většina ořechů a semínek není u krevní skupiny B vhodná. Arašídy, sezamová semínka a další obsahují lektiny, které narušují tvorbu inzulínu.

Možno konzumovat 8 ks ořechů 5x týdně.

Velmi prospěšné:

Žádné

Neutrální:

Pekanové ořechy, kaštany, para ořechy, mandle, vlašské ořechy

Neprospěšné:

Kešu, arašídy, sezamová semínka, pistácie, piniové oříšky, lískové oříšky, slunečnicová semínka, mák

Luštěniny

Lidé s krevní skupinou B mohou jíst jen některé druhy luštěnin, protože ty ostatní narušují tvorbu inzulínu.

Mohou sníst jeden šálek suchých luštěnin 3x týdně.

Velmi prospěšné:

Fazol obecný, fazol měsíční, modré fazole, červená sója

Neutrální:

Bob obecný, bílé fazole, červené fazole, zelené fazole, hrachové lusky, fazolové lusky, zelený hrách, fazole severní

Neprospěšné:

Fazole aduke, čočka zelená, čočka obecná, černé fazole, hrách černooký, fazole azuki, čočka červená, strakaté fazole

Cereálie

Krevní skupina B by se měla vyhnout pšenici, která obsahuje lektin, který snižuje účinnost inzulínu a selhává stimulace spalování tuků. Rovněž by se měla vyhnout žitu, obsahuje lektin, který se usazuje v cévách a vede ke vzniku jejich onemocnění a potenciálně i k mozkové mrtvici. Kukuřice a pohanka jsou hlavními faktory, které vedou u Vaší krevní skupiny k váhovému přírustku. Více než ostatní potraviny vedou ke zpomalení metabolismu, narušení účinku inzulinu, retenci tekutin a únavě.

Jezte širokou škálu obilných zrn a cereálií. Vynikající je pro Vás oves a rýže. Doporučujeme také vyzkoušet pšenici špaldu, která je pro Vaši krevní skupinu velice prospěšná a neobsahuje lektiny, které by Vám mohly ublížit.

Čtyřikrát týdně snězte l šálek suchých cereálií. Vhodné přidávat do jogurtu s ovocem nebo medem.

Velmi prospěšné:

Proso, rýžové otruby, rýžové burizony, ovesná mouka,ovesné vločky, ovesné otruby, pšenice špalda.

Neutrální:

Rýžová kaše, musli

Neprospěšné:

Amarant, pšeničné otruby, kukuřičná kaše, žito, pohanka, pohankové krupky, ječmen, pšeničné klíčky, kukuřičné lupínky (cornflakes)

Chléb a pečivo

Vyhněte se pšenici, kukuřici, pohance a žitu. I přesto Vám stále zbývá mnoho druhů chleba.Zkuste chléb z naklíčených zrn, který dostanete v obchodech se zdravou výživou. Tyto „živoucí“ chleby jsou velice výživné a přestože se jedná o chléb z naklíčené pšenice, problematické jádro je zničeno při procesu klíčení, a proto je chléb mimořádně zdravý.

Jezte 1x denně jeden plátek chleba nebo 1 ks pečiva ( 100 g)

Velmi prospěšné::

Chléb z hnědé rýže, rýžový koláč, pečivo z prosa, chléb z naklíčených zrn

Neutrální:

Bezlepkový chléb, chléb z pšenice špaldy, vločkový chléb, chléb ze sojové mouky, pečivo z ovesných otrub

Neprospěšné:

Pšeničné bagety, pečivo z pšeničných otrub, vícezrnný chléb, žitný vita chléb, tvrdá pšenice, 100% žitný chléb, kukuřičné pečivo, celozrnný pšeničný chléb, žitný křehký chléb

Obilí a těstoviny

Platí totéž co pro cereálie a chléb. Jezte 1 šálek suchých zrn a 1 šálek suchých těstovin 4x týdně.

Velmi prospěšné:

Ovesná mouka, rýžová mouka

Neutrální:

Grahamová mouka, hnědá rýže, těstoviny ze semoliny, rýže basmati, špenátové těstoviny, mouka z pšenice špaldy, bílá rýže

Neprospěšné:

Pohankové krupky, celozrnná pšeničná mouka, mouka z tvrdé pšenice, lepek, ječná mouka, divoká rýže, kuskus, artyčokové těstoviny

Zelenina a houby

V zelenině vhodné pro krevní skupinu B je množství velmi kvalitních živin, proto plně využijte možnosti konzumovat 5 x denně 1 šálek syrové a 1 šálek vařené nebo dušené zeleniny. Z jídelníčku zcela vyřaďte rajčata. Jejich lektiny vyvolávají u lidí krevních skupin A a B silné reakce, obvykle ve formě podráždění žaludeční sliznice.

Nekonzumujte také olivy, protože plísně v nich obsažené spouštějí alergické reakce. Jezte dostatečné množství zelené listové zeleniny, která obsahuje hořčík, důležitý protivirový prvek. Hořčík také prospívá dětem, které mají krevní skupinu B a mají ekzém. Na rozdíl od ostatních krevních skupin můžete klidně jíst brambory, zelí a houby z přírodních zdrojů.

Velmi prospěšné:

Červená řepa, zelená paprika, čínské zelí, žlutá paprika, mrkev, lilek, pastiňák, brokolice, červená paprika, bílé zelí, růžičková kapusta, kapusta, listová hořčice, mangold, houby Shitake, červené zelí, brambory, květák, petržel

Neutrální:

Chřest, bambusové výhonky, čekanka, cibule, kopr, fenykl, tuřín, křen, špenát, řepa, římský salát, kerblík, ibišek jedlý, listy pampelišky, bílé brambory, zázvor, mořské řasy, pórek, tykve, ledový salát, řeřicha, cuketa, celer, hlíva ústřičná, okurka, štěrbák, červené brambory, česnek, šalotka, kedlubna, naklíčená vojtěška, vodnice

Neprospěšné:

Artyčoky, dýně, kukuřice, naklíčená ředkvička, zelené olivy, španělské olivy, avokádo, naklíčená sója mungo, černé olivy, rajčata, slunečnice topinambur, ředkvičky, tofu, řecké olivy

Ovoce

Konzumujte 4x denně 1 ks ovoce . Vhodný je ananas, zvláště pro osoby, které jsou náchylné k nadýmání. Bromelain , enzym obsažený v ananasu, podporuje trávení.

Velmi prospěšné:

Banány, tmavé blumy, hroznové víno červené i černé, ananas, červené blumy, papája, klikev, zelené blumy, zelené hroznové víno

Neutrální:

Jablka, ananasový meloun, borůvky, červený rybíz, vodní meloun, sušené fíky, broskve, grapefruit, rozinky, pomeranč, mandarinky, mango, ostružiny, černý rybíz, bezinky, angrešt, švestky, kiwi, jahody, limeta, meruňky, třešně, datle, nektarinky, hrušky, maliny, citron

Neprospěšné:

Kokosový ořech, opuncie, reveň, granátová jablka

Šťávy a tekutiny

Většina ovocných a zeleninových šťáv je pro krevní skupinu B vhodná. Tyto nápoje pijte ihned ráno.

Doporučujeme: smíchejte 1 polévkovou lžíci oleje ze lněného semínka, l polévkovou lžíci kvalitních lecitinových granulí a 2 dcl ovocné šťávy. Promíchejte a vypijte. Lecitin je enzym obsažený v živočiších a rostlinách a má schopnost podporovat metabolismus a imunitní systém. Lecitinové granule můžete koupit v lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou.

Jinak pijte ovocné šťávy 3x denně po 2 dcl a 7x denně vodu po 2 dcl.

Velmi prospěšné:

Šťáva ze zelí, ananasová šťáva, papájová šťáva, šťáva z hroznového vína, sťáva z klikve

Neutrální:

Jablečná šťáva, voda s citronem, celerová šťáva, grapefruit, švestky, meruňková šťáva, šťáva z černých třešní (srdcovek ), pomerančová šťáva, jablečný mošt, zeleninové šťávy podle povolených druhů, okurková šťáva, šťáva z mrkve (aby se uvolnil z mrkve betakaroten, který je rozpustný pouze v tucích a ne ve vodě, zakápneme šťávu pár kapkami olivového oleje).

Neprospěšné:

Rajčatová šťáva

Pro všechny typy ovocných nebo zeleninových šťáv platí, že je lisujeme čerstvé v odšťavňovači.

Koření

Krevní skupině B nejlépe prospívá koření s prohřívacími účinky, jako je zázvor, křen, kari a kajenský pepř. Výjimkou je černý a bílý pepř, který obsahuje nežádoucí lektiny. Vyhněte se konzumaci sladidel, výjimkou je zde bílý a hnědý cukr, med a melasa, které trávicí systém Vaší skupiny nepoškozují. Tyto cukry můžete konzumovat v mírném množství. Můžete také jíst čokoládu, ale pouze jako pochoutku a ne jako hlavní potravinu.

Velmi prospěšné:

Kajenský pepř, petržel, křen, zázvor, kari

Neutrální:

Agar, pažitka, bazalka, koriandr, kapary, kopr, karob, rozmarýn, sůl, hnědý cukr, muškátový oříšek, estragon, chilli, červený vinný ocet, kerblík, třtinový cukr, hřebíček, římský kmín, kardamom, česnek, řasa kelp, šalvěj, máta kadeřavá, sojová omáčka, paprika, vanilka, jamajský pepř, bílý vinný ocet, anýz, čokoláda, bergamot, kurkuma, kmín, mořská řasa dulse med, šafrán, majoránka, melasa, bílý cukr, oregano, tymián, máta peprná, jablečný ocet

Neprospěšné:

Nové koření, černý pepř, skořice, kukuřičný sirup, želatina, ječný slad, tapiok, mandlový extrakt, bílý pepř, kukuřičný škrob

Chuťové přísady

Chuťové přísady jsou u této krevní skupiny buď neutrální nebo škodlivé. Zakazujeme používat kečup, který obsahuje pro tuto krevní skupinu škodlivé lektiny.

Neutrální:

Jablečné máslo, sladká marináda, majonéza, marinovaný kopr, kyselá marináda, worcesterská omáčka, salátové dresingy( nízkotučné z povolených složek , džem ( z povolených druhů ovoce ), hořčice

Neprospěšné:

Kečup

Bylinné čaje

Krevní skupina B zůstává ve vyváženém stavu při rozumné konzumaci čajů – zázvor k zahřátí, máta peprná k uklidnění trávicího traktu.Krevní skupině B se velice doporučuje žen-šen, protože se zdá, že má velmi pozitivní vliv na nervový systém.Pijte jej však pouze v první polovině dne, protože působí jako stimulant.

Lékořice je pro tuto krevní skupinu obzvlášť vhodná. Má antivirové vlastnosti, které pomáhají snižovat náchylnost k autoimunitním chorobám. Také pomáhá udržovat hladinu krevního cukru v krvi po jídle.Také je silným elixírem pro lidi, kteří trpí únavovým syndromem.

Velmi prospěšné:

Zázvor, list maliníku, petržel, máta peprná, lékořice, šalvěj, ženšen, šípky

Neutrální:

Vojtěška, heřmánek, mateřídouška, třapatka,, bříza, zelený čaj, šťovík, moruše, třezalka, kajenský pepř, list jahodníku, pampeliška, sporýš, vodilka, řebříček, jablečník obecný, lopuch, americký jilm, ptačinec, kozlík lékařský, černý bez, dubová kůra, hloh, kořen lékořice

Neprospěšné:

Aloe, reveň, pískavice řecké seno, kokoška pastuší tobolka, divizna, jetel luční, vlákna kvetoucí kukuřice, chmel, podběl, senna, hořec, lípa

Různé nápoje

Pro krevní skupinu je nejvhodnější, když omezí konzumaci nápojů na bylinný a zelený čaj (zalévá se vodou teplou 70 stupňů Celsia a luhuje se maximálně 2-3 minuty, potom se slije ), vodu a šťávy. Jste-li navyklí na kofein a musíte pít kávu nebo černý čaj, zkuste ho nahradit čajem zeleným, který také obsahuje kofein, ale zároveň má antioxidační účinky ( tzn.,že likviduje v těle tzv. volné radikály, které způsobují závažné nemoci včetně rakoviny ).

Velmi prospěšné:

Zelený čaj

Neutrální :

Pivo, káva bez kofeinu, obyčejná černá káva, černý čaj bez kofeinu, červené víno, bílé víno

Neprospěšné:

Destiláty, minerální vody, různé druhy sodovek, limonády, cola

Naši klienti mají tendenci dodržovat rozlišení dovolených a nedovolených potravin velmi dogmaticky. Zcela určitě neškodí z počátku se tímto dělením řídit. Využívat bychom měli především potraviny pro nás velmi prospěšné a v souvislosti s nimi používat i potraviny neutrální. Potravin neprospěšných bychom se měli jednoznačně vyvarovat.

Časem zjistíte, že pokud se dopustíte výjimečně nějakého prohřešku, neovlivní to nikterak Vášzdravotní stav ani Vaši hmotnost. Tento přepych si ale dopřejeme opravdu při význačných příležitostech, jako jsou oslavy narozenin, svatby, návštěvy u přátel apod.

Vždyť budeme žít tímto novým životním stylem celý život a nechceme být žádným způsobem omezováni nebo si vědomi jakýchkoliv obětí. Jde o zdravý a přirozený styl, který se pro nás stane samozřejmostí a věcí příjemnou.

V průběhu programu získáte zkušenosti s výběrem vhodných potravin a nebude Vám činit žádné potíže si je zařadit do jídelníčku, uplatňovat je při vaření vašich oblíbených jídel nebo jídel vašich blízkých. Dá se přizpůsobit i rodině, ve které se nacházejí lidé s různými krevními skupinami. K bezproblémovému skloubení potravin pro všechny krevní skupiny je k dispozici souhrnný plakát, který je možno zakoupit v každém kurzu nového životního stylu 3. tisíciletí.

Co prospívá krevní skupině B

H o ř č í k

Krevní skupinu B ohrožuje zejména nedostatek hořčíku. Hořčík působí jako katalyzátor metabolických reakcí u této skupiny. Díky němu se stává metabolismus sacharidů účinnější.Přestože organismus této skupiny snadno vstřebává vápník, je u ní riziko vzniku virových onemocnění, projeví se únava, deprese a eventuálně nervové choroby. V těchto případech by se mělo uvažovat o podávání hořčíku v dávce 300 až 500 mg. Také mnoho dětí s krevní skupinou B trpí ekzémy a hořčík je může zlepšit. Vhodné jsou všechny formy hořčíku. Velké dávky hořčíku by mohly naopak narušit hladinu vápníku, proto se ujistěte, že jíte potraviny bohaté na vápník. Klíčem je rovnováha.

Nejvhodnější potraviny pro krevní skupinu B s vysokým obsahem hořčíku:

všechny doporučené druhy zelené zeleniny

obilná zrna a luštěniny

L é k o ř i c e

Funguje jako léčebný prostředek u žaludečních vředů, jako protivirová látka, k léčbě chronického únavového syndromu a k potlačení hypoglykémie.

Při použití lékořice je třeba velké opatrnosti. Při konzumaci nadměrného množství lékořice může u některých osob dojít k retenci sodíku a zvýšení tlaku krve. Stačí vypít jeden šálek lékořicového čaje po jídle. Neškodí se o větších dávkách poradit s ošetřujícím lékařem.

T r á v í c í   e n z y m y

Používejte při hlavních jídlech trávící enzymy, které Vám usnadní rychlejší přechod na koncentrovanější bílkoviny. Bromelain, enzym obsažený v ananase, je k dostání ve formě výživového doplňku v obchodech zdravé výživy.

A d a p t o g e n y

Adaptogeny zlepšují soustředění a uchování paměti , které jsou někdy u osob s krevní skupinou B a s nervovými a virovými chorobami problémem. Nejlepší je sibiřský ženšen a Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný. Oba jsou k dostání v lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Jsou to látky stimulující mozkové funkce.

L e c i t i n

Lecitin je obsažen v sóje. Krevní skupina B by měla využívat lecitinových granulí a ne lecitinu v sóje, protože tam je obsažen v mnohem menších koncentracích. Vhodný je výše zmíněný ranní lecitinový nápoj.

S t r e s   a  c v i č e n í  u  k r e v n í  s k u p i n y  B

Krevní skupina B snáší stres poměrně dobře, protože mnohem snadněji vplouvá do neznámých situací.

Krevní skupině B nejlépe prospívá cvičení, která nejsou ani příliš aerobně intenzivní, ani zcela zacílená na duševní relaxaci. Ideální rovnováha spočívá v mírné aktivitě společně s jinými lidmi – jako je skupinová pěší turistika, jízda na kole, méně agresivní bojová umění, tenis a mírné aerobní cvičení. Méně prospívá sport, který je krajně soutěživý, jako je squash, fotbal nebo basketbal.

Nejúčinnější cvičební program by měl být složen ze tří nebo více dnů v týdnu intenzivní tělesné aktivity a dvou dnů relaxačních cvičení.

Je možno vybrat si z těchto aktivit:

Druh cvičení Délka trvání [min] Frekvence[týdně]

Aerobik 45-60 3 x

Tenis 45-60 3 x

Bojová umění 30-60 3 x

Gymnastika 30-45 3 x

Pěší turistika 30-60 3 x

Jízda na kole 45-60 3 x

Plavání 30-45 3 x

Rychlá chůze 30-60 3 x

Chůze 30-60 3 x

Silový trénink 30-45 3 x

Golf 60 2 x

Tchaj-či 45 2 x

Hatha jóga 45 2 x

Podrobněji se o pohybových aktivitách se dozvíte v dalších částech.

Otázka osobnosti krevní skupiny B

Dávní lidé s krevní skupinou B byli konfrontováni s novými zeměmi, neznámým klimatem a promícháváním ras, proto museli být pružní a tvořiví, aby přežili. Potřebují méně harmonické uspořádání než usedlejší skupina A, stejně jako méně lovecké účelnosti než krevní skupina 0. Biologicky je tato skupina mnohem pružnější a přizpůsobivější, méně zranitelná mnohými nejčastějšími nemocemi. Krevní skupina B, která žije v harmonii, pracuje, cvičí a jí vyváženou stravu, je základem přežití.

Krevní skupina B má mnoho výhod. Tito lidé mají v sobě prvky duševní, citlivější aktivity, cítí se méně provokováni různými výzvami a konfrontacemi.Umí najít jiný pohled na věc, umí být empatičtí. Čínská, japonská a mnoho dalších asijských společností jsou složeny z vysokého počtu lidí s krevní skupinou B. Čínská medicína – dávná, přírodní a komplexní, klade velký důraz na vyváženost fyziologického a emočního stavu. Bezuzdná radost je čínskými lékaři považována za nebezpečnou pro rovnováhu srdce. Rovnováha a harmonie – to je druh medicíny krevní skupiny B.

Tradiční židovská populace má převážně krevní skupinu B bez ohledu na jejich geografickou polohu. Židovské náboženství a kultura představují promísení mysli, duše a materiálna. V židovské tradici žije inteligence, mír a duchovno po boku silné tělesnosti a připravenosti k boji. Mnoha lidem to připadá jako protiklad. Je to však skutečná harmonická energie činů krevní skupiny B.

 

PŘÍRODNÍ POMOC PŘI ZDRAVOTNÍCH PROBLÉMECH

v návaznosti na krevní skupinu B

Existuje široká škála léčiv, která jsou volně prodejná v lékárnách. Jsou to léky určené k léčbě nejčastějších onemocnění. Ve většině případů existuje přírodní alternativa, která funguje stejně nebo lépe. Kromě toho existují četná nebezpečí při užívání volně prodejných léků.

Je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, jsou-li Vaše příznaky chronické nebo závažné. Bolest, slabost, kašel, horečka, zduření sliznic a průjem, všechny tyto příznaky mohou být známkou hlubších problémů. Mohli byste je překrýt používáním léků, ale nepoznáte původ potíží.

Na příležitostné bolesti a jiné nepravidelnosti jsou následující prostředky vynikající přírodní náhražkou za volně prodejná léčiva. Jsou k dostání v obchodech zdravé výživy v různých formách, jako jsou čaje, obklady, tinktury, prášky a kapsle.

K přípravě vlastního bylinného čaje svařte vodu a ponechejte máčet přírodní byliny asi 5 minut. Potom je můžete scedit do připraveného hrnečku nebo misky.

Bolesti hlavy:

Heřmánek, damiana, kopretina řimbaba, kozlík lékařský, kůra z bílé vrby.

Artritida ( zánět kloubů):

Vojtěška, koupel v mořské soli, vápník, máčení v čaji z rozmarýnu.

Bolesti v uších:

Ušní kapky z česneku, divizny a olivového oleje

Bolesti zubů:

Masáž dásní drceným česnekem, masáž dásní olejem z hřebíčku.

Poruchy trávení, pálení žáhy:

Bromelain ( z ananasu ), hořec, vodilka, zázvor, máta peprná.

Křeče, plynatost:

Heřmánkový čaj, fenyklový čaj, probiotický výživový doplněk s bifidofaktorem, mátový čaj, zázvor.

Nauzea (nevolnost):

Kajenský pepř, čaj z kořene lékořice, zázvor.

Chřipka:

Třapatka, česnek, vodilka, šípkový čaj, kůra modřínu.

Horečka:

Kopretina řimbaba, sporýš, kůra bílé vrby.

Kašel:

Jablečník obecný.

Bolesti v krku:

Kloktat čaj z kořene vodilky a šalvějový čaj.

Zduření sliznic:

Čaj z lékořice, kopřiva, sporýš.

Zácpa:

Vláknina, kůra modřínu, semínko indického jitrocele, americký jilm.

Průjem:

Borůvky, bezinky, jogurtová kultura, list maliníku.

Menstruační křeče:

Jamajská svída.

Citlivost vakcín na krevní skupinu B

Očkování

U dětí s krevní skupinou B mohou někdy vzniknout závažné neurologické reakce na očkování. Rodiče by měli být upozorněni na všechny projevy komplikací, ať již se jedná o změny v chůzi dítěte nebo změny osobnosti jakéhokoliv druhu. Jestliže zamýšlíte dát Vaše dítě s krevní skupinou B očkovat, pečlivě se přesvědčte, že je zcela zdravé, nemá kašel, není nachlazené, nemá chřipku nebo ušní infekci. Očkovací látky proti obrně by tyto děti měly dostat perorální cestou (ústy ).

Antibiotika

Většina lidí může potlačit infekci bez antibiotik. Když dovolíte svému tělu, aby šlo do boje se svými vlastními prostředky, bez zásahu antibiotik, vytvoří si nejen paměť specifických protilátek k současné infekci a všem infekcím příbuzným, ale získá také schopnost bojovat při příštím napadení účinněji. Snažíme se léčit horečku antibiotiky, ale horečka je vcelku dobrým znamením. Je dokladem toho, že metabolický obrat organismu se zvýšil nad normální úroveň a snaží se spálit vetřelce tím, že činí vnitřní prostředí pro ně nepohostinné, jak nejvíc může. Horečka by ovšem neměla přesáhnout 39 stupňů. Potom účinně pomáhají zábaly.

Existují samozřejmě případy, kdy je vhodné antibiotikum potřebné a mělo by být použito. Jestliže užíváte antibiotika, berte si výživový doplněk s bromelainem, aby se zajistilo rychlé vstřebávání antibiotik a jeho dopravení do tkání. Tento enzym je obsažen v ananasu, tudíž můžete pít ananasovou šťávu nebo užívat bromelain ve formě tablet.

Vaše krevní skupina B by se měla vyhnout chinolonové řadě antibiotik, jako je Floxin nebo Cipro. Když užíváte antibiotika, myslete na příznaky poruch nervového systému, jako je rozmazané vidění, zmatenost, závratě nebo nespavost. V těchto případech byste se měli okamžitě spojit s Vaším lékařem.

Chirurgické zákroky

Každý invazivní zákrok představuje pro Váš organismus šok. Nikdy jej neberte na lehkou váhu, i když se jedná o menší zákrok. Už předem si nalaďte svůj imunitní systém .Vitamíny A a C mají silný účinek na hojení ran a snižují vznik jizvení. Každé krevní skupině prospěje doplňková příprava před chirurgickým zákrokem. Začněte užívat vitamín A a C nejméně čtyři až pět dnů před výkonem a pokračujte nejméně jeden týden po něm. (Mám tuto metodu vyzkoušenou a výsledek je zázračný ).

Doporučujeme: l000 mg vitamínu C denně a 20 000 IU vitamínu A denně.

Krevní skupina B má štěstí v tom, že je u ní nižší pravděpodobnost vzniku pooperačních komplikací . Lidé s touto krevní skupinou, kteří mají chatrné zdraví, mohou před chirurgickým zákrokem podpořit svůj imunitní systém posilujícími bylinnými čaji. Kořen lopuchu (Arctium lappa ) a třapatka (Echinacea purpurea ) se k tomuto účelu výborně hodí. Několik šálků denně těchto bylinných čajů po dobu pár týdnů před zákrokem může představovat pro Váš imunitní systém pozitivní stimulaci.

Vaše krevní skupina B a rakovina

Rakovina je bezesporu nemoc, ale je možné se na ni dívat také jako na osobní krizi v našem životě. U krevní skupiny B má rakovina mnohem nižší výskyt . Pokud se přece jenom objeví, má pacient mnohem lepší vyhlídky na přežití a na celkové uzdravení. Další podrobnosti jsou již nad rámec tohoto materiálu a jsou předmětem samostatných kurzů.

CO NÁM PROSPĚJE VŠEM

Sledovat svůj krevní tlak

Hypertenze ( nebo-li vysoký krevní tlak ) je příčinou až poloviny všech kardiovaskulárních onemocnění. Tlak měříme tonometrem, který najdeme u každého lékaře, nebo si jej můžeme zakoupit ve zdravotnických potřebách s digitálním displeyem, který zároveň měří i puls, jeho použití je velice jednoduché a pohybuje se v cenových relacích 2 000 – 2 500 Kč. Výhodou domácího tonometru je to, že si krevní tlak můžeme měřit každý den, a to nejen sobě, ale i svým blízkým.

Normální hodnota krevního tlaku u dospělých osob je definována jako systolický tlak l40 mmHg (a nižší) a diastolický tlak 90 mmHg (a nižší). Laicky řečeno – l40/90.

Hypertenze způsobuje cévní komplikace. Hypertenzní cévní změny obvykle začínají před 35. rokem, narůstají s věkem a jsou důsledkem přímého mechanického účinku vysokého krevního tlaku na srdce a cévy. Nejzávažnější hypertenzní komplikací je cévní mozková příhoda na podkladě krvácení nebo prasknutí aneurysmatu aorty.

Aterosklerotické komplikace hypertenze zahrnují:

  1. ischemickou chorobu srdeční

  2. cévní mozkové choroby

  3. aneurysma aorty

  4. onemocnění periferních tepen

Zradou hypertenze je to, že může po dlouhá léta probíhat bez příznaků a že prvním příznakem hypertenze může být infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Nedílnou součástí léčby hypertenze jsou nefarmakologická opatření spočívající v:

  • omezení příjmu soli ( 2 g/den )

  • dosažení ideální hmotnosti – bylo opakovaně prokázáno, že již pokles o 3 kg vede ke snížení systolického tlaku o 7 mmHg a diastolického o 4 mmHg

  • dostatečná fyzická aktivita

  • omezit nadměrnou konzumaci alkoholu

Zjistit si hladinu cukru v krvi

Diabetes neboli úplavice cukrová, se projevuje především zvýšením hladiny cukru v krvi. Příčinou je nedostatečné působení inzulínu, hormonu produkovaného slinivkou břišní.

Diabetes dělíme do dvou skupin:

  1. diabetes I. typu – který je závislý na zevním příjmu inzulínu (pacienti si inzulín píchají ) vzniká většinou v dětství a dospívání do 30. let věku

  2. diabetes II. typu – není závislý na zevním příjmu inzulínu, vzniká nejčastěji po 40. roce a kromě vrozené náchylnosti je jeho vznik podporován nadváhou, nedostatkem pohybu a duševním stresem.

Další podrobnosti jsou předmětem kurzu.

JAK DOSÁHNOUT SVÉ IDEÁLNÍ HMOTNOSTI

Každý člověk má právo na zdraví a životní vitalitu, ale každý se o své zdraví musí zasloužit sám, vlastní vůlí a silou, sebekontrolou a ochotou naslouchat osvědčeným radám.

Při všech snahách o změnu stravovacích zvyklostí je třeba pochopit, že se nejedná o žádnou dietu, ale o celkový životní styl, který je nutno dodržovat trvale, nejen nárazově, naopak naučit všechny členy své rodiny včetně dětí od tří let, novému náhledu na celkovou životosprávu. V probíhajících kurzech se osvědčila metoda pomalé a soustavné výchovy osob s nadváhou k tomu, aby změnili své nevhodné stravovací návyky, postoj k jídlu a vůbec celý životní styl. Za l2 týdnů zhubnou účastníci v průměru o 6-7 kg, tj. doporučovaných 0,5 kg týdně. Pokud svůj životní styl opravdu změní, potom je změna trvalá.

Již ve středověku bylo známo z prací tehdejších známých lékařů a z arabských písemností, že obezita je nezdravá a život podstatně zkracuje. Obezita je závažná proto, že se podílí na vzniku řady chorob. Z nich kardiovaskulární onemocnění je na prvním místě.

Dlouhodobá stravovací opatření

1/ Energetický příjem- má odpovídat energetickému výdeji. U lidí s nadváhou či obézních je doporučováno snížit množství jídla asi o 20%. U žen tzn. na 5 000 kJ a u mužů na 7 000 kJ denně. Z jednotlivých zdrojů by měly bílkoviny hradit l5% energie, tuky 27% a sacharidy 58%. Zejména se doporučuje zvýšit podíl vloček, obilovin a luštěnin.

2/ Snížit příjem tuků– a to nejméně o l/3. Upřednostňovat rostlinné tuky před živočišnými.

3/ Snížit příjem cholesterolu- u zdravého člověka by denní dávka neměla přesáhnout 300 mg. Cholesterol je obsažen ve všech produktech živočišného původu. Proto je třeba omezit výrobky z masa, mléka a mléčné produkty.

Lidé s vyšším cholesterolem než je 5,0 mmol/l by měli cholesterol v jídle omezit na co nejmenší množství. Podrobnější informace jsou již předmětem kurzu.

4/ Omezit spotřebu masa– upřednostňujeme masa bílá, drůbeží, králičí a občas i zveřinu. Zapomeneme na konzervy, uzeniny a veškeré uzenářské výrobky. Výjimečně si můžeme dovolit zcela libové drůbeží uzeniny.

5/ Zvýšit konzumaci ryb- a to minimálně jednou týdně, raději dvakrát. Lze připravovat různé pomazánky z ryb uzených či nakládaných a také konzumovat ryby čerstvé.

6/ Mléko a mléčné výrobky– je lépe jíst zakysané mléčné výrobky, tvaroh, nízkotučné sýry ( ne více než 30% tuku ), nízkotučné jogurty ( vynikající je Vitalinea s 0% tuku ), neboť nahradí potřebné množství vápníku.

7/ Vejce – množství striktně omezit, používat pouze do vaření. Majonézu je možno si dopřát zcela výjimečně.

8/Výrazně omezit spotřebu cukru– jak v čisté podobě, tak v různých moučnících a limonádách.. Nejlépe je jíst hnědý nerafinovaný přírodní cukr.

9/ Snížit spotřebu alkoholu– za neškodné se považují 2 dcl vína nebo vinný střik.

10/Podstatně zvýšit příjem vlákniny, ovoce a zeleniny.
 

NĚKOLIK RAD PŘI SESTAVOVÁNÍ JÍDELNÍČKU

Snídaně – den bychom měli začít ovocnou nebo zeleninovou šťávou, nejlépe čerstvě vymačkanou. Potom běžný nápoj, na který jsme zvyklí ( v našem případě doporučujeme zelený čaj, který naladí náš metabolismus na rychlejší spalování ). Pečivo z celozrnné mouky ( nejlépe sojové rohlíky ), nízkotučné sýry, tvaroh ( s co nejmenším obsahem tuku ), tvarohové pomazánky. Volný tuk na mazání pečiva používáme minimálně ( Flora light ), ne denně. Nejčastěji snídáme obilné vločky (chutné jsou i špaldové a sojové ) s ovocem, zalité nízkotučným jogurtem a oslazené jednou polévkovou lžící medu ( vysoce kvalitního ). Do jogurtu můžeme přidat oblíbené ořechy v množství asi 8 ks.

Přesnídávka – měla by stačit ovocná nebo zeleninová ( cca 20 dkg )

Oběd – Polévku vynecháme a začneme zeleninovou šťávou nebo syrovým zeleninovým salátem. Obecně pro nás platí zásada – každé denní jídlo začínat něčím syrovým, nastartujeme si tak metabolismus na rychlejší režim.Pokud se nedokážeme polévky zříci, pak volíme polévku zeleninovou, zahuštěnou vaječnými bílky. Pokud použijeme na zahuštění trochu mouky, potom ji opražíme na malinkém množství másla a použijeme mouku špaldovou.Na dochucení můžeme použit trochu oleje.

Jako hlavní jídlo zvolíme dušenou rýži nebo jinou povolenou přílohu, v množství asi 15-20 dkg a k tomu dušené, pečené, vařené, grilované maso, nejlépe z povolené drůbeže. K tomu přidáme podušenou zeleninu ( cca 20 dkg ), např. brokolici, hrášek, karotku, různé zeleninové směsi dle naší fantazie. Výborná je také salátová okurka upečená nebo podušená přímo s masem. Do příloh doporučujeme přidávat asi polévkovou lžíci předem uvařených mořských řas, vařených asi 5 minut, scezených a okapaných. Vařené nemají téměř žádnou chuť, takže je v jídle ani nepoznáme. Dostaneme do sebe tak velké množství minerálu a především jódu, který zrychlí náš metabolismus. Mořské řasy bychom měli jíst 3 x týdně.

K veškerému solení a vaření bychom měli používat mořskou sůl.Solení ovšem nepřeháníme, ale snažíme se ho omezit na minimum.

Odpolední svačina – měla by obsahovat nějaký mléčný zakysaný pokrm nebo opět ovoce a zeleninu.

Večeře – měla by být opravdu lehká a podávaná nejpozději v 18 hod. Výborná je mrkev nastrouhaná na nudličky nebo kolečka, smíchaná s ořechy nebo semínky a zalitá jednou lžičkou olivového oleje.( Olivový olej, který bychom měli používat nejčastěji, musí být lisovaný za studena – na etiketě s charakteristikou panenský nebo virgine ). Jinak si můžeme vzít k večeři všechno, na co máme chuť, ale s přiměřenou kalorickou hodnotou.

Po 18. hodině bychom neměli nic jíst, maximálně kousek ovoce.

Nejnižší doporučený počet jídel denně je 5x, z našich zkušeností je však zřejmé, že nejvýhodnější vzhledem ke snížení hmotnosti je jíst každé 2 hodiny.

S  konzumací potravin nezačínáme dříve než v 9 hodin ráno, v době, kdy si již náš organismus podle biologických hodin udělal pořádek v tlustém střevě.

Nikdy nepijeme během jídla, ani 30 minut před a po jídle. Nápoj totiž ředí žaludeční kyseliny, které již nemají sílu potravu dostatečně rozložit. Jíme co nejpomaleji, aby náš žaludek měl čas vyslat do mozku signál, že je nasycený.Přepracovaný žaludek, který musí likvidovat veliká a špatně rozmělněná sousta, nemá čas tento signál vyslat.

I při správném dietním režimu a změně stravovacích zvyklostí, kdy jde váha poměrně rychle dolů, může nastat jev, který se označuje jako „ fáze plató„.Je to na rozdíl od jo-jo efektu situace, kdy jedinec po 5-6 týdnech dodržování správného stravovacího návyku postupně přestává hubnout. Nakreslená křivka hmotnosti je tedy vodorovná čára. Hubnutí nepostupuje 7-l0 dní, což většinu lidí zdeprimuje. Fáze plató je způsobená tím, že v počátcích hubnutí tělesný úbytek tvořila až z 90% tekutina. Hubnuli jsme tedy doopravdy vodu a ne tuk. Ve chvíli, kdy již další tekutiny tělo nemůže ztratit, vyskytne se fáze plató, zastavení hubnutí. Jak si v tomto případě pomoci? Jen vytrvat a dodržovat v klidu nové stravovací návyky. Ručička na váze se po pár dnech pohne.

Denně je nutno vypít minimálně 2,5 litru tekutin, které odplavují všechny toxické látky z těla. V začátku nového životního stylu je třeba pít 3 týdny jeden šálek kvalitního kopřivového čaje na celkové pročištění organismu. Nejvhodnější jsou vlastnoručně natrhané mladé jarní kopřivy, l5. května mají nejlepší účinky a tuto květnovou úrodu si můžeme nasušit na celý rok.

Snížení tělesné hmotnosti vede k oslabení rizikových faktorů, které vedou k výše zmíněným chorobám a tělesným komplikacím.

Obezita je stav, který je charakterizován nadměrným ukládáním tělesného tuku.

K hodnocení tělesné hmotnosti se používá různých hmotnostních indexů. Např. Brocův index: tělesná hmotnost v kg : výška v cm – 100

Hodnocení-za normální se považuje hodnota l a nižší ( optimálně kolem 0,9),

Nebo tzv. Body mass index: hmotnost v kg : výškou v metrech na druhou

Hodnocení- muži – do 25 normální hmotnost, do 30 nadváha, nad 30,l obezita

ženy –do 24 normální hmotnost, do 28,9 nadváha, nad 29 obezita

Hmotnostní indexy jsou dobrou orientací o stupni otylosti. Neobsahují však údaje o různém podílu tukové tkáně. Normálně tuk tvoří u muže 20%, u ženy 25-30%.

V našich kurzech měříme obsah tuku v těle na speciálním přístroji průběžně.

Důležité je nejenom množství tuku v těle, ale také jeho rozložení. Při hromadění tuku převážně na hrudníku a na břiše – hovoříme o tzv. obezitě mužského typu – typ jablko.Tato forma obezity se vyznačuje častějším výskytem kardiovaskulárních a metabolických komplikací, a představuje tedy obezitu více rizikovou.

Obezita tzv. ženského typu – typ hruška– je charakterizována nahromaděním tuku převážně na hýždích a stehnech. Tento druh obezity je méně nebezpečný.

Typ rozložení tuku můžeme snadno zjistit měřením obvodu pasu a boků v centimetrech. U mužů by měl být poměr pas:boky nižší než 0,95, u žen menší než 0,80.

Záleží také na stavbě těla. Abyste zjistili, jaký máte typ kostry, změřte si zápěstí v nejužším bodě těsně pod kloubem.

Ženy – méně než l4 cm – drobná tělesná konstrukce

l4 až l6,5 cm – střední tělesná konstrukce

nad l6,5 cm – silná tělesná konstrukce

Muži – pod l6,5 cm – drobná konstrukce

16,5 – l8 cm – střední konstrukce

nad l8 cm – silná konstrukce

Podle typu tělesné konstrukce se také liší váha.

 

Např. žena měřící l65 cm má vážit:

Drobná konstrukce – 54 až 59 kg

Střední konstrukce – 58 až 65 kg

Silná konstrukce – 63 až 72 kg

 

Např. muž měřící l80 cm má vážit:

Drobná konstrukce – 66 až 72 kg Střední konstrukce – 69 až 74 kg

Silná konstrukce – 72 až 84 kg

Čím je obezita vyvolaná?

Nejčastější příčinou obezity je porušení rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie, čili příjem potravy neodpovídá energetickému výdeji pohybem. Organismus se v takovém případě ocitá v pozitivní kalorické bilanci. Lidově řečeno – moc jíme a málo se pohybujeme. Ten, kdo se pustí do boje s nadbytečnými kilogramy, musí tedy snížit energetický příjem, aby byl nižší než energetický výdej.

Část lidí s nadměrnou hmotností se vymlouvá na to, že mají dispozice k  tloustnutí v rodině. Musíme připustit, že dispozice k ukládání tuků je u některých osob větší, vlivem genetických a hormonálních faktorů . Ale často je pravdou, že více než obezita se dědí rodinná kuchařka.

Otylost často vzniká již v dětství, kdy některé maminky a babičky jako projev lásky děti překrmují. Otylost není známkou zdraví, překrmování v dětství je danajský dar, protože může vést k rozmnožení tukových buněk, které si sebou potom nese dítě do života. Takový jedinec bude mít celý život problémy s nadbytečnými kilogramy. U žen často dochází k nabírání kilogramů v období hormonálních změn, jako je těhotenství, doba po porodu a klimakterium. Na vzestupu váhy se ale podílí zpravidla změna stravovacích návyků nebo snížení tělesné aktivity.

K vzestupu hmotnosti dochází plíživě. Řada obézních se přejídá proto, že má nějaké problémy. Jídlo jim slouží k potlačení úzkosti, deprese apod. Nejrůznější pohybová aktivita zvyšuje výdej energie, který vyvolá váhový úbytek . Pravidelná tělesná aktivita, přiměřená zdravotnímu stavu, se tedy musí stát nedílnou součástí našeho životního stylu. Rozhodující není, jakého váhového úbytku dosáhneme během prvního měsíce, o úspěchu lze hovořit v případě, že sníženou tělesnou hmotnost si uchováme pokud možno trvale a změna celkové životosprávy se stane denní zvyklostí.

Abychom si mohli správně spočítat náš příjem i výdej energie musíme znát měrné jednotky. Nejpoužívanější jednotkou energie je l kJ.

l kcal = 4,2 kJ

Výdej energie je tvořen dvěma částmi:

Základní složkouje bazální metabolismus, který organismus nezbytně potřebuje ke své existenci.

Pracovní složkutvoří energetická hodnota veškeré činnosti spojené se svalovou prací.

Většina lidí s nadváhou se méně pohybuje i při rutinních aktivitách denního života doma i v zaměstnání. Neměli bychom např. používat výtah, kam můžeme dojít pěšky, tam nejezdit autem nebo jinými dopravními prostředky. Při běžné chůzi vydáme 11x více energie, než při sledování televize, při pomalé chůzi pak 9x.

Lidé bez dostatečného pohybu jsou dvakrát až třikrát náchylnější k chorobám srdce a krevního oběhu, třikrát až čtyřikrát častěji umírají po prvním infarktu ve srovnání s těmi, kteří jsou pohybově aktivní. Dlouhodobá nečinnost a nedostatek pohybových podnětů představují nezdravý a nepřirozený stav. Vzhledem k epidemii kardiovaskulárních chorob musíme konstatovat, že přiměřený pohyb je nevyhnutelný. V posledních letech vítězí teorie, že k udržení zdraví stačí i pohyb menší intenzity, prováděný ovšem pravidelně, systematicky a dlouhodobě.

Pro pohyb, stejně tak jako pro všechno ostatní platí heslo: všeho s mírou.

Vysloveně nebezpečné může být, když člověk po padesátce začne tvrdě trénovat, když před tím několik desítek let prolenošil. Na druhé straně není nikdy pozdě začít s postupným vytrvalostním tréninkem. Nebojme se pohybu, nebojme se běhání a rychlejší chůze, nikdo jiný to za nás nemůže udělat.

Nemáme co ztratit, protože docela určitě zvýšíme svoji výkonnost a také postavíme hráz kouření, obezitě a vysokému krevnímu tlaku. Budeme-li se tedy pohybovat rozumně, máme rozhodně šanci utéci nejen prvnímu, ale i dalším infarktům.

Adekvátní a vhodně dávkovaná fyzická aktivita má řadu blahodárných účinků. :

podstatně přispívá k ekonomickému chodu krevního oběhu při zátěži střední, ale i vyšší intenzity

  • příznivě ovlivňuje svalovou sílu, koordinaci pohybů a svalové napětí, což ve svých důsledcích snižuje výskyt bolestivých a kloubních obtíží

  • je jedním z nejznámějších a nejméně škodlivých uklidňujících prostředků. Náš mozek při zatížení produkuje látky ( endorfiny ), které snižují práh bolesti a vedou k lepšímu vyrovnání se s psychickou zátěží

  • pomáhá udržovat optimální váhu. Při každodenní dvoukilometrové procházce (cca 30 minut ), spálíme navíc 450 kJ ,což odpovídá v ročním průměru šesti kilogramům tuku, který spálíme

  • má tendenci snižovat výskyt výše uvedených zdravotních komplikací.

  • Optimální efekt můžeme očekávat jen při optimálním dávkování

Jsme-li netrénovaní, platí zásada, že začínáme velice pozvolna. Základním prvkem je vytrvalostní trénink, nejlépe chůze, později rychlá chůze, nebo její střídání. Je vyzkoušeno, že tento typ pohybu je velice účinný a velice příjemný. Máme-li oblíbené jiné druhy sportu ( aerobik, gymnastika, plavání, běh nebo kolektivní sporty ) můžeme je bez obav provozovat.

My se ale zaměříme hlavně na chůzi, která je nenáročná na prostředí, cvičební pomůcky, cvičební oblečení apod. Účinnost je stejná jako u jiných sportů a nepřipadá nám složitá. (Velice vhodné je cvičit tzv.Tibeťany, které zharmonizují tělo i ducha,ale ti jsou již předmětem kurzu)

Často se zapomíná na skutečnost, že cvičení jednou týdně, i když sebeintenzivnější, nestačí ani k udržení dosažené úrovně tělesné zdatnosti. Ke zlepšení výkonnosti je třeba spěchat velmi pomalu.(Tato zásada neplatí samozřejmě pro zdatné a trénované jedince).

Od počátku jakéhokoliv cvičení musíme mít na paměti základní pravidlo – vyvarovat se přepětí i nadměrné únavě.

Chůze a běh jsou základem pohybové aktivity. Při dobré technice chůze jsou zapojovány jen hlavní svalové skupiny, které jsou pro pohyb nezbytné a ostatní zůstávají uvolněny. Relaxace a napětí svalů se střídá. Způsob, jakým došlapujeme, má pro chůzi velký význam. Nejvýhodnější je pružný dokrok na celé chodidlo, ideálně na jeho vnější zaoblenou stranu s následným převalením na celé chodidlo a s postupným odvíjením od paty k palci. Jen tak zabráníme bolestem lýtkového svalu, kotníků a zánětu Achillovy šlachy.

Při běhu dýcháme nosem i ústy, při rychlejším tempu je dýchání ústy nezbytností, protože nosem nemůžeme načerpat do plic dostatečné množství vzduchu. Z výstroje je nejdůležitější sportovní obuv. Má být lehká a pružná. . Podrážka má být nejméně l cm vysoká – tak, aby zachycovala většinu nárazu při došlápnutí.

Před tím, než vyrazíme na svoji procházku, alespoň 5 minut se rozcvičíme, aby se organismus dostal do plné optimální výkonnosti z klidu. Toto platí hlavně pro lidi po čtyřicítce. Uklidnění je stejně důležité jako rozcvičení. Následkem špatné relaxace může být slabost spojená se závratěmi, někdy mdlobou.

Začínáme vždy chůzí po rovině. Další zvyšování musí být postupné. Pro netrénované doporučujeme první týden 30 minut klidné chůze běžného tempa. Druhý týden tempo trochu zrychlíme a pomalu si přidáváme tak, jak to bude pro nás příjemné. Asi třetí týden zvýšíme tempo do mírného zpocení. Vodítkem rychlé aerobní chůze je to, že při chůzi můžeme mluvit, ale již nemůžeme zpívat. Tak poznáme to nejvhodnější a nejúčinnější tempo.K dosažení maximální výkonnosti při chůzi nebo cvičení musí dojít k vzestupu tepové frekvence. Tuto frekvenci si musíme po dobu 30ti minut udržet.

Jak vypočítat optimální tepovou frekvenci při zátěži?

Odečtěte svůj věk od 220

Tento rozdíl vynásobte 0,7.

Např. Zdravá 50-letá žena by odečetla 50 od 220, a tím získá maximální tepovou frekvenci l70 za minutu . Vynásobením l70 x 0,7 by zjistila, že ll9 tepů za minutu je horní hranice, které by měla při chůzi nebo cvičení dosáhnout.

Vynásobením l70 x 0,5 by určila, že 85 tepů za minutu je její nejnižší tepová účinná frekvence.Jednoduše se dá tep zjistit při chůzi stlačením tepny na zápěstí a počítáním po dobu 30 vteřin.Výsledek potom znásobíme dvěma.Tak si zkontrolujeme, jakou tepovou frekvenci máme při chůzi.

Pravidelné dýchání je důležité při všech typech chůze i cvičení. Nezadržujte dech ani v namáhavějším terénu, např. do kopce.Základem je nádech v protažení a výdech ve skrčení a stlačení hrudníku. Velice účinné je střídání běhu s chůzí. Asi 30 sekund běžíme a 3 minuty jdeme. Tak naše aerobní zátěž neklesne a udržujeme si ji po celou dobu procházky. Doba trvání by měla být 30-40 minut. Pro udržení kondice je třeba tuto dávku 3x týdně opakovat, nejlépe však každý den. Všechny pohyby je potřeba provádět plynule, nikoliv křečovitě.

Potřeba relaxace

Na člověka působí různé negativní vlivy, tzv. stresory, a každý se s nimi musí nějak vyrovnat. Reakce člověka na stres je individuálně rozdílná. Ne každý člověk reaguje stejně na rozvod, úmrtí v rodině nebo konflikty. Působení jakéhokoliv stresoru je provázeno řadou nervových a metabolických změn. Stres je vlastně reakcí na ohrožení organismu.

Tento systém reakcí má člověk zakódován od doby, kdy jako lovec pro záchranu své existence musel buď bojovat nebo utéci. Jeho smyslem je, aby v případě ohrožení organismus vyrovnal svoji rovnováhu. Účastní se přitom nejen mozková činnost, ale i řada dalších systémů. Při psychické zátěži se zrychluje tep, stoupá krevní tlak a zrychluje se krevní oběh., zvyšuje se látková výměna a dochází ke změnám srážlivosti krve. Mobilizuje se energie hlavně z tukové tkáně.

V dnešní době člověk při rozčilení, strachu a úzkosti reaguje úplně stejně a uvolňuje adrenalin. Jakékoliv vychýlení organismu z rovnováhy může vyvolat poruchy zdravotního stavu a přispět k různým onemocněním.

Pravidelná relaxace je základní součástí tělesné i duševní rovnováhy. Jedním z nejúčinnějších a nejjednudušších způsobů jsou dechová cvičení, zaměřená k tomu, aby se zmírnilo napětí a podpořilo celkové zklidnění. Speciální dechové techniky využívají např. jóga a meditace ( podrobněji se seznámíte v kurzech ). Dnes i západní medicína uznává, že různé způsoby dýchání souvisejí určitým způsobem se zdravotní kondicí. Někteří jogíni a zkušení meditátoři dokáží určitým způsobem dýchání snížit rychlost srdeční činnosti a krevní tlak , ale jen málo z nás si uvědomuje, že takovou kontrolu nad svým tělem má každý z nás.

Pročistěte si tělo dechem

Dech je jedním z nejdůležitějších aspektů pročisťovacího a omlazujícího programu. Hluboké dýchání přináší do každé buňky v těle hojivý kyslík a zároveň vylučuje plynné metabolické odpady Rytmické hluboké dýchání rovněž přímo působí na centrální nervovou soustavu a vyvolává úlevnou reakci, která pozitivně ovlivňuje celé tělo. Dech propojuje mysl s tělem,a když se soustředíte na dýchání, okamžitě tím kladně ovlivňujete své tělesné a emociální zdraví. Ve stavu emočního či fyzického stresu je automaticky dech mělký. To způsobí, že se v těle nahromadí kysličník uhličitý a další jedy, které potom omezují množství kyslíku přiváděného k buňkám.

Mnoho lidí si na to příliš zvykne, a dýchá pouze mělce a jen zřídkakdy se nadechne zhluboka. Učíme to ve své nevědomosti již malé děti a okřídlená věta„vypnout hrudník a zatáhnout břicho“ je vede k nesprávnému dýchání, přestože to správné mají vrozené. Plíce potom ztrácejí svoji pružnost, v krevním oběhu, tkáních a buňkách se hromadí jedy a fyzické i emoční zdraví se zhoršuje

Hluboké dýchání je jeden z nejrychlejších způsobů, jak udržovat své tělo a uvolnit mysl. Zkuste si následující minutové cvičení a uvidíte, jak je dýchání zhluboka okamžitě blahodárné. Soustřeďte se na dech a vdechněte, jak to děláváte normálně – nosem. Pak zlehka otevřete ústa a vydechněte o něco delším výdechem,než byl vdech. A zase vdechněte nosem a vydechněte pootevřenými ústy tak, že výdech vědomě prodloužíte. Praktikujte to takhle asil až 2 minuty, a pak se navraťte k běžnému způsobu dýchání.Toto jednoduché cvičení pomáhá vyprazdňovat plíce a pomáhá vyčistit krevní oběh od kysličníku uhličitého, zpomaluje dechovou frekvenci, přináší s sebou pocit uvolnění a množství kyslíku, který vdechujete, se automaticky zvýší.

Rezervujte si denně alespoň několik minut pro tato dechová cvičení. Dají se provádět při jakékoliv činnosti. Vyberte si z nich ta, která Vám vyhovují. Zkuste do svého denního rozvrhu začlenit celou škálu dechových cvičení, od pročišťujícího dýchání časně ráno až po hluboké brániční dýchání, které se, provozuje pozdě večer, kdy už ležíte v posteli.

Během dne se často vědomě soustřeďujte na dýchání k tomu, abyste se nabili energií a uvolnili svoje tělo. Pokud jste nikdy nepraktikovali dechová cvičení, může se Vám stát, že se objeví maličká závrať. V tom případě pokračujte dál v tempu, které Ván vyhovuje.

Většina lidí si zvykla dýchat mělce, a tak naplňuje kyslíkem pouze horní část plic. Hluboké brániční dýchání, kterému se také říká břišní , posiluje dýchání spodní části plic a v plné míře zásobuje kyslíkem tělo. Dívejte se někdy na to, jak dýchá malé dítě, a uvidíte, jak toto dýchání má vypadat. Když vdechnete, břicho by se Vám mělo rozšířit a když vydechnete, břicho by se mělo stáhnout. Je to pravý opak toho, jak dýchá většina dospělých. Praktikujte následující cvičení:

Lehněte si pohodlně na záda. Na chvilku se uvolněte a nechejte vědomě odplynout jakékoliv vnitřní napětí.Položte si na břicho ruku a nadechněte se a vyšpulte břicho směrem ke stropu, pak vydechněte a břišní svaly stlačujte směrem k páteři. Měli byste cítit, jak se ruka na Vašem břiše zvedá a klesá. Opakujte to třikrát a potom si odpočiňte. A při dalším nádechu nechejte břicho, aby se rozšířilo,ale bez tlačení. Pak vydechněte a nechejte břicho, aby se přirozeně a jemně stáhlo. Opakujte to třikrát a opět pozorujte, jak se ruka na Vašem břiše zvedá a klesá. Sundejte ruku a vdechujte dlouze, pomalu, pohodlně, dokud nenapočítáte zvolna do šesti, břicho se Vám při tom rozpíná. Potom zvolna a pomalu vydechněte, opět přitom počítejte do šesti a nechejte břicho, ať se stáhne. Dýchejte tak jednu nebo dvě minuty a potom si odpočiňte.

Dech, který Vám dodá novou energii se praktikuje tak, že si sednete pohodlně do křesla nebo na podlahu, páteř pěkně vzpřímenou. Zhluboka, nakolik je to možné, se nadechněte a zároveň povolte břišní svalstvo tak, aby se břicho mohlo roztáhnout. Zlehka otevřete ústa a z plic vydechněte všechen vzduch, současně prudce vtáhněte žaludek ( vytlačíte tak z plic maximum vzduchu ). Opakujte třikrát až pětkrát.

Dýchání posilující vitalitu: tento jednoduchý způsob dýchání Vám dodá a obnoví Vaši vitalitu.

Posaďte se nebo se zpříma postavte a uvolněte ramena. Nadechněte se sérií krátkých, rychlých nádechů nosem, dokud si zcela nenaplníte plíce. Vydechněte ústy a to silně a rychle, na konci výdechu vydejte zvuk „ha“. Opakujte to několikrát a vraťte se k normálnímu dýchání.

Břišní masážní dýchání: tato dechová technika se používá v józe k posílení energie v břiše a hlavně k vnitřní masáži zažívacích orgánů a stimulaci odplavování jedů ze zažívacího traktu. Cvičení provádějte na l a č n ý žaludek.

Postavte se do pohodlného postoje. S nohama asi 30 cm od sebe. Zhluboka se nadechněte a zlehka se předkloňte v pase, ruce si položte na spodní část stehen. . Pak zhluboka vydechněte ústy a snažte se vydechnout z plic veškerý vzduch. Dlaně si pevně přitiskněte ke stehnům a prudce vystrčte břicho a pak ho zase vtáhněte směrem k páteři. Aniž byste se nadechli, břicho uvolněte, a ihned ho opět zatáhněte. Tuto činnost podobnou pumpování opakujte l0x až 20x. Chvilku si odpočiňte a zklidněte dech a celý cvik zopakujte ještě pětkrát až desetkrát.

Všechna tyto cvičení provádějí naši klienti a mají s nimity nejlepší zkušenosti včetně úbytku na váze. Cítí se také mnohem lépe fyzicky i psychicky.

Praktický nácvik těchto technik je předmětem našich kurzů.

Autor: Iva Hédlová + D´Adamo – Krevní skupiny