Kvasinky jsou jednobuněčnými houbovými mikroorganismy, jež netvoří plodnice a množí se pohlavně (pohlavní rozmnožování) i nepohlavně (vegetativní rozmnožování). Kvasinky mohou být velmi prospěšné organismu, ale jsou i původci nejrůznějších onemocnění (např. Candida albicans).
Hojně se využívají v kvasném průmyslu (např. při výrobě vína, piva, lihu, pekařského droždí a některých mléčných výrobků) a krmivářském průmyslu (krmné směsi z kvasnic). Pivovarské kvasinky léčí nervová onemocnění, zánětlivé kožní choroby, poruchy zažívacího traktu a jaterní choroby.
Jaké jsou příčiny a důsledky kvasinkové infekce Candida albicans?
Kvasinky na organismus nepůsobí pouze pozitivně, ale jejich přemnožení může být příčinou vzniku mnoha závažných onemocnění.
Přemnožení kvasinek způsobuje chronické trávicí a dýchací potíže, opakovanou rýmu a kašel, snížení obranyschopnosti organismu, vznik a rozvoj nejrůznějších alergií, nadýmání, průjmy, bolesti břicha, záněty tlustého střeva, bílý povlak na jazyku, páchnoucí dech, žloutnutí a třepení nehtů, kožní problémy a ekzémy, bolesti kloubů, migrény, poruchy pozornosti a paměti, rozvoj deprese a úzkosti a řadu dalších závažných onemocnění.
Důsledky přemnožení kvasinkových hub Candida albicans jsou poševní kvasinkové infekce, infekce úst, žaludku a močového ústrojí, syndrom chronické únavy, sinusitida, premenstruační syndrom a syndrom dráždivého střeva.
Jak se stravovat při poševní kvasinkové infekci?
Jedinci s poševní kvasinkovou infekcí by měli dodržovat speciální dietní program, tj. léčebná protikvasinková dieta. Jejím cílem je zmírnit obtíže dosažením rovnováhy mezi kvasinkami a zdravými bakteriemi v těle.
Jídelníček diety při poševní kvasinkové infekci zahrnuje zeleninu s nízkým obsahem sacharidů (listová zelenina, brokolice, paprika, cuketa, květák, rajče, česnek, zelené fazole, ředkvičky), ovoce s nízkým obsahem cukru (rybíz, angrešt, třešně, jablko, hruška, grep, kiwi, meruňka, švestky, maliny, borůvky, ostružiny), obiloviny (jáhly, pohanka, hnědá rýže, žito, oves, ječmen, špalda), koření (skořice, hřebíček, oregano, šalvěj), libové maso (ryby) a vejce. Dieta při infekci candida albicans se neobejde bez vypití až 8 sklenic vody denně nebo zelených či bylinných čajů nebo zeleninových šťáv.
Při poševní kvasinkové infekci se vyvarujte cukru, medu, sladkému sušenému ovoci, potravinám obsahující kvasnice (chléb, rohlíky, sladké bílé pečivo, koláče, koblihy, masné výrobky, hroznová šťáva, jablečný mošt, mléčné výrobky a produkty obsahující slad), zákuskům, cukrovinkám, čokoládě, bílé rýži, kukuřici, tučným a smaženým masům, bublinkovým nápojům, slazeným limonádám, kávě a alkoholu.
Foto: wikipedia.org