oko

Operace provádíme dle indikace na přímých i šikmých svalech. Využíváme všech dostupných technik operací strabismu – retropozice, retropozice závěsem (hang-back), myectomie, elongace, antepozice, transpozice.

Snažíme se maximálně snížit riziko opakování operací. Zavedli jsme techniku adjustable sutures – nastavitelných stehů, která umožňuje pooperační dotažení nebo uvolnění svalů dle aktuálního kosmetického nebo funkčního stavu postavení očí. Operace je možné provádět u spolupracujících pacientů, tj. převážně u dospělých a adolescentů.

Operace je pouze jedna z možností léčby strabismu a je indikovaná tehdy, pokud již není možnost konzervativního řešení. Zvláště u dětských pacientů je konzervativní postup primární.

Každý pacient je podrobně vyšetřen – vízus, dioptrická vada, amblyopie (tupozrakost), vyšetření předního i zadního segmentu očí, podrobné vyšetření ortoptického stavu. Na základě zjištěného stavu se rozhodujeme o následném postupu a možnosti operace.

Na dózování operace a počet operovaných svalů má vliv mnoho faktorů – předchozí operace, dioptrické vady, mechanismus vzniku, proto je každý operant řešen přísně individuálně tak, abychom dosáhli co nejlepšího funkčního nebo kosmetického efektu.

Operace probíhá ve dvou fázích. V první fázi v celkové anestézii provedeme posun svalů určených dle zjištěné úchylky. Druhá fáze probíhá v lokální anestézii. Po určité době jsou odstraněny obvazy a pacient dostane v kapkách lokální anestetikum. Následně si vyzkouší vlastní brýle a čtení a lékaři posoudí kosmetický efekt operace. Asi 4-5 hodin po operaci se vracíme na operační sál, kde lékař povolí nebo utáhne stehy dle aktuálního stavu postavení očí nebo za účelem vyrovnání dvojitého vidění.

Ve světě se u dospělých pacientů upřednostňuje právě operační technika nastavitelných stehů, protože umožňuje výrazné snížení reoperací u pacientů operovaných poprvé, ale také u pacientů již v minulosti operovaných, kde jizvení tkáně zhoršuje prognózu reoperací.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015