0x08 graphic

Lékárnička je skříňka nebo pouzdro, uzpůsobené pro dlouhodobé a bezpečné ukládání zdravotnického materiálu, obvykle určeného pro poskytování první pomoci. Musí být náležitým způsobem označena a umístěna na dobře přístupném místě. Lékárničky musí být konstruovány tak, aby uložený zdravotnický materiál byl chráněn proti znehodnocení. Nesmíme zapomenout ani na to, že by měla být umístěna mimo dosah malých dětí. Na místech, kde lékárnička slouží pro více osob doporučujeme volit uzamykatelnou variantu.

 Lékárničky do domácnoti a na pracoviště…

 Domácí lékárnička by měla být nezbytnou součástí každé domácnost. K více než polovině poranění a úrazům dochází totiž doma či v blízkém okolí. Měla by být uložena na stálém, suchém místě mimo dosahu malých dětí. Minimálně jednou za rok by měl být zkontrolován její obsah.

 Zákoník práce v ust. § 134 písm. f) ukládá zaměstnavateli povinnost zajistit a vybavit lékárničku první pomoci na svém pracovišti. Toto ustanovení ukládá zaměstnavateli zajistit, aby pracoviště byla vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti, hygieny a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním požadavkům a hygienickým limitům. Konkrétně jde o to, aby pracoviště byla vybavena jednak prostředky první pomoci (lékárnička), a jednak prostředky pro přivolání zdravotnické záchranné služby.

Lékárnička DL 200 je vhodná pro menší počet osob a náhodné použití ve volně nepřístupných prostorách. Svými rozměry 324 x 240 x 112 mm se hodí spíše do domácnosti, nebo do menších pracovních prostor.

Lékárnička DL 300 je určena do prostor s počtem do 10 osob. Její velikost 364 x 300 x 112 mm poskytuje alespoň minimální přehlednost pro rozsah doporučeného vybavení. Tento model je již vybaven zámkem, a tak je vhodný i na pracoviště.

Lékárnička DL 460 umožňuje díky rozměrům 394 x 340 x 130 mm větší variabilitu a kapacitu uspořádání. Vysoká police nebrání uskladnění vysoké láhve nebo odměrného válce. Součástí výbavy jsou i dva košíky na drobný zdravotní materiál a opět nechybí nezbytné zamykání.

 Nejoblíbenějším typem je lékárnička DL 500 poskytující více prostoru. Je určena pro 10-20 osob, její rozměry jsou 424 x 340 x 130 mm. Je vhodná nejen na pracoviště, ale umožní také uskladnit rozsáhlejší vybavení pro domácnost.

Lékárničky na cesty – do auta i na motorku…

 V České republice je lékárnička pro motorová vozidla součástí povinné výbavy vozidla (vyhl. 341/2002 Sb.). Lékárnička musí být ve vozidle uložena v takovém prostoru, aby na ni nemohlo dopadat přímé sluneční světlo. Tento úložný prostor pro lékárničku musí být suchý, čistý a snadno přístupný. Provozovatel vozidla musí lékárničku udržovat v řádném stavu a jednotlivé druhy zdravotnických potřeb obměňovat podle doby použitelnosti, která je na nich vyznačena.

Autolékárnička ALFA I odpovídá svou výbavou vyhlášce č. 341/2002 Sb. MD, příloha 14. Tuto lékarničku lze pořídit v několika variantách obalu, k dispozici je také samostatná náplň, která obsahuje nejčastěji měněné komponenty autolékárniček.

Varianty autolékárničky ALFA I:

0x08 graphic

Krabička – 17 x 27 x 8 cm

0x08 graphic

Kufřík – 19 x 23 x 8,5 cm

0x08 graphic

Textilní – 13 x 22 x 8 cm

0x08 graphic

Pro potřeby majitelů jednostopých vozidel je pak určena Motolékárnička, která je vybavena text1ilním nepromokavým obalem se zipem. Její rozměry jsou 10 x 17 x 5 cm.

Lékárničky pro volný čas…

Jedna z podstatných a důležitých věcí, na kterou bychom neměli zapomínat při balení věcí na výlet či na dovolenou je lékárnička.

0x08 graphic

Ať již jdeme pouze na krátký výlet, lékárničku bychom rozhodně měli mít s sebou. Pro kratší výlet bude vhodná menší lékárnička, která se pohodlně vejde do batohu. Takové požadavky splňuje lékárnička Tourist, která obsahuje základní zdravotní materiál vč. izotermické fólie.

0x08 graphic

Při cykloturistice pak jistě oceníte lékárničku Cyklo, která se dá upevnit na rám kola a nezabírá tak žádné zbytečné místo.

0x08 graphic

Na služební cesty nebo krátké výjezdy mimo svého působiště by neměla chybět v příručním zavazadle lékárnička Mini.

Komentáře