Pacientka si to však nenechala líbit. Soudila se a vyhrála: pojišťovna její léčbu zaplatila, a žena dokonce dostala slibný lék dřív, než byl oficiálně uveden na trh.

"Já nemám čas čekat," zdůvodňovala své rozhodnutí soudit se Anna Marie Rogersová. Žije dodnes, ač jí původně lékaři předvídali jen několik měsíců života.

Šetříme… Drahá léčba je jen pro někoho

Právníci v Česku čekají na prvního pacienta, který se bude kvůli nedostupnosti léků soudit. Má šanci na úspěch?

Řada lidí v Česku je v podobné situaci jako žena z Anglie: teoreticky u nás každému ústava zaručuje přístup k nejmodernější léčbě a naši lékaři také často dovedou zázraky. Je však pravda, že se k nákladným lékům a drahé léčbě lidé často nedostanou. Způsobuje to mimo jiné rostoucí počet omezení, kdo a za jakých okolností drahý lék smí dostat. Za léky totiž zdravotní pojišťovny vydávají stále více peněz a ministr zdravotnictví loni rozhodl, že na lécích musí Česko ušetřit.

Už teď jsou proto u nás léky, ke kterým se čeští pacienti nedostanou: firma Novartis nebude usilovat o to, aby na trh uvedla moderní lék pro lidi, kteří mají transplantovanou ledvinu. Léková komise ministerstva totiž stanovila, že pojišťovny za lék dají o 30 procent méně, než je jeho běžná úhrada jinde v Evropě. "Pro pacienty by to znamenalo doplácet několik tisíc měsíčně. A na to má málokdo, takže jsme se zatím rozhodli lék na český trh neuvést," řekla zástupkyně firmy Alena Blechová.

Firma Roche zase v Česku nezaregistrovala svůj nový lék na osteoporózu. Vakcínu Prevenar od firmy Whyet, která chrání malé děti proti infekcím způsobujícím například opakované záněty středního ucha, u nás pojišťovny hradí jen necelým dvěma procentům dětí.

A nejnověji se k léku na chronickou myeolidní leukemii čeští pacienti jako jediní v Evropě dostanou později než jinde. "Nová léková vyhláška totiž zpřísnila indikace a lék je zařazen mezi ty, které pacient dostane až v takzvané druhé linii onemocnění," říká ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem Jana Mikotová.
Tedy ve chvíli, kdy všechny ostatní léky a léčebné postupy selžou. To však už může být pro řadu pacientů pozdě.

Podobné je to i s lékem, kvůli němuž se Anna Marie Rogersová v Anglii soudila. "U nás jej dostanou jen ženy, které jsou ve čtvrtém, tedy posledním stadiu onemocnění. Těm už však lék život nezachrání. Může jim ho jen prodloužit o pár měsíců. Pak je ale velkou etickou otázkou, nakolik to má smysl," říká onkolog ze Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka.

Právník: Čeká se na prvního odvážlivce

Podle právníka Jakuba Uhra, jenž se zdravotnickou problematikou zabývá, má pacient, který se bude v Česku kvůli nedostupnosti léku soudit, velkou šanci na úspěch. Lék na rakovinu prsu, který má stoprocentní účinnost v případě žen, jež jsou v první fázi rakoviny prsu a mají určitý gen, na který lék reaguje, čili je jistota, že je vyléčí, u nás dostanou jen ty ženy, jež jsou ve čtvrté fázi rakoviny. Avšak ty už nezachrání nic, lék jim jen prodlouží život. " V Česku by lék mohl pomoci zhruba deseti procentům žen. Dostává jej však jen část z nich," řekl onkolog Luboš Petruželka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

17.7.2006, Lenka Petrášová, DNES (ze servisu ZDN)