Pojďme se podívat na bylinky, koření, stromy a dokonce i na ovoce, které působí jako přírodní antibiotika. Lidé znali sílu těchto „léků“ tisíce let a v dnešní době jsou tendence k návratu k nim. Je to z toho důvodu, že dnešní laboratorně vyvinutá antibiotika na předpis mají mnoho vedlejších účinků, které spolu s bacily ničí i kultury prospěšných bakterií ve střevech.

Na jednu stranu je to skvělé, že máme dnes takové možnosti snadné léčby, bohužel jsou dnes antibiotika často nadužívána a jedinec, který má několikatery antibiotika během krátkého období, se dostává do bludného kruhu nemocí, protože se zvýšeným užíváním antibiotik se silně oslabuje imunita. Navíc už na některé bakterie přestávají působit a vznikají rezistence.

Antibiotika v původní formě – v rostlinách mají různorodý charakter a tak je velmi mizivá pravděpodobnost vzniku rezistence na tyto přírodní látky.

Přírodních antibiotik je opravdu mnoho, bylo by to na velkou knihu, avšak na tento článek jich 13 bude stačit až až.

 

Cibule

Působí proti respiračním onemocněním – díky látce zvané Allicin (allicin je éterický olej a dostane se do těla nejvíce z čerstvé cibule). Pokud cibuli konzumujeme syrovou, má tedy nejlepší účinky – co se týká allicinu, allicin se tepelnou úpravou hodně ztrácí. Vhodné jsou pomazánky s jemně nasekanou cibulí.

Syrová cibule se nedoporučuje lidem s žaludečními vředy, je vhodné cibuli tepelně upravit pečením, spařením. Uvařte si cibulačku!

 

Česnek

Podobně jako cibule obsahuje Allicin, ovšem v mnohem koncentrovanější formě. Allicin, aktvní látka uvolňující se při kousání česneku, dramaticky stimuluje imunitní systém. Česnek musí být čerstvý a při mechanickém zpracování jej snězte až po deseti minutách a to během 30 až 45 minut, abyste absorbovali allicin, který se uvolňuje pouze když je česnek mačkán, žvýkán nebo z něj vytlačíte šťávu.
Žvýkáním jednoho nebo dvou stroužků česneku denně si zlepšíte zdraví. Žvýkáním petrželky se zbavíte nepříjemného pachu.

V syrovém stavu bohužel mnohým z nás silně dráždí žaludek. Jezte jej společně s pečivem, nebo mačkaný v pomazánkách, pokud to s ním přeženete – pomáhá zaručeně kvalitní bílý jogurt!

Vyrobte si elixír zdraví z česneku, medu a citrónu – detaily tady v článku Rychlá pomoc při nachlazení >>>

 

Křen

Křen selský na louce

Křen působí proti mnoha patogenům – co se týče lidského zdraví hlavně v případě nachlazení a kašle – tlumí kašel, ředí hleny, působí i proti střevním parazitům. Účinná je inhalace čerstvě nastrouhaného křenu. Pokud nesnášíte křen jako takový a rádi byste využili jeho sílu, naložte jej do medu!

Křen v medu

Křen na jemno nastrouháme a dvě lžíce křenu smícháme se lžící medu. Užívat bychom měli třikrát denně jednu čajovou lžičku. U dětí dávku o něco snížíme nebo namícháme více medu a méně křenu.

 

Hřebíček

Díky éterickým olejům působí antisepticky a také znecitlivuje. Krom toho, že předchází zubnímu kazu, znecitliví a desinfikuje ústní dutinu. Nejlepší je vzít si denně dva hřebíčky a v ústech cucat než trochu změkne. Pak postupně rozkousat. Trochu to nepříjemně pálí na sliznici, ale fakt to pomáhá. Po rozkousání ho klidně spolkněte.

 

Třapatka nachová

Pomáhá při boji s chřipkou, angínou a  při běžném nachlazení. Pomáhá také při chronických zánětech močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty. Při dlouhodobém užívání dokáže extrémně stimulovat imunitní systém.

Echinacea působí hlavně jako silná prevence před infekčními onemocněními, ale je možné je užívat i během nemoci, ale zde už nemá takovou sílu. Rozhodně pomůže se s infekcí lépe vypořádat. Velmi vhodná je tinktura z echinacei.

 

Lichořeřišnice

Tato krásná bylinka je taková moje sezónní královna, kterou je možné konzumovat téměř každý den.  Roste od jara až do zámrazu. Pomáhá zejména v oblasti močových cest a to na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely i další druhy bakterií, částečně působí příznivě i v oblasti dýchacích cest. Pomáhá také předcházet poševním mykózám. Nejlepší je konzumovat ji čerstvou.

Výborná je v zimě také tinktura  – užívá se 3x denně jedna čajová lžička. Před použitím je vhodné tinkturu protřepat. Účinek přichází asi za 2 hodiny, po 16 hodinách však již odeznívá, tak je dobré mezi dávkami tuto dobu nepřesáhnout. Tinktura se může užívat současně i při braní antibiotik, protože působí podpůrně na jejich účinek, ale lichořeřišnice působí výborně i samostatně.

Šalvěj je možné použít i při zánětech dutin, na vlastní kůži jsem poznala, jakou má šalvěj sílu.

 

Tymián

Tato bylinka působí skvěle na suchý kašel – pomáhá tvořit hlen a tak zamezuje právě tomu dráždění v krku. Zabraňuje vývinu a množení choroboplodných zárodků. Používá se hlavně do čajů na průdušky a výborný je z něj sirup právě proti kašli.

Tuto bylinku vřele doporučuji pěstovat na zahradě, pokud nemáte zahradu ani balkon, dá se pěstovat i doma.

 

Šalvěj

Šalvěj na zahradě, nebo v truhlíku jako okrasná rostlinka a léčivka zároveň

bylo prokázáno, že šalvěj hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se šalvěj velice úspěšně používá k léčbě ran, při angínách – jako kloktadlo, zánětech močových cest. Rozmělněný šalvějový list pomáhá při oděrkách, desinfekci ran. Pomáhá také v dutině ústní – pomocí kloktadla si pomůžete od aftů, bolesti v krku a krvácení dásní.

Dokonce je možné používat úspěšně i při zánětech dutin – na vlastní kůži jsem poznala, jakou má šalvěj sílu.

 

Dub

Z dubu se využívá hlavně kůra, méně často listí. Obojí má antibiotické i protivirové účinky. Působí proti plísním, čistí a detoxikuje, léčí žaludek i střeva, kožní onemocnění.

Naprosto skvělé jsou Dubovky ®  Dědka kořenáře – Břetislava Nového. Mám je vyzkoušené sama na sobě hlavně při rýmě a bolestech v krku – stačí stříknout 2x denně do krku a hotovo! Brání rozvoji nemoci. Dokonce zředěné 1:1 jsem je stříkala i dětem, když byly nachlazené. Ovšem naředila jsem malinkou trošku a ihned použila, protože při ředění vodou do 10 minut reagují a ztrácí účinek.

Můžete si je zakoupit přímo tady >>>   A nezapomeňte si k tomu přikoupit i rozprašovač na lahvičku.

 

Topol osika

Z topolu se využívají pupeny nebo kůra dvouletých větví. Pomáhá při revmatu a dně, léčí nemoci dýchacího ústrojí, hemoroidech a při zánětech močového měchýře.

 

Vrba bílá

Pomáhá snižovat horečku, podporuje pocení a má dezinfekční účinky. Pomáhá léčit nemoci z nachlazení a urychluje hojení ran.

 

Propolis

Možná je vám povědomé to, že jsou léčivé výtažky z pupenů stromů. Co takhle dát si propolis? Včely tuto látku získávají právě z pupenů a kůry různých stromů i rostlin. Včely propolis používají jako tmel k ochraně proti plísním, virům a bakteriím, pro svou hustotu jim slouží i k ucpávání mezer ve stěnách úlu.

Díky svému jedinečnému složení má propolis široké spektrum účinků. Pomáhá na špatně se hojící rány, tlumí záněty, je vhodný při ekzémech, lupénce, spáleninách nebo omrzlinách.

Ničí houby, kvasinky, plísně, salmonely, stafylokoky a mnoho dalších patogenů. Je však potřeba nejdříve udělat test na kůži, zda nejste na propolis alergičtí. Stačí natřít trochu propolisu na malou plochu na kůži na předloktí a nechat 24 hodin působit. Pokud se objeví zčervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, raději není doporučeno jej používat.

 

Grapefruit

Grep jako plod mám moc moc ráda, ale v tomto článku se zaměříme na jeho jadérka. Výtažek z jadérek skvěle působí proti bakteriím, virům nebo dokonce proti parazitům. Působí silně antibioticky proti stovkám bakteriálních kmenů.

Výtažek je tmavohnědý a velmi hořký. Pokud byste si chtěli tento výtažek pořídit, určitě nakupujte od ověřené firmy. Lze jej sehnat v obchodech se zdravou výživou jako doplněk stravy. Díky výtažku z jader grepu se můžeme zbavit vnitřních plísní, vaginálních mykóz, aftů.

Které z přírodních antibiotik využíváte nejvíce? U nás vede dub – Dubové kapky, lichořeřišnice, česnek, cibule, šalvěj a tymián. Napište mi do komentářů, které využíváte nejvíce vy, nebo zda vás článek inspirovat s některými přírodními antibiotiky začít.

 

Zdroj: www.bylinkovyraj.net