srdceMáte vy nebo někdo v okolí problém se srdcem, tlakem nebo oběhovým systémem? Tady jsou vynikající bylikové čaje, které vám pomohou. Vyberte si některý z nich a užívejte. Přeji rychlou úlevu… Některé můžete popíjet i z preventivních důvodů… dobré je i víno podle abatyše Hildegardy…

Angína pectoris

K prevenci srdeční anginy připravíme čajovou směs ze stejných dílů natě mochny husí, meduňky a routy. Do obvyklým způsobem připravené 1/2 1 dávky čaje přidáme 20 kapek konvalinkové tinktury a pijeme 3 až 5krát denně. Pitnou kúru děláme jednou ročně v trvání 3-4 týdnů.

Další recept

Čajovou směs připravíme ze stejných dílů natě karbince, srdečníku a květu hlohu. Při prevenci a léčbě anginy pectoris dbáme na dostatečný příjem hořčíku, nejlépe formou výživových doplňků.

Běloruský recept proti skleróze

Prolisujeme 1 větší hlavičku česneku, zalijeme ji 1l horké vody a přidáme šťávu z 1 citronu. Necháme 24 hodin stát a scedíme. Užíváme dvakrát denně 1 lžíci, dlouhodobě.

Protisklerotický čaj

Do této pro téměř každého potřebné čajové směsi dáme dva díly natě rozrazilu a po jednom dílu natě routy, kokošky a jmelí. Do hotového čaje ještě přidáme po lžičce jina-nové tinktury a tinktury z prhy. Pijeme 1 až 2krát ročně 2-3 týdny.

Francouzský čaj „antisklerol“

Tento známý čaj se skládá ze čtyř dílů listů břízy a natě kopřivy, dvou dílů listů jmelí, k tomu přidáme po jednom dílu natě řeb-říčku, šalvěje, mydlice a přesličky. Tři lžíce směsi zalijeme 3/4 1 vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme, přidáme lžičku tinktury z prhy a v průběhu dne vypijeme v několika dávkách mezi jídlem.

Čajová směs na snížení cholesterolu

Tato čajová směs obsahuje stejné díly natě rozrazilu, kopřivy, přesličky a sporýše. Při preventivním užívání střídáme pití tohoto čaje se zeleným čajem, který má podobné ú-činky. Snižování cholesterolu v krvi má i an-tisklerotické účinky a zlepšuje paměť.

Víno na posílení a uklidnění srdce podle abatyše Hildegardy

Deset lžic nasekané petrželové natě i se stonky dáme do 1l bílého vína a přidáme 2 lžíce vinného octa. Vaříme na mírném ohni 10 minut. Vzniklou pěnu sbíráme. Odstavíme, přidáme 5 lžic medu a dobře promícháme. Horké scedíme do lahví, do každé přidáme lžičku silného alkoholu a u-zavřeme. Užíváme 2 lžíce třikrát denně.

Bušení srdce

K jeho uklidnění připravíme čaj ze stejných dílů natě brutnáku, routy, meduňky a třezalky. Do hotové půllitrové dávky čaje přidáme po 1 lžičce tinktury z prhy a tinktury z kozlíku. Vypijeme po částech v průběhu půl dne.

Další recept

K přípravě čaje použijeme bylinnou směs ze dvou dílů květu hlohu, k němuž přidáme po jednom dílu natě meduňky, srdečníku a třezalky.

Čaj proti srdeční slabosti

K posílení srdce je osvědčená směs ze stejných dílů natě truskavce, brutnáku, kručinky a listu břízy. Obvyklým způsobem při– pravený čaj pijeme 2-3krát denně, ne dlouhodobě.

Iva Hédlová podle knihy: Dionýz Dugas: 500 nejkepších receptů lidové medicíny