Proč používat přírodní kosmetiku? Protože neškodí zdraví ani životnímu prostředí. To je dost pádný důvod, nemyslíte?
Jeden můj známý, který je profesí laborant, mi jednou řekl, že kdybych věděla, co všechno obsahují některé kosmetické přípravky, do konce svého života bych na ně nesáhla. Na mysli měl sulfáty, parabeny, formaldehydy a další chemikálie s tak dlouhými názvy, že by zaplnily celý rozsah tohoto článku. A to rozhodně není v našem zájmu. My vás spíše chceme přesvědčit, abyste důkladně četli etikety na přípravcích, jež se chystáte vložit do nákupního košíku. A ty obsahující škodlivé látky, abyste vrátili do regálů a vyměnili je za kosmetiku přírodní.

Pozor na chemický koktejl!

Krémy, mýdla, šampony, deodoranty. Kosmetika pěstící i dekorativní. A dokonce i zubní pasty. Ve všech těchto přípravcích najdeme hned několik různých chemikálií. Jiné jsou v krémech, jiné v zubních pastách. Tělu pak v závislosti na množství používaných přípravků dopřejeme slušný chemický koktejl, který mu rozhodně neprospívá.

Neničte své zdraví

Právě kombinace přídavných látek různého charakteru bývá nejzrádnější. Problémem je způsob jejich testování. Aditiva používaná v potravinářství i kosmetice se totiž testují každé zvlášť. Nikdo se však nevěnuje studiu jejich kombinací. Ty přitom mohou způsobovat nervové problémy, hormonální nerovnováhu těla, problémy s reprodukcí, poškození ledvin, jater i oslabenou imunitu.

Jakých složek v kosmetice se vyvarovat?

Z konzervantů to jsou parabeny (poznáte je podle koncovek phenyl-, methyl-, otyl-, butyl-). Nekupujte ani přípravky, v jejichž složení najdete zkratky BHA a BHT (Butylated Hydroxyanisole a Butylated Hydroxytoluene). Snižují plodnost a způsobují rakovinu žaludku. Toxický je také triclosan, formaldehyd a látky Methylisothiazolinone a Benzisothiazolinone.

Přírodní kosmetika má zelenou

Ještě lépe ale uděláte, vyměníte-li konvenční kosmetiku za tu přírodní. Tedy takovou, která splňuje přísná kritéria. Obsahuje výhradně přírodní suroviny a její zpracování je šetrné k přírodě. Taková bio a přírodní kosmetika možná tolik nepění ani nevoní, ale rozhodně vám více prospěje. A životnímu prostředí jakbysmet!

Komentáře