Migréna je častější u žen a někdy se záchvaty objevují začátkem menstruace, což naznačuje, že jejich spouštěčem by mohly být hormonální poruchy. Jinak se mezi spouštěče záchvatů řadí stres, počasí, hormony, ale i potraviny.

Tradiční čínská medicína dělí migrénu podle spouštěcích příčin na žlučníkovou (kde spouštěcím momentem může být tučné jídlo, přepalované tuky a vše, co dráždí žlučník), žaludeční (těžké jídlo, přejídání) a ledvinnou (kde spouštěcím momentem bývá chlad). Podle lokalizace potíží, to je v polovině hlavy, patří migrény převážně do oblasti dráhy žlučníku, která zaujímá svým průběhem boční část hlavy. Také současné oční potíže účast žlučníku potvrzují (oči patří pod stejný element dřeva jako žlučník a játra). Proto vždy je třeba vyšetřit funkci žlučníku!!!

K záchvatu může dojít při náhlém poklesu hladiny krevního cukru. Zde je nutná pravidelná životospráva. Pomáhají též tučné ryby, neboť obsahují nenasycené mastné kyseliny, mající protizánětlivý vliv.

Bolest klidní tinktura z kopretiny řimbaby. Někdy stačí sníst i několik jejich lístků spolu s chlebem (samotná může vytvářet vřídky na sliznici úst). Nevolnost a zvracení může zklidnit zázvor.

Bolesti hlavy pomáhá tišit i nálev z jednoho dílu levandule a 2 dílů meduňky. Nebo 20 g nati meduňky a yzopu, 30 g kořene pampelišky, po 10 g nati sporýše, nati zeměžluči a listu kozlíku. Směs rozdělit na 15 dílů a 1 díl dát do 1 litru studené vody. Nechat 5 minut povařit, pak nechat vyluhovat do vychladnutí.

Jinou možností je čaj z 30 g kořene pampelišky, po 20 g nati meduňky a yzopu, po 10 g nati sporýše, zeměžluči a listu kozlíku. Směs rozdělit na 15 dílů a 1 díl dát do jednoho listru studené vody. Pět minut vařit, nechat vyluhovat do vychladnutí, scedit.

Z gemmoterapeutik: olše, černý rybíz.

Homeopatika: Lékem volby je Ferrum phosporicum.

Jsou-li pulzující bolesti doprovázené očními poruchami, zhoršují se v hluku a při otřesech, Belladona nebo Glonium. Pokud uleví od bolesti krvácení z nosu Melilotus. Opakují-li se migrény pravidelně určitý den v týdnu, začínají v záhlaví a končí nad pravým okem, Sanguinaria canadensis. U osob s kolísavým krevním tlakem Serotonin, s vysokým krevním tlakem Veratrum viride, u osob s nízkým krevním tlakem Ferrum Metallicum. Při současném bušení srdce Aurum muriaticum. U migrén v obdob menopauzy Lachesis.

Reflexní léčba: spočívá v masáži palce nohy a navíc v masáži reflexní plošky žaludku při levostranných bolestech, nebo jater při pravostranných bolestech. Spolu ošetříme i zóny žlučníku a tlustého střeva.

Čhi-kung:

  • Uvolnění krční páteře
  • Masáž akupunturních drah na pažích
  • Masáž hlavy

Zdroj: Radomír Růžička a spol.: Tradiční čínská medicína v denním životě