Kofein působí tím, že dráždí adenosinové receptory v mozku. Drážděním dochází k snížení jejich počtu a po několika dnech vysokých dávek kofeinu ustoupí na minimum. Všimněte si, že po několika dnech užívání, kofein jednoduše přestává účinkovat. Pokud ho pak vysadíme, dostaví se negativní půlvlna – únava, vyčerpání, nedostatek žaludeční kyseliny … Tyto stavy trvají opět několik dnů.
Dlouhodobé pití kávy a nápojů s vysokým obsahem kofeinu také zvyšuje riziko srdcově-cévních onemocnění a poruch jako jsou arterioskleróza, infarkt myokardu, mozková mrtvice, dále žaludečních vředů a nádorových onemocnění především trávící soustavy a jater. U těhotných žen navíc zvyšuje nebezpečí potratu.
Kofeinový průmysl v poslední době silně roste. U většiny energetických nápojů je skutečně účinnou látkou pouze kofein. Na obalu najdeme uvedeny i jiné přísady jejichž složité názvy budí dojem, že jsou výsledkem hlubokého výzkumu. Tyto přísady jsou tam ale pouze z marketingových důvodů. V množství, ve kterém se vyskytují mají prakticky nulový účinek. Slouží pouze jako zástěrka, kterou kofeinový průmysl používá aby odvedl pozornost.
Adaptogeny – staleté prostředky tradiční čínské medicíny
Dobrou zprávou je, že existují látky, které mají silný povzbuzující účinek, působí ale jinak, nemají negativní vedlejší účinky, nemají negativní půlvlnu. Takové látky se nazývají adaptogeny.
Ženšen pravý
Určitě nejznámějším adaptogenem je Ženšen pravý (Panax Ginseng). Již po staletí se užívá v tradičních asijských medicínách (čínské TCM a indické ajurvédě) jako prostředek pro povzbuzení a stimulaci, léčbu a prevenci. Až objasnění některých mechanizmů jeho působení v posledním desetiletí přinutilo také západní vědu uznat jeho jedinečnost. a přiznat mu "rovnost" s "uznanými" léky, jako aspirin, penicilín nebo viagra. Ženšen je ale ve skutečnosti mnohem víc. Je to silný přírodní lék, který obsahuje ne jednu (jako aspirin, penicilin, ….) ale desítky účinných látek. V současnosti je známo téměř 200 ginsenosidů.
Okamžitá stimulační schopnost ženšenu se více než vyrovná stimulaci kofeinové. Podstatný rozdíl je ale v mechanizmu působení a dlouhodobém účinku – zatímco kofein dává "na dluh", ženšen naopak svůj dlouhodobě stimulační a léčivý vliv zvyšuje. Jak je to možné? Ženšen stimuluje úplně jinou třídu receptorů.
Kromě toho má ženšen celou řadu dalších léčivých účinků: účinkuje na cévní problémy (arterioskleróza, zvýšený krevní tlak, křečové žíly, hemoroidy), metabolické problémy (cukrovka, zvýšený cholesterol, metabolický syndrom), žaludeční a trávící potíže (posiluje imunitu, chrání před alergiemi a autoimunitními procesy). Některé z ginsenosidů ovlivňují genovou transkripci a tak v průběhu několika dnů doslova zlepší vnitřní bílkovinné složení cílových buněk, v průběhu týdnů pak i celých tělních orgánů.
Další adaptogeny
Mezi adaptogeny dále patří rostliny:
- eleuterokok (nebo Eleutherococcus senticosus lidově taky ženšen sibiřský) – taktéž velmi účinný stimulant využívaný v hojné míře sovětskými sportovci, vojáky a kosmonauty,
- kustovnice cizí (nebo Lycium barbarum, také Goji, nebo v USA velice populární pod názvem wolfberry) – známá jako elixír mládí, jinak velmi bohatý zdroj karotenoidů,
ale také léčivé houby:
- lesklokorka lesklá (Ganoderma) – velice vyhledávána, i když astronomicky drahá, zejména kvůli svým protirakovinovým účinkům,
- ohňovec (Phellinus linteus) – tradičně používaný k léčbě zažívacích potíží, průjmu, krvácení a rakoviny
Z teoretického hlediska adaptogeny mohou být i látky umělé, výzkum umělých adaptogenů ale postupuje pomalu.
(čerpáno se souhlasem autorů ze stránek Adaptogeny.cz a DrKofein.cz )