Dinosouary ani jejich vejce už tu při procházce nejpsíše nenajdete, ale Bajandzag znamená i tuto prapodivně krásnou krajinu. Ten den zrovna bylo zataženo, ale i tak jsem vyrazil brzy ráno na pěší obhlídku. Fotím a koukám trošku zmateně – nezdá se vám, že jste tyhle skály už někde viděli? No jasně! Že oni Američani okopírovali svoje Monument Valley od Mongolů?!!

Nádam je mongolský národní svátek, či přesněji festival, překvapivě podobný skotským Highland Games. Nejslavnější je hlavní Nádam konaný v polovině července v Ulánbátaru, ale svůj menší regionální Nádam slaví každé léto i spousta menších měst po celém Mongolsku. Během tohoto festivalu jde sice především o již zmíněné setkání jinak osamocených kočovníků, ale nosným prvkem Nádamu je několik sportovních soutěží: mongolský zápas, jízda na koni a lukostřelba.

Další obrázky z festivalu Nádam jsou ve fotobance.

 

Účastnil jsem se malého Nádamu v městečku Sayan Ovo. Sportovní klání se tu odehrávala na jakémsi stadionu na okraji městečka a diváky tvořilo zákonitě téměř veškeré místní obyvatelstvo. Dopoledne probíhala několik hodin klání siláků v mongolském zápase a po obědě se pak všichni přesunuli na pláň za městem, kde očekávali příjezd závodníků na koních do cílové rovinky. Na lukostřelbu nějak nedošlo.

Možná střílí raději jindy, protože někteří diváci se tu stihli upravit alkoholem už během dne, i když hlavní "party" se chystala na večer. Na tu už jsme nečekali a pokračovali v cestě, ovšem ještě asi po sto kilometrech jízdy pouští jsme potkali jezdce na koni, který pravil, že jede do Sayan Ovo na večírek.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015