Ve většině nemocnic jsou školy bylinkářského léčitelství a prodejny léčivých bylin. Používání bylin je také součástí všestranné indické medicíny, známé jako ájurvéda.
Ženšen – nejslavnější čínská léčivá bylina. Je používaná po staletí jako universální lék a utišující prostředek. Korejský a čínský ženšen ( Panax schinseng ) údajně povzbuzuje nervovou soustavu a posiluje imunitní systém. Díky svým léčivým vlastnostem pomáhá potlačit tělesnou i duševní únavu. Ženšen je považován za tzv. adaptogen, což znamená, že na každého člověka působí podle jeho okamžité potřeby zvláštním způsobem. Stresovaného člověka uklidňuje, unaveného člověka naopak povzbuzuje.
Sibiřský ženšen – ruská odrůda příbuzná čínskému ženšenu, se v tradiční medicíně používá jako utišující prostředek a slouží ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Podobně jako čínský ženšen uklidňuje nebo povzbuzuje podle momentálních potřeb těla. Naturopati dále tvrdí, že sibiřský ženšen zvyšuje odolnost k fyzickému a duševním u stresu a zmírňuje tak vedlejší škodlivé účinky stresu na duši i na tělo.
Pupalka dvouletá – olej získávaný z této rostliny původem ze severní Ameriky se používá ve formě přípravků. Aktivní látkou oleje je gama – linolenová kyselina (GLA). Pupalkové přípravky se běžně používají k léčbě ekzémů, premenstruačních obtíží a při bolestech prsů. Existují vědecké důkazy, že lidem s těmito problémy pupalkové přípravky skutečně prospívají.
Aloe – rostlina z čeledi liliovitých. Poskytuje gel s léčivými účinky a utišujícími vlastnostmi. Čistý gel z této rostliny se v dnešní době používá při problémech se zažíváním, na různé ekzémy, trávicí obtíže, vředy, onkologická onemocnění, alergie a astma, gynekologické problémy a mnoho dalších.