Nechceme si přiznat, že s námi někdo manipuluje, protože to, do čeho nás druzí tlačí, nás často třeba i baví a můžeme se cítit šťastní, že jsme se dostali k práci, o jejíž hodnotě jsme přesvědčeni. Ztrácíme smysl pro realitu a vzdáváme se odpovědnosti za jasné a samostatné myšlení. Dovolíme druhým, aby s námi manipulovali a ovládali nás, dovolujeme jim zároveň, aby za nás i mysleli.

Ale i tehdy, jestliže postřehneme, že s námi někdo manipuluje, je mnohem snazší zůstat v pohodě a u jistot, než si situaci poctivě připustit. Držíme se svých jistot a vyhýbáme se konfliktům a riziku. Dříve, než si toho stačíme všimnout, tak nás náš strach a naše touhy dostanou.

I my sami přicházíme na to, že manipulovat se situacemi je snadné. Možná i vyhledáváme lidi, kteří jsou méně agresivní než my, a ovládáme je a manipulujeme s nimi. Využíváme tak jejich pasivity k tomu, abychom dosáhli svého. Někdy předstíráme bezmocnost, abychom do úkolů, které sami dělat nechceme, vmanipulovali druhé. Občas jsme k druhým lidem příjemní jen proto, abychom od nich dostali co chceme, a nebo využíváme kouzla své osobnosti, abychom je získali pro svůj názor.

Autor: Iva Hédlová podle Tarthang Tulku (Kniha Tibetské mistrovské metody)


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015