Když včela bodne, zůstane v kůži žihadlo i jedový váček. Jed není nebezpečný, pokud nevyvolá alergickou reakci. Bolest ale přichází okamžitě a trvá 3-6 hodin. Následný otok, zanícení a svědění obvykle mizí po několika dnech.

Pokud je žihadlo infikované, může postižený dostat horečku, a dva až tři dny pociťovat bolest v kloubech. Alergická reakce způsobí silné otoky, které se mohou rozšířit na celé tělo. Ve výjimečných případech, je-li postižený mimořádně alergický, může dojít k anafylaktickému šoku, provázenému dýchacími problémy a i bezvědomím, které někdy může končit až smrtí. Jestliže příznaky ukazují na alergickou reakci, co nejdříve vyhledejte lékaře.

Svépomoc – Nehty odstraňte žihadlo a to tak, že ho uvolníte proti směru vpichu . Dávejte při tom pozor, aby se neprotrhl jedový váček

Co doporučují terapeuti

LIDOVÉ LÉKAŘSTVÍ – Na ránu rozdrobte listy jitrocele kopinatého, běžného, širokolistého plevele. Nebo na drobno rozdrobené či nasekané jitrocelové listy ohřejte nad plamenem zápalky, dokud neseschnou ( ne shoří ), a pak je vymačkejte a šťávu naneste na ránu. Přiložte led, aby se zánět zmírnil a pro utišení bolesti na ránu naneste pár kapek levandulového oleje.

HOMEOPATIE – Za nejúčinnější je považováno Ledum, pomáhá zmenšit zarudnutí, otok, štípání a svrbivou bolest. Užívejte jednu dávku každé 3 hodiny, dokud obtíže neustanou. Pokud Ledum nezmírní bolest a otok do čtyř hodin nebo když je místo vpichu bolestivé, oteklé, zarudlé a horké,k doporučuje se Apis mellifica. Každé čtyři hodiny užívejte jednu pilulku. V případě velmi prudkých reakcí si vezměte dvakrát nebo třikrát dávku o zředění 200x, vždy po půl hodinách, jinak užívejte dávku o zředění 30x.

NATUROPATIE – Postižené místo ponořte do umyvadla s vodou, do které přidejte lžičku jedlé sody a kostky ledu – chlad zpomaluje krevní oběh a pomáhá tak zastavit šíření jedu. Rychlou úlevu může také přinést plátek čerstvé cibule. Postižené místo jím potíráme nebo obložíme nebo je potírejte olejem z pšeničných klíčků, pak přiložte sáček s ledem a potom naneste uklidňující levandulový krém.

Stanovisko klasického lékařství

Jediné, co je pod odstranění žihadla nutné, s výjimkou vážných případů, je zabránit infekci: vyčistit postižené místo antiseptikem nebo ho potřít antihistaminovým krémem, který lze koupit v lékárně. Svědění se dá zmírnit pleťovou vodou proti spáleninám od slunce.

Pokud se dostaví prudká reakce, lékař předepíše steroidy, antibiotika, antihistaminika nebo bolest tišící léky, aby zabránily zánětu a infekci. V případě akutní alergie aplikuje antihistaminové injekce, postižený je dopraven do nemocnice a tam je anafylaktický šok léčen injekcemi steroidů. Včelím bodnutím pomáhají předejít odpuzovače hmyzu, dostupné v lékárnách.

Doporučení Studia Hedis

Za nezbytnou výbavu každé domácnosti považujeme přípravek Aloe FIRST, tekutá substance v 600 ml lahvi s rozprašovačem, který se stříká na všechna hmyzí bodnutí, popáleniny, řezné rány, na sluneční ekzém, vyrážky, ekzémy, v případě bolesti do krku, uší nebo nosu. Je složen z mnoha léčebných látek. U rodin s dětmi je jeho dostupnost kdykoli nezastupitelná. Dá se po otevření skladovat v lednici, kde vydrží až 12 měsíců. Samozřejmě nenahrazuje lékařskou péči v případě alergických reakcí, které vyžadují lékařský zákrok. Více o tomto přípravku najdete v našem e-shopu.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest

Komentáře