tukBřišní tuk bývá spojený se zvýšeným rizikem vzniku různých zdravotních problémů. Nejčastěji se jedná o cukrovku, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, mozkovou příhodu a dokonce i některé typy rakoviny.

Jíst zdravě však nestačí

Klíčem k plochému bříšku je kombinace zdravé výživy a fyzické aktivity. Pokud ale už mluvíme o zdravé stravě a víme, co bychom měli jíst, bude dobré se seznámit i s kategoriemi jídel, kterým bysme se měli raději vyhýbat. Možná budete muset přinést pár obětí, které otřesou Vaším každodenním jídelníčkem, ale objevíte přitom i zdravé alternativy.

To vás nejen povzbudí, ale přinese i další nevyčíslitelné přínosy. Kategorie, kterým se věnujeme v tomto článku zahrnují 8 jídel, které jsou považovány za ty nejhorší pro nabírání břišního tuku. Některé očividněji, jiné ani ne, ale všechny jsou stejnou hrozbou i pro zbytek těla.

Rafinované obilniny

Obilninyjsou vynikající věc a po pravdě i potravinová pyramida tvrdí, že by měly tvořit relativně velkou část naší stravy. Dokáží snížit riziko srdečních chorob, posporují zdravé trávení a dokonce pomáhají při udržování váhy.

Pokud vašk používáte špatný typ obilnin, můžete při snaze udržet si váhu dosáhnout přesný opak. Rafinované obilniny, které najdete v bílém chlebu, bílé rýži a různých potravinách, jsou oplné sacharidů.

Podrobují se procesu rafinace při které přicházejí o velkou část své nutriční hodnoty. Vy jako konzument, se cítíte méně plní. Přeorientování se na celozrnné potravinyvám zaručí delší pocit nasycení a dostanete se do stavu, kdy dochází ke snižování břišního tuku.

Slazené nápoje

To jsou tichí lotři zodpovědní za nečekaný nárust tukuv našem těle. Lidé totiž ani netuší, že tyto tekuté kalorie se přemění na tuk. Ale jsou to právě oni, které představují hlavní problém s nadváhou v Evropě a USA.

Harvardská škola veřejného zdraví ve svojí studii zjistila, že znepokojivé množství obezních lidí v Americe se doslova nalívalo slazenými nápoji typu limonády nebo džusy. Jedna láhev limonády obsahuje víc než 200 kalorií, což se rovná jednomu cheesebergeru z fast foodu.

Slazené nápoje zvyšují i riziko cukrovky a srdečních chorob, takže si raději vždy svědomitě přečtěte etikety na nápojích, které si kupujete.

Hydrogenovaný rostlinný olej

Stejně jako obiloviny, i oleje představují tuky, které jsou pro naše zdraví prospěšné, ale pouze tehdy, pokud konzumujete ten správný druh… Hydrogenovaný rostlinný olej, tedy margarín, je plný trans tuků (anebo i transmastné kyseliny) – jediného typu tuků, které nemají absolutně žádnou nutriční hodnotu pro naše tělo.

Obalují potraviny kaloriemi, které náš žaludek neumí spálit a navíc zvyšují hladinu cholesterolu. Olivový oleja také ostatní zdroje zdravých tuků jsou pro naše zdraví prospěšné tehdy, pokud je konzumujeme ve správném množství. Pokud berete hubnutí a zbavování se břišního tuku opravdu vážně, měli byste trans tuky zcela vyloučit.

Tučné živočišné produkty

Tak, jak bylo zmíněno, zdravé tuky, které získáváme z prospěšných olejů, ořechů a ryb, jsou pro naše tělo velice prospěšné. Na druhé straně existují trans tuky, kterým bysme se měli raději vyhýbat. Kromě těchto jsou však i další typy tuků, kterých je třeba se raději vyvarovat. I navzdory tomu, že saturované tuky z masa a mléčných výrobků mají vyšší nutriční hodnotu než trans tuky, i ty však dokáží přispět k množství tělesného tuku.

Nejběžnějším zdrojem těchto tuků jsou kusy tučného masa, máslo, smetana a plnotučné mléko. Zatímco saturované tuky jsou bez pochyb součástí vyvážené stravy (bez ohledu na to, co se vám snaží různí „ výživoví poradci „ namluvit) stačí vám velmi malé množstvína to, aby naše tělo dostalo co potřebuje. Proto není nutné je zcela vyřadit ze stravování, ale určitě by měl být příjem těchto tuků omezený.

Smažená jídla

Jsou základem městských trhů i řetězců s rychlým občerstvením. Ale už jistě dobře víte, že smažená jídla, i když jsou chutná, si vybírají svoji daň. Zatímco si vaše chuťové pohárky užívají výbornou chuť, zbytek těla nabírá tuky, zvyšuje se riziko obezity, mozkové příhody, dokonce i rakoviny.

O nebezpečí potravin připravovaných při vysokých teplotách jsme nedávno psali v článku o bramborových lupíncích. Nutriční hodnota těchto, ve fritézách smažených jídel, je velmi nízká. Množství vitamínů je v nich zanedbatelné a mikronutrienty jsou nestabilní. Překonání touhy po smažených jídlech a jejich náhrada něčím zdravějším, by mohli být prvním velkým krokem za plochým bříškem.

Alkohol

Pravděpodobně jedna z nejméně očekávaných potravin na našem seznamu je alkohol. Konzumace nadměrného množství alkoholu nutí naše játra pracovat naplno. V době neustálého filtrování všech škodlivých látek mohou zapomínat na spalování tuků.

Největší zlo tu vzniká právě ve spojitosti s již výše zminovaňovanými sladkými nápoji. Již pouze jediný drink obsahuje velké množství kalorií, často cukrů, které se rychle přeměňují na tuk. Stejně tak se popíjení alkoholických nápojů často spojuje s konzumací nezdravých jídel. Deset piv, které vedou ke koupi pizzy uprostřed noci, určitě není to pravé pro ploché břicho.

Těsto

Pečené dobroty, jako je např. velký narozeninový dort a nebo vánoční cukroví, dodávají speciálním příležitostem ten správný punc. Avšak co se týká výživové hodnoty, jen těžko je možno považovat za správnou volbu. Jsou fajn jako drobné příležitostné potěšení, ale vysoký obsah tuku a cukru, spolu s nedostatkem proteinu, z nich dělá pro naše tělo velkou tukovou bombu.

Dokonce i tyčinky, které se pyšní „zdravým vzhledem „ jsou plné cukru. Vždy si přečtěte etiketu před tím, než se je rozhodnete sníst . Také se snažte hledat zdravější možnosti, které nahradí koláče a sušenky. Například nic nepřekoná takový řecký salát. Chvíli sice trvá, než oceníte jeho chuť nad chutí koláčů, ale jak si již jednou zvyknete, nedáte na něj dopustit.

Potraviny s vysokým obsahem soli

Slané výrobky jsou pravděpodobně jedním z nejhorších přispěvatelů k nadbytečnému tuku, protože se nedají měřit v kaloriích. Sodík převládá v mnohých oblíbených polotovarech, protože zlepšuje chuť a prodlužuje životnost potraviny. Zároveň ale přispívá k zaoblení vašeho bříška.

Protože způsobuje zadržování vody, přehnaná konzumace může vést k nadýmání a také může způsobit nebezpečné kolísání krevního tlaku. Přiště si v supermarketu lépe prohlédněte jednotlivé potraviny a možná budete překvapeni, kolik soli se v některých nachází.

Závěr

Nejlepším způsobem, jak bojovat proti břišnímu tuku, je vyhnout se jeho vzniku. Jediný ověřený způsob jak toho dosáhnout je, že budete dbát na správnou stravu.. Nesmíte také zapomínat na fryzickou aktivitu a vyhýbání se potravinám, které snahu o ploché břicho sabotují.

Různé moderní způsoby stravování často zahrnují potraviny , které podporují tvorbu tukových zásob. Ve vás to potom zanechává touhu je všechny spálit.

Není vůbec těžké najít vhodné a zdravé aternativy dopomáhající získat ploché břicho, o které se tak snažíte.

Zdroj: 8 Foods to Avoid to Keep Belly Fat Away

Z badatel.sk přeložila Iva Hédlová