V podstatě jste vlastně to, co jíte a jste tak mladí (nebo tak staří) jak se cítíte. Roky, kromě toho že registrují uplynulý čas, nemají se stářím nic společného. Můžeme být staří ve třiceti a můžeme být mladí v sedmdesáti. Stav těla vyjadřuje jakým psychickým a fyzickým vlivům bylo v minulosti vystaveno. 

Zdůrazňuji roli duševních vlivů, protože duševní stav má pro celkový stav každého člověka životně důležitý význam. Nemůžeme být zdraví, myslíme-li neustále na bolesti a nemoci. Nemůžeme být současně šťastní a plní smutných myšlenek. Nemůžeme být mladí a současně plní strachu před nemocemi stáří.

Být mladým znamená mít k dispozici všechny, nebo většinu, následujících znaků: mládí, zdraví, energii, vitalitu a neustálý úsměv v očích a na rtech. To znamená být přátelský, srdečný a zdvořilý ke každému bez ohledu na víru, barvu kůže a sociální postavení. Být neustále aktivní, mít mnoho želízek v ohni, aby ani jediný okamžik v životě nebyl pro nás břemenem.

To je ta duševní stránka, na které musíme pracovat, abychom omládli nebo zůstali mladí.

Tělesně to vypadá o něco jednodušší, ale i zde je nutná odhodlanost a pevná vůle. Jde o to, tělo nově vybudovat a zregenerovat. Ve skutečnosti je to jednodušší, než se nám zdá; potřebuje to však čas, trpělivost a vytrvalost. Je příliš jednoduché říct po třiceti, čtyřiceti nebo padesáti letech:

"Měl jsem si přece jen svoje mládí zachovat."

"Vypadám přece o nějaký ten rok mladší."

"Přál bych si, aby tyto Vrásky zmizely."

"Přál bych si, aby moje kůže nebyla tak ochablá."

"Chtěl bych … "

Ano, my si pořád přejeme, přejeme a přejeme – až nakonec propadneme panice a sáhneme po umělých prostředcích, abychom příznaky stáří ukryli. Těmito prostředky můžeme sami sebe pěkně dlouho šidit, nikoliv však naše okolí.

 

Omládnout – je to problém? To si musíte vyřešit sami, nikdo to nemůže udělat za vás.

Omládnout není žádné tajemství. Znamená to jen užívat zdravého lidského rozumu a cvičit se v sebeovládání.

Abychom omládli, musíme být zdraví. To je daleko víc, než se cítit dobře. Musíme poznat a naučit se rozumět anatomii (nauka o stavbě a skladbě těla) tak, jak automechanik zná svoje auto.

· Víte, proč musíte jíst a pít?
· Znáte rozdíl mezi potravinou a živinou?
· Víte, co se děje ve vašem těle během přijímání potravy a co se stane několik hodin po jídle?
· Víte, proč dýcháte?
· Víte, co se stane se vzduchem, který vdechujete, když se dostane do plic?
· Máte tušení, co se děje, když vzduch z plic vydechujete?
· Víte, proč potřebujete spánek a odpočinek?
· Víte, proč a jak se tělo zbavuje odpadových látek vzniklých látkovou výměnou?
· Víte, co se stane, když se tyto látky nevyloučí?
· Cítili jste se někdy unaveni, bez nálady nebo vyčerpáni? Znáte příčinu?
· Měli jste už někdy bolesti hlavy?
· Víte, co je způsobilo? Víte, jaké škody natropí Aspirin a podobné medikamenty a jak urychlují stárnutí?
· Máte problémy s hemoroidy? Znáte jejich příčinu? Máte tušení, jak ovlivňují nejen váš celý organizmus, ale i vaši morálku? Víte, že odstranění hemoroidů operací nebo koagulací stav jenom zhorší a že se stejně za dva až tři roky zase objeví?
· Trápí vás srdeční potíže? Víte, že tyto tak zvané srdeční potíže nemají často se srdcem nic společného a jsou snadno odstranitelné?
· Víte, že tyto potíže jsou často následkem konzumace určitých potravin?
· Věříte, že všechny ty potraviny a medikamenty nabízené v rozhlasových a televizních reklamách jsou užitečné a že je pravda co se o nich říká? Jestliže ano, pak se nesmírně mýlíte. Většinou jsou to polopravdy, ba dokonce nepravdy. Většina takto nabízených potravin, především těch, které obsahují škrob a cukr i velká část medikamentů, přispívá spíše ke zkrácení našeho života.
– Naučte se rozlišovat mezi pravdou a nepravdou!
· K omládnutí potřebujeme energii. K tomu musíme znát a používat jednoduchá pravidla, jak energii vyrobit a uskladnit. Děláte si starosti a znepokojujete se věcmi, které nemůžete ovlivnit? Víte, že tím spotřebujete energii rychleji, než ji dokážete nahromadit? Víte, že takové starosti jsou ti největší nepřátelé mládí?
· Vykonáváte svoji práci bez ohledu na své síly a bez ohledu na přestávky? Je vám jasné, že plýtváte svou energií – na úkor vašeho mládí a výkonnosti?
· Víte, v jakém rozsahu sníží kvalita vzduchu ve vašich plicích vaši energii a vyvolá vyčerpání?
· Je vám známo, jak rychle zničí cola a limonády – ne méně než alkoholické nápoje – vaše tkáně?
· Abychom omládli, potřebujeme vitalitu.
– Vitalita není jen občasná aktivita, rychlý pohyb nebo nervózní kreativita; spočívá v hlubokém pocitu klidu, důstojnosti, sebevědomí a síly, v pocitu být úplně nahoře, v pocitu, že má cenu žít od prvního do posledního okamžiku.
· Víte, jak vzniká vitalita? Je vám jasné, že vitalita je jedna z nejmocnějších přitažlivých sil, která probouzí v lidech kolem nás ty nejlepší vlastnosti, které způsobí, že si ostatní váží toho nejlepšího, co v nás je a podporují to?
· Víte, že vitalita je to, co z nás může udělat vedoucí osobnosti, zatím co nedostatek vitality nás zatlačí do pozadí? Dovedete si představit rychlejší metodu stárnutí než je stát v pozadí?
· Přemýšleli jste o tom, jak může vitalita udělat ty nejjednodušší lidi dokonalými a krásnými? Přestali jste již někdy uvažovat o tom, jak rychle tato krása zmizí, jestliže začne ochabovat vitalita, když zanedbáváme životní zvyklosti a způsob stravování?
· Všimli jste si už někdy, jak manželé velmi brzy po svatbě předčasně zestárnou?
– Že se jednomu nebo druhému již nedaří udržet si to kouzlo osobnosti, které ho při námluvách dělalo tak atraktivním?
– Je vám jasné, co v takových případech podkopává zdraví?

Tyto a mnohé jiné otázky mají bezprostřední vztah k omládnutí. Na všechny tyto otázky musíme znát pravdivé odpovědi základního významu.

Jenom potom jsme schopni sestavit si a dodržovat účelný program, kterým krok za krokem odstraníme všechno, co nám pomalu ubírá mládí.

Musíme se naučit, nezávisle na tom jak jsme staří, odstraňovat zvyky a příznaky stárnutí, které normálně bez přemýšlení přijímáme.

Abychom to zvládli a dosáhli cíle, musíme se učit; a nic není poučnějšího než zkušenost. Dosáhnout věku, ve kterém většina lidí je již mrtvých a pohřbených, být vitální, čilý, všímavý a plný nadšení v sedmdesáti nebo osmdesáti letech, mít stejné tělo jako ve třiceti – to je podle mých zkušeností cíl, kterého dosáhnout se vyplatí.

Buňky tkání a organizmu každého žijícího muže a ženy jsou od přírody stejné. Co člověk může dosáhnout, leží tedy také v oblasti možného a dosažitelného. To budeme mít stále na mysli. Obrátíme teď pozornost ke způsobu života, který je žádoucí, abychom se mohli připravit na zlatá léta nového, mladšího života.

Jestliže chceme omládnout, musíme změnit mnoho návyků. Zpravidla toho můžeme dosáhnout jen tenkrát, jestliže jsme rozhodnuti a z celého srdce si přejeme zjistit, jestli je to opravdu možné.

Největšími překážkami na cestě k omládnutí jsou nedostatečná rozhodnost, boj proti tlaku duševních předsudků, návyky a zvyk mračit se.

Jestliže bezvýhradně neakceptujeme – přinejmenším na zkoušku – to, co většina lidí považuje za neortodoxní, ne-li extrémní, pak je skoro lepší nechat život běžet a strávit zbývající dny ve starých kolejích, které vedou k senilitě a stařecké slabosti.

Skutečnost, že většina lidí žije určitým navyklým životním stylem, jí a pije tak zvané "základní potraviny", myslí a mluví podle předepsaného vzoru, ještě neznamená, že jsou tyto zvyklosti správné a že tito lidé mají pravdu. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a vidíme toho nezvratný důkaz v bídě mladých i starých. Jdou bez přemýšlení a bez ptaní cestou, kterou jim ukazuje reklama.

Překlad: MUDr. Božena Žižková

Z knihy: Dr. Norman W. Walker – Omládněte