Pálení v krku a ucpaný nos mají mnoho různých příčin. Nachlazení, zánět hrtanu, angínu, zvětšené nosní mandle a hnisavou angínu způsobuje virová a bakteriální infekce.

Zánět hrtanu (laryngitida ) mívá za následek dočasný chrapot, trvá-li však chrapot déle, mohou být příčinou polypy nebo „zpěvácké uzlíky" na hlasivkách, zejména je-li hlas přetěžován.

Krvácení z nosu bývá způsobeno poraněním nebo infekcí, ve většině případů však k němu dochází bez zjevné příčiny.

Rozštěp patra – na první pohled viditelná spára ve stropu ústní dutiny – bývá spojen s rozštěpe rtu a vyskytuje se od narození. Postižený má obtíže se sáním z prsu i z lahve a vyvíjí se u něj charakteristická vada řeči.

Co doporučují terapeuti

AROMATERAPIE – Svépomoc. Na katar a ucpaný nos smíchejte čtyři kapky eukalyptového oleje se stejným množstvím z máty peprné a inhalujte buď z ubrousku – nebo v případě, že nemáte astma – z nádoby s horkou vodou. Tato směs zředěná základním olejem se může použít i na vnější stranu nosu, aby úleva nastala bezprostředně.

Pokud máte rýmu, smíchejte tři kapky eukalyptového oleje se stejným množstvím oleje cypřišového a citronového a inhalujte z ubrousku. Nehodí se pro astmatiky.

Při bolavém krku zkuste pro úlevu rozmíchat tři kapky eukalyptového oleje , jednu kapku čajovníkového (tea tree) oleje, dvě kapky santalového oleje ve sklenici vody a kloktejte a nebo olej kápněte do lžíce základního oleje a roztírejte po krku a za ušima. Opakujte třikrát denně a večer před spaním.

Stejným způsobem lze použít stejné oleje, např. eukalyptový, anýzový kafrový, yzopový, cedrový a skořicový – při kašli. Směs dvou kapek heřmánkového, šalvějového a pelargoniového oleje zmírňuje otok žláz.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015