Kolem způsobů odstranění tetování koluje mezi lidmi mnoho mýtů, které ani zdaleka neodpovídají realitě. Protože má člověk strach z bolesti, často zákrok raději nepodstoupí a nechá si svou „ozdůbku“ na těle do konce života. Následující řádky vám prozradí, proč se není čeho bát. Vysvětlí vám, jak odstranění nechtěného tetování probíhá, a že skutečně nebolí. Představí vám metody, které jsou šetrné a nezanechávají žádné jizvy. Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří se v mládí nechali potetovat a teď toho litují, nebo se prostě jen změnila vaše životní situace a potřebujete se tetování zbavit, pak je právě pro vás určen tento článek.
Odstranění tetování doma raději nezkoušejte
Ještě než se dozvíte o základních metodách spolehlivého odstranění tetování, je potřeba zmínit, že na internetu koluje mnoho neověřených rad, jak odstranit tetování svépomocí doma. Myšlenka domácího zákroku, který nic nestojí je velmi lákavá, ale rozhodně se nedoporučuje. Tyto domácí pokusy možná tetování zesvětlí, ale úplně vás ho nezbaví.
Odbornice Martina Šmidrová z lékařského domu na Praze 7 varuje: „Tyto experimenty nemůžu doporučit, mohou napáchat víc škody než užitku“
Laserové ošetření patří k nejpopulárnějším zákrokům
Mezi nejčastější způsoby, jak se zbavit permanentních obrázků z kůže, je ošetření laserem. Tento zákrok je absolutně bezbolestný a spolehlivě vymaže veškerý vytetovaný pigment z vaší pokožky. Před samotným zákrokem je nejprve třeba absolvovat vstupní konzultaci. Lékař nebo odborný pracovník na základě velikosti tetování zhodnotí, kolik sezení budete muset podstoupit.
Jak takový zákrok probíhá?
- Otestování, jak vaše pokožka na laser reaguje
- Znecitlivění postižené oblasti speciálním přípravkem
- Samotné laserové ošetření – cca 30 minut
- Ošetření hojivým gelem
Co je to dermabraze a jak funguje
Jednou z dalších využívaných metod pro eliminaci tetování je tzv. dermabraze. Jedná se o odstranění barvy výbrusem. Dnes již naštěstí estetická medicína pokročila značně kupředu, takže ani tato metoda vám nezpůsobí bolest, jak tomu mohlo být dříve. Tetování se nejprve podchladí až do úplného zmrazení barvy. Ta se potom odstraní pomocí speciálního kartáče. V podstatě se jedná o určitý druh depilace.
Salabrasion – nejstarší, ale účinná technika
Odnoží dermabraze, kterou používali naši předci několik století zpět, je technika Salabrasion. Jde také o vybroušení barvy z kůže pomocí speciálního kartáče. V tomto případě se však místo zmrazení oblast znecitliví anestetikem, a poté je na místo nanesen roztok se slanou vodou.
Pokud se vám nelíbí motiv, nechte si ho přetetovat
Možnost, jak se zbavit nechtěného obrázku, ale zároveň neodstraňovat inkoust z pokožky, je kompletní změna motivu. Pokud se vám tetování okoukalo, nebo se za něj stydíte, navštivte zkušeného tatéra, který vám ze starého vykouzlí nové. Ideálním příkladem je tzv. tribal, který letěl na začátku milénia. Ten se dá snadno upravit do nového obrázku. Přetetování ale nemusí nutně znamenat přeměnu na jiný motiv. Dnes je již možné nechat si barevný pigment překrýt pomocí tatérské jehly tělovou barvou.
Tak a jste na konci článku. Gratulujeme, teď už víte, že odstranění tetování není žádná věda a nemusíte se ho bát. Seznámili jste se se základními metodami eliminace tatérské barvy, a víte, že není radno zbavovat se tetování doma svépomocí.
A jak vnímáte moderní trend potetovaného těla vy? Máte vlastní tetování či zkušenost s jeho odstraněním? Nebo dáváte raději přednost přirozenému vzhledu a do podobných akcí se raději nepouštíte? Budeme rádi, když se s námi podělíte o názor a zkušenosti v komentářích.