Proto je pro obranu našeho imunitního systému k plavání vhodné přidat i otužování. V bazéně je k tomu vynikající příležitost. V dnešních chladných a sychravých dnech, kdy slunce už jen občas vykoukne zpoza mraků a teploty se pohybují kolem nuly, je třeba se o své zdraví dobře starat. Plaváním dáme našemu tělu potřebnou dávku aerobní zátěže, která je důležitá pro fyzickou i psychickou kondici. Když už ale v bazéně jsme, můžeme si dopřát ještě i něco navíc. Ve většině bazénů jsou sauny nebo parní komory, kde si můžeme odpočinout. Saunování je založeno na střídání pobytu v horkém suchém vzduchu (až 100 °C), s prudkým zchlazováním ve studené lázni. Výsledkem je příjemná únava a celkové uvolnění.

Otužování má vedle zvyšování odolnosti proti nákazám i další výhody: stimuluje látkovou výměnu, aktivizuje organismus, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje pohodu tělesnou i duševní. Ovšem, aby otužování mělo kladný efekt, je důležitá pravidelnost a postupnost, tedy pozvolné zvyšování otužovacích procedur. Na prudké změny tedy pozor. Netrénovaný organismus může dostat šok. Otužování a saunování má smysl jen při vytrvalém tréninku. Do sauny by například neměli chodit lidé s vysokým tlakem, se srdečními a kožními chorobami. Kdo se chce otužovat, měl by nejprve své rozhodnutí konzultovat lékařem.

Tipy pro otužování

Kromě otužování je vodě je vhodné ještě zařadit i „přirozené“ otužování. Tedy:

  • udržování teploty v obytných místnostech kolem 20 °C, ne však nad 22 °C
  • každodenní pobyt na čerstvém vzduchu a to při každém počasí
  • přiměřené oblékání v místnostech i venku podle aktuálních podmínek tak, aby chránilo před chladem, nikoli však nadměrně
  • spánek při otevřeném okně, který vedle otuživého působení odporuje i hloubku spánku a vydatnost spánkového odpočinku
  • ranní rozcvičky v minimálním oblečení při otevřeném okně

    Věřte, že otužování má smysl a budete z toho mít užitek. Překonejte strach a odpor ke studené vodě a zkuste to. Získáte novou zkušenost, která vám pomůže udržet se ve zdraví a pohodě a která se vám časem zalíbí. Zalíbí tak, že už si sprchování bez studené vody na závěr nebudete umět představit a budete si užívat osvěžující pocit znovuzrození.

    WEB AUTORA : www.totalniplavani.cz

  • Komentáře