Celiakie je celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, mizí zde mikroklky a klky. V důsledku toho se povrch tenkého střeva snižuje, s tím se zmenšuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin.

Typickými příznaky jsou průjem, plynatost, křeče, pokles hmotnosti nebo únava. Tato porucha se může projevit kdykoliv, v dětství i v dospělosti a může mít různé projevy.

U dětí se celiakie nečastěji objevuje brzy po poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek – krupičková kaše, piškoty a polévky zahuštěné moukou. Děti začnou trpět průjmy, mají objemné nápadně zapáchající stolice. Trpí bolestmi v bříšku, které se začíná postupně zvětšovat. Děti ztrácejí chuť k jídlu, jsou často plačtivé a mrzuté. Ubývají na váze a málo rostou. Může se také projevit anémie z nedostatku železa.

U starších dětí a u dospělých často propuká onemocnění po zátěži (nemoc, těhotenství). Kromě typických příznaků se může objevit zvracení, snížená chuť k jídlu, anémie, osteoporóza (řídnutí kostí), zvýšená kazivost zubů, bolesti kloubů, deprese nebo únava.

Léčba celiakie
Samotná příčina celiakie (tzn. nesnášenlivost lepku) je trvalá a není v současné době vyléčitelná. Proto je jedinou terapií celoživotní vyloučení lepku z potravy. Na bezlepkovou dietu tělo příznivě reaguje velmi rychle. Lidé s těžkou akutní formou celiakie (tzv. floridní) musejí zpočátku vynechat mléko, tučná jídla, těžké a dráždivé potraviny. To je nutné během doby, než se vzpamatuje sliznice tenkého střeva. Po jejím zahojení je možné jíst všechny potraviny, které neobsahují lepek.

Dermatitis herpetiformis (Duhring)
Dermatitis herpetiformis (DH) je kožní projev nesnášenlivosti lepku a je vzácnější než celiakie. Vznikají při něm na různých částech těla svědivé puchýřky podobné oparům. DH se může objevit, podobně jako celiakie, kdykoliv během života. Bezlepková dieta je základní terapií DH. Odezva organismu na dietu může však být mnohem pomalejší než u celiakie. U některých lidí je nutné pro zabránění tvorby puchýřků navíc nasadit léky (Disulone).

Nesnášenlivost lepku
U některých lidí dochází k nepříznivým reakcím po požití lepku aniž by bylo přítomno typické poškození sliznice tenkého střeva. Nejedná se tedy o diagnózu celiakie. Klinické projevy jsou nejčastěji vázány na trávicí trakt: nevolnost, křeče, nadýmání, průjem, ale též třeba únava či bolest kloubů. K odstranění potíží je třeba vyloučit lepek ze stravy. V některých případech je na rozdíl od celiakie nepatrné množství lepku tolerováno. Zda se jedná o prostou nesnášenlivost lepku či celiakii musí vždy rozhodnout lékař (ještě před nasazením diety).

Autismus
V posledních letech přibývá vědeckých prací, které vysvětlují autismus jako metabolickou poruchu, kterou lze výrazně ovlivnit dodržováním přísné diety s vyloučením lepku a kaseinu.

Vynikajicí stránky na toto téma: www.sweb.cz/gfcfcz/