Dřevo je zdrojem tepelné energie odnepaměti. Později ho začaly nahrazovat různé alternativy, jako jsou uhlí nebo elektřina. V 21. století ovšem zažívá renesanci. Velký vliv na to mají zejména cena a také ekologické hledisko.

Ceny fosilních paliv (plynu a uhlí) stále rostou a elektřina na tom není o moc lépe. Když lidé rozmýšlejí, čím budou doma topit, hledají levnou alternativu. Proto u mnohých vyhrává palivové dřevo, které je v současné době nejlevnějším tepelným zdrojem.

Dřevo má od ekologů zelenou

Lesů sice ubývá, ale i tak se dřevo řadí mezi obnovitelné zdroje – stromy si můžeme znovu vypěstovat. Při spalování dřeva navíc do ovzduší uniká mnohem méně škodlivých látek než například spalováním uhlí. Nutno podotknout, že uhlí spalují i tepelné elektrárny, od nichž odebíráte elektřinu, takže ne, topení elektřinou také není ekologické.

Kromě toho při topení dřevem vzniká minimální odpad a popel, jenž vznikne, využijete jako hnojení na zahrádce.

Už dávno s ním není tolik práce jako dřív

Topit dřevem dříve znamenalo jet do lesa na dřevo, přivézt si domů dlouhé klády, nařezat je a pak štípat. Člověk se nadřel, aby měl v zimě čím topit. Tomu je ale v dnešní době konec a palivové dřevo se dá koupit s veškerým pohodlím. Vyberete si online, telefonicky se domluvíte na čase, kdy vám dřevo přivezou, a nemusíte ani hnout prstem. Palivové dříví bývá štípané a některé firmy vám ho vysypou či složí přesně tam, kam potřebujete.

Nesnažte se ušetřit až příliš

Dřevo se dělí na tvrdé a měkké. To měkké je skvělé na roztápění, ale ne na topení. Rychle totiž hoří, museli byste velmi často přikládat. Kromě toho byste ho spotřebovali mnohem více. Na topení kupujte raději tvrdé dřevo, jež je sice dražší, ale má vyšší výhřevnost. Nenechte se zlákat nízkou cenou za měkké dřeviny, vynikající výhřevnost mají například dub, buk či jasan. Případně se poraďte s odborníky, třeba z NejlevnějšíDřevo.cz. Palivové dříví vozí hlavně v Jihomoravském kraji a na Vysočině.