Prázdniny jsou dobou experimentů nezletilých s alkoholem. Odborníci varují, že čím dříve mladí začnou pít, tím více jsou v dospělosti ohroženi vysokým krevním tlakem či obezitou. Rychleji také u nich vzniká závislost a snáze než jejich nepijící vrstevníci podlehnou svodu nelegálních drog.

   „Děti, které začnou pít alkohol ve třinácti letech, jsou čtyřikrát náchylnější k obezitě a vysokém krevnímu tlaku již ve čtyřiadvaceti letech než jejich nepijící vrstevníci,“ uvádí nejnovější americká studie, která mapuje situaci žáků základních a středních škol v americkém Seattlu.

   „Alkohol je jedním z řady faktorů, který se může podílet na vzniku vysokého krevního tlaku,“ potvrdil ČTK primář Vladimír Srnský z interní kliniky Fakultní nemocnice Motol. Spojitost mezi alkoholem a nadváhou již podle něj tak úzká není.

   „Čím dříve člověk začne pít, tím hůř, to je svatá pravda,“ řekl ČTK primář oddělení závislosti bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor. Připomněl, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou rizik: čím dřív člověk začne, tím spíše se u něj rozvine závislosti, spíše podlehne drogám, je více ohrožen neurologickými a duševními poruchami a poškozením mozku. Pronikavě roste také riziko úrazů – z českých průzkumů vyplynulo, že děti, které byly již někdy opilé, vyhledaly až třikrát častěji lékařské ošetření pro úraz.

   „Alkohol pronikavě zvyšuje krevní tlak. Když někdo má vyšší krevní tlak a vypije nárazově větší množství alkoholu, koleduje si o cévní mozkovou příhodu,“ poznamenal primář. Alkohol totiž rozšíří povrchní cévy, což by mohlo tlak snížit, ale zúží cévy v útrobách. Ty mají daleko větší objem, a tak stejné množství krve je jakoby v menším prostoru a tlak stoupne.

   Alkohol může také poškodit srdeční sval. Mnozí pijáci piva se dopracují až k takzvanému mnichovskému srdci, v českých podmínkách spíše plzeňskému. Srdce jim mohutně zbytní, protože musí přečerpat obrovské množství tekutin. „Normální člověk nevypije za večer deset litrů vody, ale pivař dvacet půllitrů urazí,“ vysvětlil primář.

Naďa Myslivcová kš

Komentáře