Proto se hledaly způsoby jak tento stav zvrátit a plod otočit do polohy fyziologické, tj. polohy hlavičkou. Užívaly se metody vnějších nebo vnitřních hmatů s obratem, které nebyly úplně prosté rizika…

V tradiční čínské medicíně se po mnoho staletí užívá metoda neinvazivní (bez použití akupunkturních jehel), stará několik tisíc let – moxibusce. Jedná se o nahřívání vybraných bodů meridiánů močového měchýře, žaludku a případně jater podle vyvolávající příčiny.

Příčiny polohy koncem pánevním můžou být podle TČM tyto:

  1. Nedostatek „ENERGIE A KRVE“ doprovázený únavou, motáním hlavy, bledostí, poruchami paměti – nahřívají se body močového měchýře a žaludku.
  2. Stagnace „ENERGIE JATER“ doprovázená změnami nálady, depresemi, poruchami trávení, často bolestmi hlavy a pobolíváním podbřišku. Tady velice často otěhotnění předcházely nepravidelná a bolestivá menstruace a změny nálad před ní. Kromě výše zmiňovaných drah se moxou ošetřuje ještě dráha jater.

Nahřívání se provádí po 32 týdnu těhotenství, 3 – 5 dní po sobě. Metoda přirozeného obratu je úspěšná u většiny těhotných. Pokud nedojde po uplynutí 5 dnů ke spontánnímu obratu, nemá význam dále pokračovat.