Proč tomu tak je? Příčina poruchy menstruačního cyklu nebyla změnou životního stylu nebo léčbou odstraněná a v průběhu let užívání antikoncepce došlo k jejímu postupnému rozvinutí.

Jaké můžou být příčiny poruch menstruačního cyklu z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM)? Pojďme se na ně společně podívat. Není jich málo a proto se budeme zabývat jen těmi nejčastějšími…

PŘEDČASNÁ MENSTRUACE – pokud menstruace začíná předčasně o týden a více( berme normu jako 28 denní cyklus), nebo se opakuje vícekrát do měsíce. Její příčinou bývá nejčastěji vnitřní horkost.

 1. V době rychlého a stresujícího života, nadměrných a/nebo potlačovaných emocí je velice častou příčinou horkost vznikající ze stagnace energie jater (také nejčastější příčina bolestivé menstruace a premenstruálního syndromu). V tomto případě je krve jednou málo a jindy hodně, má rudou barvu(z horkosti), jsou v ní sraženiny(ze stagnace energie) a menstruaci přechází a doprovází rozpínavé bolesti v podbřišku a prsou, podrážděnost, změny nálad před menstruací, depresivní nálady, pocit hořkosti a sucha v ústech. V případě stagnace krve, které nejčastěji předchází dlouhodobější stagnace energie jsou příznaky obdobné, ale bolesti jsou jen v podbřišku, které je citlivé na tlak či dotek. V léčbě je nutné zprůchodnit stagnující čchi, nejčastěji kombinací vhodných bylin a akupunktury a vyhnout se negativním emocím.
   
 2. V případě, že předčasnou menstruaci doprovází odpoledne mírně zvýšená teplota, poruchy spánku, závratě, žízeň, slabost a pobolívání beder a kolen, časté noční pocení a krev je tmavě červená, hustá a je jí málo, je příčinou tzv. „prázdná“ horkost z vyčerpání „jinového“ aspektu, který vzniká jako následek častého ponocování a noční práce s nedostatkem odpočinku, nevyrovnané výživy, často nadměrné sexuality a konstituční predispozice. Léčbou je nutné doplnit jinový aspekt kombinací bylin a úpravy jídelníčku.
   
 3. Častou příčinou v době honby za štíhlostí a dietními potravinami bývá předčasná menstruace způsobená oslabením energie, která vzniká vyčerpáním a zachlazením slinivky(jako orgánu považovaného v TČM za nejdůležitější orgán v tvorbě energie z potravy) konzumací dietních potravin, které mají ochlazující účinek a jsou často bez obsahu životní energie. Je to stav kdy oslabená energie nedokáže udržovat krev v cévách a ta se vylévá. Doprovodními příznaky bývá fyzická i psychická únava, slabost končetin, snížená chuť k jídlu a nadýmaní po jídle, bušení srdce a zadýchávání se i při minimální činnosti, tendence k otékání a rychlým změnám hmotnosti, silná menstruace se světlou a řídkou krví, bledý, oteklý a nadměrně vlhký jazyk s otiskami po stranách. Léčba tkví nejen v podávání zahřívajících a čchi doplňujících bylin posilujících funkce slinivky, ale také úpravě jídelníčku a vynechání ochlazujících potravin.Vhodným doplňkem léčby je použití metody zvané moxibusce(nahřívání vybraných akup.bodů pomocí doutníků ze sušeného pelyňku).

OPOŽDĚNÁ MENSTRUACE – pokud dojde k opoždění menstruace o více jak 7 dní, je to stav, který podle TČM souvisí s nedostatečností a chladem.

 1. Pokud je krev řídká a tmavá se sraženinami, v podbřišku jsou bolesti ustupující při masáži a zahřátí, potíže doprovází zimomřivost a studené končetiny, časté močení vetšího množství bledé moči, jedná se o tzv vnitřní „prázdný chlad“ v drahách života a dráze početí z oslabení „jangového aspektu ledvin“. Tento typ opožděné menstruace doprovází velice často neplodnost ze „zachlazení dělohy“.
   
 2. V současné době nových a nových diet a módy odhalených zad a podbřišků bývá častou příčinou tzv. vnější „plný chlad“ v drahách života a početí z opakovaného prochlazení nebo nadměrného příjmu ochlazujících potravin. Příznaky jsou bolesti v podbřišku citlivé na dotek, velké sraženiny tmavé krve, po odchodu kterých bolesti ustupují, sinavá barva obličeje.
   
 3. Pokud je krve málo, má světlou barvu, menstruaci doprovází bušení srdce a závratě, nejsou ale přítomné bolesti břicha, je příčinou tzv. “prázdnota/vyčerpání krve“ v v dráze života a početí při oslabení sleziny-slinivky, po nadměrné ztrátě krve(operace) nebo po porodu.

NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE – tato chorobná porucha s projevuje nejen nepravidelností cyklu, ale také kolísáním množství krve.

 1. Pokud menstruaci doprovází změny nálad, vznětlivost a bolesti v podbřišku, ňadrech a kříži je příčinou stísňování energie jater a „prázdnota“ ledvin, které způsobují disharmonii v toku krve v drahách života a početí. Způsobuje je dlouhodobý stres a špatná výživa.
   
 2. V případě, že je krve málo, je řídká, je přítomné bušení srdce, psychická i fyzická únava, závratě, nechutenství a nadýmání po jídle je příčinou „prázdnota“/vyčerpání srdce a slinivky-sleziny. Způsobovat ji můžou nejen časté starosti, ale také dlouhodobě nevhodná dietní výživa.

Jak je vidět poruchy menstruačního cyklu můžou mít různé příčiny, kterých společným jmenovatelem je nejčastěji nevhodný životní styl a stres a jenom důkladné určení „kořene“ – příčiny může pomoct problém vyřešit.

MUDr. Marek Majerčík, Dr.Ac.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015