Dívky, které ráno jedí, mají index tělesné hmotnosti (BMI) nižší než ty, které hladovějí. Tento index je ještě nižší u těch, které konzumují obilniny, upozorňují vědci.

Studii, do níž bylo zapojeno 2400 dívek, provedl výzkumný ústav lékařských věd v americkém Marylandu a uveřejnil ji v zářijovém čísle časopisu Journal of the American Dietetic Association.

"Nesnídat je to nejhorší, co můžete udělat. To je náš vzkaz mladým dívkám," řekl vedoucí studie Bruce Barton, který stojí v čele institutu v Marylandu. Téměř každá třetí dospívající dívka v USA má podle americké dietetické společnosti nadváhu. Vědci to považují za velmi znepokojivou skutečnost vzhledem k tomu, že nadváha nabytá v dětství a mládí se v dospělosti jen obtížně odstraňuje. "Ranní jídlo působí jako jakýsi startér metabolismu," vysvětlil Bruce Barton. "V době snídaně člověk ještě neumírá hlady, a je proto schopen si vybrat rozumně i svoje polední a večerní jídlo."

Další odborník na výživu profesor John Kirwan soudí, že výsledky studie odrážejí stravovací návyky a výběr potravin. "Ti, kdo ráno pravidelně snídají, se stravují během celého dne rozumněji a nemají takovou tendenci konzumovat prázdné kalorie, tedy jíst potraviny, které obsahují převážně rychlé sacharidy, ale nikoli vitaminy a minerály," řekl. Naopak ti, kdo nesnídají vůbec, mají potom tendenci spořádat přes den více tučných jídel a mívají také nutkání něco chroupat i mezi jídlem, dodal Kirwan.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015