Snad nikde jinde nehraje čas významnější roli než při léčbě rakoviny. Pandemie koronaviru má ale nyní za následek, že se někteří pacienti bojí opouštět domovy, přehlížejí varovné signály svého těla, ruší plánovaná vyšetření nebo je odkládají a drahocenný čas ubíhá… Na tuto situaci odpovědělo Protonové centrum v Praze na konci ledna zprovozněním nové služby virtuální onkologické ambulance. Jedná se o systém, který umožňuje pacientům vybrat si, zda chtějí setkání s lékaři absolvovat v podobě videokonzultace, nebo se na něj chtějí dostavit osobně.

Pomocná ruka pro onkologické pacienty

Ve virtuální ambulanci probíhají rozhovory pacienta s lékařem pomocí videokonzultace. Služba je určena pacientům s nově diagnostikovaným onkologickým onemocněním, kteří mají podstoupit ozařování (radioterapii) a chtějí se informovat o protonové léčbě, jejích výhodách a rizicích. Virtuální ambulance je zcela zdarma a pro všechny pacienty z celé ČR. Hlavní výhody videokonzultace:

  • Možnost absolvovat vstupní konzultaci i v případě náhle vzniklého respiračního onemocnění či v případě karantény.
  • Snížení rizika nákazy koronavirem SARS-CoV-2.
  • Úspora času stráveného na cestách.
  • Konzultace z pohodlí vašeho domova.
  • Možnost připravit si dotazy na lékaře na základě zaslaných prezentačních materiálů.

Funkce koordinátora

Pacienty často sužují bolesti, strach a nejistota, kteréžto pocity se v době koronaviru samozřejmě násobí. Proto má každý pacient v Protonovém centru plně k dispozici svého osobního koordinátora. Ten se mimo jiné snaží o to, aby pacient zbytečně nečekal a šel na konzultaci s lékařem v čase, na který byl objednán. I po konzultaci s lékařem je každý koordinátor připraven se s pacientem opět sejít a probrat s ním další kroky, případně mu zodpovědět jeho dotazy. Následují administrativní kroky, které za pacienta kompletně vyřizuje právě jeho osobní koordinátor, který naplánuje i všechna potřebná vyšetření.

Zajímavosti o Protonovém centru

  • Protonová léčba je ze zákona hrazena ze zdravotního pojištění a je tedy dostupná všem pacientům z České republiky, stejně jako klientům slovenských a vybraných evropských pojišťoven.
  • V pražském Protonovém centru (PTC) se dosud léčilo přes 6000 pacientů z 50 států světa.
  • Protonová léčba je v současnosti nejšetrnější ozařovací metodou, která dává vysokou šanci na úspěšné zvládnutí léčby při minimalizaci vedlejších účinků.
  • PTC vyvinulo jedinečné postupy radioterapie, díky kterým mu patří přední místo na světě v léčbě karcinomu prsu.
  • Protonové centrum je spoluautorem mezinárodních doporučení pro léčbu maligních lymfomů a účastní se klinických studií iniciovaných Oxfordskou univerzitou.

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015