Zatímco nejčastěji bývá děloha v malé pánvi nahnuta dopředu, termínem „obrácená děloha“ se většinou označuje děloha zakloněná dozadu.

Je zajímavé, že tento jev je někdy podmíněn rasově, Číňanky prý mají takto zakloněnou dělohu mnohem častěji.

V naprosté většině případů se jedná o náhodný nález, který ženě celoživotně nezpůsobí žádné potíže. Pouze někdy se stává, že v důsledku zánětu dojde ke zkrácení vazů, které dělohu poutají k okolí, děloha je pak méně pohyblivá, což může vyvolat třeba bolestivé pocity při pohlavním styku. Tyto případy jsou však velice vzácné. Také problémy s otěhotněním dozadu zakloněná a volně pohyblivá děloha zpravidla nezpůsobí, někdy se na to svádí případy neplodnosti, které nelze vysvětlit jinak. Lidová moudrost praví, že v případě takovýchto problémů se doporučuje pohlavní styk v obrácené poloze, nebo poloha na břiše bezprostředně po styku. Snad není šprochu, aby nebylo pravdy trochu, ale pokud to někomu pomůže, bude to asi spíše důsledkem psychickým.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015