„Ožehavé téma, není liž pravda“ by asi řekl Sam Hawkens, známá to postava z románů Karla Maye. Bohužel ani já se tomuto tématu nemohu vyhnout, poněvadž většina mých klientů a tazatelů mi otázku zda ne, či ano a pokud ano, tak co, pokládá a jestli ne, tak jen proto, jelikož se bojí odpovědi.

Alkohol v jakékoliv formě je zbytečné zakazovat. Pokud si umíte vychutnat jednou za týden svých 2 „deci“ vína nebo „panáčka“ slivovice či whisky, je to potravina jako každá jiná a nemá cenu si tuto drobnou radost pro chuťové pohárky odepírat. Ani malé pivo k obědu sem tam neškodí. (U redukčních diet a v rýsovacím období si ale značte kalorie…)

Konzumace ve velkém (a to platí obecně pro jakoukoliv poživatinu) je samozřejmě v konečném důsledku zdraví škodlivé. Tzn. že nadměrné pití alkoholu, stejně jako nadměrné přejídání nebo naopak stravovací režim ve kterém jsou vyloučeny záměrně nějaké konkrétní potraviny po delší dobu je v naprostém nesouladu se zdravým životním stylem. O tom zde psát nyní ale nebudu. To by zabralo hodně místa. Vrátím se raději k tomu alkoholu.

Osobně jsem těm, kteří si prostě bez alkoholu svůj život nedokážou představit, doporučoval většinou nějaké lehké révové bílé suché přírodní víno (ryzlink) ve formě vinného střiku (0,1 dl vína + 0,1 dl sody + led). Teď to mám jednodušší. Není to tak dávno, co se objevily na trhu speciálně vyrobená vína s nižším obsahem alkoholu vyrobená za použití co nejmenšího možného množství chemie (alespoň to tvrdí výrobci), bez řepného cukru a s minimálním obsahem oxidu siřičitého (to je sice dobrá zpráva, až na to, že pokud se víno nesprávně skladuje, můžete se dočkat po jeho otevření nemilého překvapení v podobě znehodnocení obsahu). Toto víno jednoznačně doporučuji např. u redukčních režimů nejen jako zpestření jídelníčku.

Již naši předci čerpali energii z čerstvých hroznů a hroznového cukru a to ani nevěděli, že víno jako přírodní antioxidant podporuje dlouhověkost. V podobě vinného střiku nebo pokud si zakoupíte některé ze speciálně vyrobených lehkých vín, působí preventivně proti stresu, kardiovaskulárním chorobám, podporuje odbourávání tuků a v neposlední řadě dodá Vašemu tělu potřebné minerální látky.