Je to tak. Stále více dětí se u nás přejídá a kyne. Přitom by tomu tak nemuselo vůbec být, kdyby rodiče jídelníček svých dětí trošku víc pohlídali… Nechcete přece, aby se vaše ratolest potýkala se zdravotními problémy.

Co je příčinou dětské obezity?
Je jasné, že k hlavním příčinám toho, že máte doma malého cvalíka, patří zejména nevhodná strava a pak nedostatek pohybu. Kdekdo může oponovat, že je sám tlustý, a tak pár kilo navíc budou mít i děti, a babička také zrovna neoplývá štíhlými tvary, takže váha dítěte je ovlivněna holt dědičným faktorem.

Ale to jsou jen výmluvy! Tento faktor se na vzniku obezity podílí asi z necelých 5 %. Další roli můžou hrát také hormony v těle a v tomto případě je opravdu nutné vyhledat pomoc odborníka. A když už vaše dětí přece jenom nějaké ty sklony k obezitě má, tak ho proboha nedopujte pokrmy z fast-foodů (ostatně ty škodí i vám).  
 

Tohle jsou rizika!
Jestli jsou nevhodnou příčinou vzniku obezity vašich dětí právě špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu, začněte s tím něco dělat zavčasu! Jeho obezita se může s rostoucím věkem přenést až do dospělosti.

Už od začátku života dítěte je důležité mateřské mléko. Složení mateřského mléka se mění s růstem a potřebami dítěte. Mateřského mléka si dítě bere tolik, kolik potřebuje, a vytváří si první dobrý stravovací návyk. Už od jednoho roku by si dítě mělo zvyknout na pravidelné jídlo (5 – 6krát denně). Navíc velmi často se v rodinách vyvařuje stejně – kynuté knedlíky, vepřo knedlo, všechno smažené na sádle… A pak když vás dítě vidí, jak se ládujete večer u televize, převezme váš návyk také.

Pro růst a zdravý vývoj dítěte je obzvlášť nepostradatelný pohyb. Takže nezapomínejte vaši ratolest občas vyhnat ven, místo toho, aby celý den proseděla u počítače.  

Máte doma malého tlouštíka? Snažíte se s tím něco dělat, nebo si myslíte, že to vyběhá?

Autor: Eliška Večerková