Obecně platí, že pokud dítě bolí bříško, nenabízíme mu jídlo, pouze tekutiny (čaj, minerálky, ředěné ovocné šťávy). Naštěstí děti reagují instinktivně a jídlo většinou odmítají. Pokud máme možnost, necháme dítě prohlédnout lékařem, a to někdy i opakovaně, neboť u dětí mívá průběh chorob jiný sled než u dospělých. 

Které příčiny mohou u dětí bolesti břicha vyvolat?

Bolesti břicha a úrazy. – Na úraz břicha je třeba myslet při bolesti, která vznikne náhle, je prudká až krutá. Tato bolest nemusí následovat bezprostředně po úrazu, ale může se objevit až za nějakou dobu (hodiny až dny!). Časté úrazové děje bývají kopnutí do břicha, náraz na překážku (řídítka, pád z výšky, pád na zábradlí apod.). Pokud je úrazový děj jasný, je nutné dítě vyšetřit. Mohlo by se jednat o krvácení do břišní dutiny, které dítě ohrožuje na životě. Někdy je bolest provázena úporným zvracením – v takových případech je nutno myslet i na zauzlení střev, které může vzniknout jak následkem úrazu, onemocnění i následkem nesprávně rozkousané potravy (hroznové víno, slupky od pomerančů, syrová kukuřice, polykání zubní pasty ap.). Musíme vyloučit i každou jinou náhlou příhodu břišní, jako jsou rychle se rozvíjející zánět slepého střeva, prudká infekce močových cest, či jiné onemocnění. Zvláště je-li dítě bledé, potí se, je zchvácené a apatické, je naprosto nezbytné nechat dítě odborně vyšetřit. Raději „zbytečně“, než něco zanedbat!

Bolesti břicha a infekce. – Bolesti břicha a nezřídka i zvracení se mohou objevit v začátku u většiny infekcí – u onemocnění virových či bakteriálních (angína, spála). Většinou spontánně odezní. Druhou kapitolou jsou infekční onemocnění, která napadají přímo trávicí trakt – různé střevní virózy a průjmy, hlavně v letním období. Pokud má potíže více členů rodiny, je jasné, že jde o infekční záležitost, vyloučíme-li ovšem jiné příčiny – např. otravu houbami, požití špatně zpracované potraviny apod. Rozhodně není vhodné nasazovat preparáty typu Endiaron apod. Důležitá je dieta, klid, přívod tekutin, eventuálně je možno podávat i živé jogurty.

Bolesti břicha a paraziti. – Častou nákazou, hlavně v dětských kolektivech, je tzv. roup dětský. Malý červík (asi 2 až 3 mm), silný jako nit způsobuje různé obtíže od bolestí břicha, rozmrzelost, nechutenství a potíže s močením. Nejtypičtějším projevem je svědění zadečku večer v posteli. Vždy je třeba tuto infekci přeléčit, známé podávání česneku ji nepotlačí. U dětí, které si koušou nehty, se tyto infekce opakují. Prevencí je osobní hygiena a upevnění hygienických návyků. Podobné příznaky může mít i onemocnění škrkavkou. To si děti mohou přinést hlavně z veřejných pískovišť, kam mohou chodit i psi a svými výkaly zamořovat. Proto je nutné malým dětem často střihat nehtíky a pravidelně mýt ruce.

Bolesti břicha a adaptační průjmy. – V době, kdy se často cestuje, se mnoho lidí setkává s průjmovitými chorobami při změně místa. Vyloučíme-li tropické pásmo, kde může průjem znamenat i velmi vážné onemocnění, většina těchto potíží je tzv. adaptačních – jsou tedy přechodné. Většinou se jedná o jinou skladbu vody, na kterou návštěvník není zvyklý. Platí opět dieta, eventuálně živé jogurty. Při těchto potížích jsou velmi vhodné léky typu Hylac, Smecta, které svým složením ovlivňují střevní mikroflóru, a tím napomáhají regeneraci střevní sliznice. Adaptační průjmy se mohou vyskytovat i v tuzemsku – např. když obyvatel Prahy navštíví Krkonoše a napije se vody z místního vodovodu. Voda není závadná, ale má jiné složení.

Bolesti břicha a infekce močových cest. – Infekce močových cest je poměrně časté onemocnění dětského věku. Často se projevuje jen bolestmi břicha a bolestmi při močení. Vyskytuje se u chlapců i u děvčat. Vždy je třeba vyšetit moč, aby se vyloučilo poškození ledvin. Léčba je většinou ambulantní, vážné stavy se dnes vyskytují zřídka. Při opakování infekcí je nutné provést celkové vyšetření močového systému a dodržovat určitý režim (např. dbát na prevenci prochlazení, nepoužívat koupelové sole, denně čisté prádlo).

Autor: MUDr. Kobsová


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015