Mateřské mléko chrám dítě před infekcemi
V mateřském mléce je obsažena celá řada látek, které ničí bakterie nebo zpomalují jejich růst. Kromě toho jsou v mateřském mléce přítomny protilátky, které chrání kojence před některými nemocemi. Je známo, že kojené děti mají méně průjmů, zánětů středního ucha, onemocnění dýchacích cest aj. Některé látky, např. zinek pomáhají také při vývoji obranného systému dítěte.
Mateřské mléko chrání dítě před vznikem neinfekčních onemocnění např. alergiemi
– protože výlučně kojené dítě nedostává možné alergeny v potravě (např. v ovocných šťávách).
Kojené děti jsou také méně často obézní. Kojení pravděpodobně přispívá i k prevenci aterosklerózy (onemocnění cév) v dospělosti. Železo z mateřského mléka je dítětem velmi dobře využíváno, což u dětí výhradně kojených brání vzniku chudokrevnosti.
Kojení působí kladně na psychický a citový vývoj dítěte
Tělesným kontaktem matky a dítěte po porodu se mezi nimi vytváří pevné citové pouto a čím dříve a častěji je dítě přiloženo k prsu, tím je tato vazba silnější. To je velmi důležité pro další duševní i sociální vývoj dítěte. Také se uvádí, že výživa mateřským mlékem má dobrý vliv na vývoj mozku a jeho funkcí.
Výhody pro matku
Úspěšné kojení dodává matce pocit uspokojení a sebedůvěry a mnoho radostných a příjemných prožitků. Psychická pohoda matky přispívá i k jejímu duševnímu zdraví. Důvěrný vztah mezi matkou a dítětem většinou kladně ovlivňuje i jejich vzájemné vztahy v budoucnu.
Výlučné kojení, jestliže trvá nejméně 6 měsíců, přispívá také k prevenci rakoviny prsu a vaječníků.
U kojící matky dochází k lepšímu a rychlejšímu zavinování dělohy, tím je ztráta krve menší, což pomáhá lépe uchovávat zásoby železa v těle matky (ochrana před chudokrevností).
Kojení přispívá k rychlejšímu návratu k tělesné hmotnosti, kterou měla žena před otěhotněním.
Plné a časté kojení je také přirozenou antikoncepční metodou v prvním půlroce po porodu.
Mateřské mléko je kdykoliv přístupné, má vždy přiměřenou teplotu, kojení je pohodlnější než příprava umělé výživy a je také levnější.
Shrnutí:
Kojení je nejpřirozenější a nejvýhodnější způsob výživy dítěte:
- chrání dítě před celou řadou infekčních i neinfekčních onemocnění,
- je významné pro duševní i tělesné zdraví matky.
Autor: "Kojit a jak? Rady maminkám a nejen jim"
Doc. MUDr. Z. Brázdová, CSc.
MUDr. A. Mydlilová
MUDr. M. Paulová, Csc.
MUDr. D. Schneidrová, Csc.
PhDr. E. Šulcová