Nejčastější psychosomatická onemocnění
• chronické bolesti (hlavy, břicha, zad či kloubů)
• chronická únava
• neurologické problémy
• gynekologické obtíže (např. silný premenstruační syndrom)
• kožní problémy a ekzémy
• nespavost
• bušení srdce, píchání na hrudi, dušnost, brnění končetin a obličeje
• nechutenství nebo nadměrná chuť k jídlu
• zažívací obtíže
• jiné zdravotní problémy, které přetrvávají nebo se stále vracejí
Trápí-li vás některé výše zmiňované tělesné obtíže, které se nedaří léčit klasickou medicínou, nezabírají vám léky nebo se obtíže stále vrací, začněte uvažovat o psychosomatické příčině vašich problémů.
Příčiny psychosomatických onemocnění
Při tělesných obtížích pacient obvykle vyhledá lékaře a ten provede nezbytné testy. Pro potíže, které mají původ v narušené psychice, je typické, že lékař nezjistí žádné abnormality – výsledky vyšetření jsou v normě. Pacientovi předepíšeléky, které nijak zvlášť nepomohou. A tak pacient jde k lékaři znovu a znovu a stále slyší, že je zdravý, i když jeho obtíže přetrvávají. Řešení fyzických problémů může být v tom, že přehodnotíte dosavadní způsob života – je opravdu nutné, abych odpracoval tolik přesčasů, neměl bych se raději věnovat rodině, se kterou se v poslední době více hádám?
Odborníci tvrdí, že až 70 procent všech tělesných obtíží má na svědomí psychika. Pokud se u člověka vyskytnou tělesné obtíže, duše tím volá o pomoc: trápení, nespokojenost a stres jsou pro organismus natolik zatěžující, že se s ním nedokáže vyrovnat jinak, než že odstartuje nějaký tělesný problém.
Kde se tedy onemocnění, která souvisejí s naší psychikou, berou? Příčiny jsou různé – například potlačovaný strach ze ztráty zaměstnání, trvalý stres v práci,rozpad partnerského vztahu, úmrtí blízkého člověka, nefungující rodinné vztahy,nespokojenost v životě či obavy z budoucnosti.
Starejte se o svou duši a budete méně nemocní
Jak předcházet psychosomatickým onemocněním? Prevence je účinná a hlavně příjemná, spočívá v pravidelné duševní hygieně. Pro každého jako psychická očista funguje něco jiného – sport, kultura, děti, příroda, tvorba, autogenní trénink apod.
Cílem psychohygieny je odbourat napětí a stres, uvolnit se, zapomenout na problémy všedního dne a být sám se sebou. Pokud se vyskytne jakýkoli problém, je vhodné jej řešit hned, neodsouvat jej, nezavírat před ním oči do té doby, než problém naroste do větších rozměrů a jeho řešení bude obtížnější.
Léčba psychosomatických onemocnění
Na léčbu psychosomatických onemocnění je zapotřebí celostního přístupu k pacientovi. Na této komplexní léčbě se podílí různí specialisté z oblastí somatické medicíny, psychologie a psychiatrie. Tito specialisté dohromady odhalí pravou příčinu pacientových potíží a nastartují uzdravení těla i duše.
Psychiatři a psychologové se v rámci léčby budou zabývat hlavně pocity úzkosti a nejistoty pacienta, které jsou zapříčiněny trvalou nervozitou, obtížnou životní situací, rodinnými a partnerskými problémy a dlouhodobým stresem. Není třeba se stydět za to, že nám naše problémy přerostly přes hlavu a potřebujeme odbornou psychologickou či psychiatrickou pomoc. Nemá smysl návštěvu oddalovat, mezitím se naše problémy a potíže jen prohloubí a cesta k uzdravení bude o to delší.
Na léčbě se také podílí internisté. Lékaři této specializace se starají o zdraví vnitřních systémů lidského organismu, především o krevní oběh, srdce, trávicí systém, hormony, imunitu, ledviny, alergie či nádorová onemocnění.
V neposlední řadě vám může pomoci i rehabilitace. Na rehabilitačních odděleních provedou diagnostiku a léčí všechny typy poruch pohybového aparátu od chronických bolestí až po poúrazové stavy.
Mnoho psychosomatických onemocnění se projevuje gynekologickými problémy, a proto se ženám budou věnovat i gynekologové
autor: Nina Šeblová