"Z těla nejdříve odchází voda a pak svalová hmota, nejde tolik o tukovou tkáň, která ubývá spíše při fyzické aktivitě," upozorňuje Leona Meindlová, specialistka na výživu a hubnutí ze Zdravotního ústavu v Českých Budějovicích

Po třech dnech hladovění se každý musí cítit lehčí a váha ho v tom utvrzuje. Mylně. "Z těla nejdříve odchází voda a pak svalová hmota, nejde tolik o tukovou tkáň, která ubývá spíše při fyzické aktivitě," upozorňuje Leona Meindlová, specialistka na výživu a hubnutí ze Zdravotního ústavu v Českých Budějovicích.

Proto se také po ukončení půstu váha zpravidla ustálí na původních hodnotách. V lepším případě. Když se po dnu či třech dnech o hladu pustíte do oblíbených pochoutek, tělo, které si pamatuje hlad, bude co nejvíc kalorií ukládat do tukové tkáně. Kila tak půjdou rychle nahoru. Výkyvy hmotnosti (jo-jo efekt) se přitom podle Ivy Málkové ze společnosti STOB (Stop obezitě) podílejí na zvyšování podílu tuku v těle.

Půst však nezavrhujte. Jako metoda hubnutí není příliš vhodný, ale krátkodobé omezení jídla podpoří tělo v odbourávání škodlivých látek, dopřeje oddech zažívání, posílí imunitu a dodá tělu potřebnou energii. Určitý smysl pro udržení váhy může mít, pokud ho držíte pravidelně, nebo pokud následuje po období, kdy jste si dopřávali více než obvykle. "Když někdo jí přes týden, jak je zvyklý, a jeden den v týdnu si dá půst, není to sice ideální, ale je to tolerovatelný způsob snížení energie. Většinou to lidé dělají po víkendu, kdy příjem trošku zvedli," říká Iva Málková. Není to však recept pro každého. Pokud kolabujete hlady a dostáváte se do hypoglykemických stavů, pravděpodobně ještě před koncem půstu vyluxujete ledničku.

Půst také nezaměňujte s hladověním. "Jeho podstata spočívá spíše v omezení stravy nebo vynechání určitých potravin, a to na jeden, maximálně tři dny," říká Leona Meindlová. Delší půsty by měly probíhat pod dohledem lékaře. Pozor také na návrat do "normálního" života. "První den by měl člověk dát pozor, aby jeho strava byla lehká, netučná a málo kořeněná. Když si někdo usmaží řízek, bude mu zákonitě špatně," varuje Leona Meindlová.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Odborná spolupráce: Pavel Suchánek, specialista na výživu z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) 
 

Jak držet půst
Naplánujte si
půst na období, kdy vás nečeká žádný velký stres. Zcela vyhýbat fyzické aktivitě se nemusíte.
* Hodně pijte
Spíše než pro hubnutí má půst význam pro odbourávání nebo vyplavování škodlivých látek z těla. Během půstu proto potřebuje ještě více vody než obvykle, a to 3 až 3,5 litru. Nejlepší je nesycená voda, čaje (nikoli černý), minerálky nebo ředěné ovocné a zeleninové šťávy. Pozor na džusy – řada z nich obsahuje velké množství cukru, a ten k půstu nepatří. Vyhýbejte se také kofeinovým nápojům.
* Dopřejte si ovoce nebo zeleninu
Jeden den vydržíte bez problémů jen o vodě, dvou až třídenní půst už může organismu působit potíže. Oživte ho zeleninou a ovocem. Na rozdíl od hladovky díky němu zůstane metabolismus v pohotovosti. Spíše než banán si dopřejte jablko nebo ananas, tedy ovoce s velkým obsahem vody.
* Návrat k normálu má být lehce stravitelný
Po půstu se k normální stravě vracejte opatrně. Začněte s menšími porcemi a především první den si dejte pozor, aby byla lehce stravitelná, s nízkým obsahem tuku a cukru. ihned