V průmyslově vyspělých zemích je pravděpodobné, že v určitém životním období se u jednoho ze tří lidí vyvine rakovina.
Bylo však zjištěno, že v 70 procentech případů by se dalo vzniku rakoviny zabránit změnou způsobu života. Rakovina – bujení abnormálních buněk Jsou-li v těle procesy rozmnožování nebo dělení buněk narušeny, buňky bují nahodile a poškozují zdravé tkáně. Imunitní systém za normálních okolností tyto změny zjistí a bující buňky zničí, ale z abnormální buňky, která tomuto dohledu unikla, může vzniknout nádor.
Nádorové buňky mohou proniknout do oběhu a krví nebo lymfou se rozšířit do dalších částí těla. Pokud se stav neléčí, mohou rakovinné buňky převážit nad normálními, odčerpat z těla životně důležité látky a způsobit život ohrožující onemocnění – rakovina
- Udržujte přiměřenou tělesnou váhu. Tuky mají tvořit jen třetinu denního příjmu kalorií.
- Jezte nejméně pětkrát denně ovoce nebo zeleninu (včetně tepelně upravených rajčat), protože vám dodávají antioxidanty.
- Jezte více vlákniny. Odstraňuje z těla karcinogenní látky.
- Kouření. Je to hlavní příčina rakoviny plic a zvyšuje rizika vzniku rakoviny jícnu, rakovina hrtanu, rakovina žlučníku, rakovina žaludku, rakovina slinivky a rakovina děložního hrdla.
- Nesluňte se bez ochrany. Nadměrné slunění může vést k rakovině kůže.
- Nejezte více než 80 g červeného masa denně. Zvyšuje riziko rakoviny střev.
- Nejezte příliš mnoho solených uzenin nebo grilovaných potravin. Vysoký příjem soli bývá spojován s rakovinou žaludku a grilovaná strava obsahuje množství karcinogenů.
- Nepijte mnoho alkoholu, udržujte jeho konzumaci v bezpečných hranicích.
- Vitamin C a flavonoidy poskytují ochranu před rakovinou děložního hrdla, plic, jícnu, slinivky a žaludku.
- Vitamin E a látky obsažené ve lněném oleji, nazývané lignany, pomáhají v ochraně před rakovinou prsu, střeva, prostaty.
- Selen a výtažek ze zeleného čaje mají celkový ochranný účinek.
- Koenzym Q1O a smíšené přírodní karotenoidy doplňují účinky ostatních potravinových antioxidantů.
Vitamin A a antioxidanty vitaminy C, E a smíšené karotenoidy (zvláště beta-karoten a lykopen), selen a koenzym Q1O mohou pomáhat v ochraně buněk před nekontrolovanými volnými radikály a mohou potlačovat další růst nádorových buněk.
Fytochemické látky s proti rakovinnými vlastnostmi, jako je echinacea a houby maitake, můžete užívat při ozařování i při chemoterapii, protože pomáhají v krvi udržovat hodnoty leukocytů (buněk, které bojují proti infekci).
- uzlíky pod kůží jsou většinou neškodné, ale uzlíky v tkáni prsu musí být vyšetřeny
- změny ve tvaru nebo velikosti mateřského znaménka
- opar, stroupek nebo vřídek, který se nehojí
- abnormální krvácení
- náhlá nevysvětlitelná ztráta váhy a velká únava
- dlouho přetrvávající kašel nebo chrapot
- změna v charakteru stolice nebo moče