Čajová směs proti dětskému kašli
Uděláme ji ze stejných dílů květu divizny, slézu, prvosenky a lupínků růže. Čaj ochutíme medem a pomerančovou šťávou, vlažný dáváme dětem po lžičce v průběhu celého dne, aby čaj stále působil v průduškách.

Čajová směs na ulehčení vykašlávání hlenů.
Ke dvěma dílům natě tymiánu obecného přidáme po jednom dílu listu jitrocele, kořene prvosenky a semene anýzu. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 teplé vody a necháme přes noc macerovat. Ráno pomalu uvedeme do varu a přikryté vyluhujeme 15 minut. Scedíme, osladíme medem a vlažný čaj užíváme po lžících během celého dne.

Další recept
Čajovou směs připravíme a užíváme podle předcházejícího receptu ze stejných dílů květu slézu, natě mateřídoušky, tymiánu a semene fenyklu.

Kopřiva na sennou rýmu
Nejlepším prostředkem je kopřivová tinktura. Čerstvé koncové výhonky rozmixujeme s vodkou na řídkou kaši, necháme stát a přefiltrujeme. Užíváme po lžičce 3-5krát denně a zapíjíme vodou.

Orientální medový nápoj
Do 1/2 l vody dáme 10 hřebíčků, 5 bobulek celého černého pepře, lžičku nastrouhaného zázvoru a mleté skořice. Uvedeme do varu a 5 minut povaříme. Přidáme po 1 lžíci natě máty a třezalky a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z 1/2 citronu. Nápoj pijeme při prochlazení, pomalu, horký, v zimě také jako pochoutkový čaj.

Jitrocelový sirup
Deset lžic nakrájených listů jitrocele rozmixujeme v 1/2 1 vody. Přidáme 1 dl bílého destilátu a necháme 1-2 dny stát. Přefiltrujeme, přidáme 4 lžíce medu, trochu ohřejeme, rozmícháme a uložíme do tmavé sklenice na chladné místo. Užíváme 3-5krát denně po 1 lžičce, po jídle. Tento sirup současně čistí krev.
Další recept
Z jitrocelových listů vymačkáme čerstvou šťávu a smícháme ji se stejným množstvím teplého medu.

Lipové víno
Čtyři hrsti čerstvých lipových květů zalijeme 4 1 vody, převařené s 1/2 kg cukru. Přidáme 1 oloupaný, na kolečka nakrájený citron, 1/2 kg medu a vinné kvasinky. Necháme týden nakvasit. Pak scedíme a necháme vykvasit, nejlépe v demižonu s kvasnou zátkou. Pijeme po 1/2 sklenice třikrát denně, hlavně v chřipkovém období.

Mrkvový sirup
Do většího kastrolu dáme 1/2 1 čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Na plotýnce a velmi mírném ohni, jen za občasného míchání zahustíme na hustotu sirupu, nevaříme. Užíváme 1 lžičku pětkrát denně. Je to starodávný osvědčený recept na kašel a všechny nemoci průdušek.

Popencové mléko
Dvě lžíce popence přivedeme do varu v 1/2 1 mléka a přikryté necháme vyluhovat 20 minut. Scedíme, přidáme lžíci medu, pijeme horké, pomalu, po doušcích, celý večer, hlavně před spaním. Toto mléko pomáhá při astma a všech potížích dýchacích orgánů.

Čaj proti chrapotu
Dvě lžíce květu bezu krátce povaříme v 1/2 1 vody a necháme pomalu přikryté vychladnout. Scedíme, přidáme podle chuti citron a med. Vlažný čaj pijeme v častých malých dávkách během celého dne.

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ –
Pulmonaria officinalis

Už název napovídá, že je to rostlina našich plic, a navíc lékařská. Není problém ho najít v jarním lese, hned po roztátí sněhu je téměř všude. Sběr pikniku je proto pohodlný, kvetoucí stonky můžeme sbírat hned po rozkvětu, listy později, až úplně vyrostou. Droga se dá běžně koupit v lékárně.Čaj z květů a listů pikniku pomáhá při zánětech i zahlenění plic a průdušek, astma a kašli.
Má hojivé účinky i na sliznici úst, jícnu a žaludku po požití horkých jídel, nápojů, chemikálií apod. Je také důležitou součástí průduškových bylinkových inhalací.Piknik mírně zvyšuje srážlivost krve a našly se v něm některé nebezpečné látky, proto jej užíváme ve směsích s dalšími rostlinami, vždy jen několik dní během potřeby.

Latinský název plicníku pulmeo znamená v překladu plíce a vychází z hlavního uplatnění plicníku k léčbě zánětu plic a dalších dýchacích potíží. V 19. století užívali odvar z plicníku jako vynikající prostředek proti souchotinám. Podle barvy květů umíme posoudit, jak dlouho už rostlina kvete. Na začátku jsou květy plicníku červené, postupně se mění na modrofialové.

Bylinková inhalace
Hlavními složkami této inhalace je květ heřmánku, proskurníku a nať dobromysli. K doplnění můžeme přidat některou z dalších rostlin dobře působících na dýchací orgány, jako jsou řebříček, máta, plicník, pod-běl, mateřídouška, divizna, sléz, fialka a prvosenka. Deset lžic této směsi dáme do 2-3 1 vody, když začíná vřít, odstavíme a necháme 10 minut stát. Znovu ohřejeme až k varu, pod prostěradlem nebo ručníkem hluboce vdechujeme co nejteplejší výpary střídavě nosem a ústy 10-15 minut. Inhalaci několikrát denně opakujeme. Tato stará, o-svědčená a dnes zapomenutá procedura má silné účinky a patří k nejlepším lékům na všechna chřipková onemocnění. Do inhalace pro děti dáme větší podíl heřmánku, který je vhodný i pro nejmenší děti. Přeneseme je do malé místnosti – kuchyně, koupelny, kterou zaplníme výpary z inhalace. Hrnec dáme vedle postýlky, můžeme kolem ní rozvěšet ručníky namočené v inhalační směsi.

Iva Hédlová z knihy: Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

Zdroj: www.zdravi4u.cz