Představují každé ukončení tréninku a zároveň také první fázi regenerace. Tělo se v této fázi přizpůsobuje tréninku, reaguje na zatížení, které na něj během tréninku působilo. Každý pozná sám jak intenzivně a individuálně se může věnovat těmto praktikám.
Sauna
Sauna bývá nejčastěji používaná a je to nejznámější cesta pro uvolnění těla. Hodně lidí ji navštěvují pro zvýšení imunity. Člověk bývá po návštěvě sauny příjemně unavený. Nesmí dojít k nadměrnému zatížení oběhového systému, proto první návštěva sauny by měla být minimálně po třiceti minutách tréninku. Právě tuto dobu zaplní strečinkový program a sprcha. Je možnost výběru sauny: finská sauna (90 – 95 °C), biosauna a parní lázeň. V biosauně a v parní lázni se teploty pohybují okolo 45 – 65 °C a vzduch je podstatně vlhčí než ve finské sauně.
Masáž
Masáže jsou velmi vhodné pro uvolňující účinky na naše tělo. Není třeba rozlišovat rozdíly mezi wellnes, fitness, reflexní a jiné masáže, všechny formy jsou velmi vhodné pro odpočinek a uvolnění. Jsou důležité pozitivní účinky masáží pro krevní a mízní oběh a svalstvo. Nezapomeňte se vyhnout masáži během namožených svalů. Došlo by ke zbytečnému stresu a zpomalení hojivého procesu.
Spánek
Ačkoliv se to nezdá, i spánek má vliv na regeneraci. Snažte se pravidelně uléhat a také vstávat. Optimální spánek je šest až osm hodin denně, ale u každého je to individuální. Například starší člověk spí pět až šest hodin, dospělý jedinec sedm hodin. Kdysi jsem slyšel o kulturistovi (na jméno si bohužel už nevzpomenu), který vstával ve tři ráno, šel si za posilovat a poté šel do práce. I takto to může u někoho fungovat a není neobvyklé spát třeba jenom čtyři hodiny denně. Hlavně si zajistěte během dne sportovní aktivitu pro dobré usínání.
Autor: Petr
Zdroj foto: polyfaser.it