Tyto obtíže mohou trvat různě dlouhou dobu, několik týdnů i měsíců. Může dojít i k epileptickým záchvatům, k náhlému ochrnutí, připomínajícímu mrtvici, nebo úpadku duševních schopností – poruchy myšlení, logického uvažování a paměti. Častý je také tzv. Lhermittův příznak – je to pocit elektrických výbojů v páteři při předklonění hlavy.

Poznámka na okraj – dávejte si pozor při přecházení silnice; mohlo by se vám stát, že sice uvidíte jedoucí auto, ale nedojde vám, co to znamená, takže vejdete na vozovku, stejně jako se to stávalo mně. Hodně nepříjemná je ztráta normální citlivost kůže, protože pak máte pocit, že oblečení vás kouše, škrábe a vůbec se chová dost nepěkně.

Když mě přijali do pražského RS centra, byla jsem v atace. Třásly se mi nohy, neudržela jsem oči na jednom místě, měla jsem pořád závratě, během dvou minut jsem zapomínala, co jsem řekla, a když jsem byla unavená, koktala jsem a zadrhávala. V tomhle stavu mě hospitalizovali a moje lékařka mi aplikovala léky intratekálně, tzn. přímo do páteřního kanálu (je to v podstatě lumbální punkce, odebere se trocha likvoru, aby vzniklo místo pro léčebný roztok). Druhý den ráno už byly závratě a obtíže s chůzí pouze slabým odvarem toho, jak jsem vypadala večer.

Příznaky RS se dělí do tří skupin – primární jsou přímým důsledkem poškození myelinu a většina se dá úspěšně kontrolovat vhodnou léčbou, rehabilitací a jinými léčebnými metodami. Sekundární jsou komplikace způsobené primárními symptomy. Např. dysfunkce močového měchýře může vést k zánětu močových cest; při paralýze hrozí proleženiny; zvýšená únava a poruchy koordinace a hybnosti vyvolávají neobvyklou a nadměrnou zátěž svalů, což může posléze vést k jejich deformaci či ochabnutí; řídnutí kostí zvyšuje riziko zlomenin atp. A konečně terciární jsou společenské, pracovní a psychologické komplikace primárních a sekundárních příznaků. Pokud je pacient např. neschopen chůze, propadá depresi a ztrácí chuť do života. Ovšem právě deprese patří do všech tří skupin příznaků, protože se zdá, že ji u této choroby nezpůsobuje jen vědomí vážné nemoci, ale i nějaké další, zatím neznámé, nemoci vlastní mechanismy.

Optická (retrobulbární) neuritida – zánět očního nervu
Je častým prvním příznakem RS, postihuje jeden nebo oba zrakové nervy. Projevuje se bolestí „za okem“ při jeho pohybu i v klidu, rozmazaným nebo zdvojeným (diplopie) viděním, výpadky zorného pole, snížením vnímání ostrosti barev.

Nevím, jak probíhá oční vyšetření při podezření na RBN obvykle, takže mohu hovořit jen o svých zkušenostech. Vzhledem k tomu, že se u mě objevují skotomy (výpadky zorného pole, kdy mám pocit, že mám oko zacákané blátem nebo mám v zorném poli šedé skvrny), jdu vždy nejdřív na perimetr (přístroj pro vyšetření rozsahu zorného pole a jeho případných výpadků). To strčíte hlavu do takové polokoule, jedno oko vám zaplácnou kouskem gázy a v přístroji se začnou rozsvěcovat malé body. Jsou rozmístěny po celé hemisféře a blikají s různou intenzitou. Když uvidíte zabliknutí, stisknete spínač, který máte v ruce. Přístroj je napojený na počítač, který vyhodnotí, jak intenzivní „zábliky“ jste viděli a kde byly umístěny, a vyplivne z tiskárny obrázek vašeho oka, kde jsou v různých stupních šedi vyznačena místa, kde jste neviděli všechna bliknutí nebo kde jste slepí jako patrona. Světýlka nejdřív blikají kolem středu zorného pole a pak se rozeběhnou do stran, takže perimetr opravdu vyhodnotí, jak velké je vaše zorné pole a zároveň i jak je „kvalitní“.

Pak mi oftalmolog zasvítí do oka a prohlédne oční pozadí, jestli na něm nejsou známky RBN. Projeví se tam právě probíhající i již proběhlá RBN. Potom koukám do stran za tužkou, jestli nemám nystagmus. Pokud si stěžuju na dvojité vidění, vyzkouší lékař, jak moc a kde vidím předměty dvojitě. Jednou se mi stalo, že jsem viděla tři tužky místo jedné, ale pak mi došlo, že tu třetí mají na svědomí brýle a když jsem si je sundala, měla jsem zase obyčejnou diplopii :). Občas se může objevit i strabismus, šilhání, ale pokud se to stane při dvojitém vidění, pozná to až lékař, protože když máte „na jednom oku cink a na druhém břink“, nějakého šilhání si ani nevšimnete, protože stejně všechno vidíte dvakrát a ještě úplně někde jinde, než by to mělo být :).

No a nakonec mě postaví před takovou bílou tabuli, na které jsou stále světlejší šedí napsána nějaká písmena. Je to něco jako ekvivalent klasické prosvětlené „očařské“ tabule, kde máte zmenšující se písmenka nebo „hřebínky“ a lékař zjišťuje, jak velké písmo ještě rozeznáte. Tady se zjišťuje, jak ostře vidíte barvy, tzn. kde ještě rozeznáte šedou od bílé. Podobným vyšetřením je skládání barevných kotoučků, které přecházejí, tuším, ze zelené přes modrou a žlutou do růžové, prostě jsou tam tyhle čtyři pastelové barvy a vy je máte poskládat tak, jak jdou za sebou odstíny. Na spodku koleček jsou čísla, takže stačí je pak otočit a lékař ví, jestli jste se spletli.

Optická neuritida má tendenci se vracet a podle informací jedné slečny z anglického chatu prý „retrobulbárka“ znamená 50% šanci, že máte RS. Ale toto číslo nemám nijak potvrzeno, jen to tam psala ta slečna, které to řekl její neurolog.

RBN se léčí kortikosteroidy; buď zvýšením dávek orálních steroidů, nebo infúzemi Solu-Medrolu. Zánět obvykle nezanechá žádné nebo jen malé následky, vzácně může způsobit slepotu.

Když jsem jednou měla RBN, přišla jsem k očnímu až za týden, to už jsem na jedno oko neviděla. Někdy mě totiž za okem bolí, když mám alergii, navíc mám při tom „zalepené“ oči, takže jsem nevěděla, jestli mě oko bolí a blbě vidím kvůli alergii, anebo jestli zase vystrkuje růžky ereska. A nechtěla jsem na očním otravovat zbytečně. Pan doktor mi poradil jednoduchou věc 🙂 – mám si vzít noviny a když budu mít problém přečíst písmenka, tak mám přiklusat.

Zdroje:
MUDr. Eva Havrdová – Roztroušená skleróza (1.-3. vydání, nakl. Triton)
MUDr. Eva Havrdová – Je roztroušená skleróza váš problém? (edice Roska)
Dr. Alexander Burnfield – Můj život s „ereskou“ (edice Roska)
Remedia Compendium II. vydání (Panax)
informace od MUDr. J. Piťhy z RS centra FNKV a lékařek z RS centra v Kateřinské
informace ze zahraničních webů, které občas pročítám

Komentáře