Nemoci srdečně-cévního a zažívacího sysytému, alergie, bolesti kloubů, otylost, sníženou imunitou a další neduhy léčit pomocí léků je značně problematické. Jejich pozitivní efekt bývá kolísavý a skutečnost, že dále zvyšují zátěž organismu dalšími chemikáliemi, je alarmující.
Civilizační choroby jsou obtížně léčitelné a výsledky moderní medicíny příliš neuspokojují. Neměli bychom se na lékaře jenom spoléhat, ale měli bychom jeho snahu podpořit svým chováním. Chronicky známe zabijáky, jako kouření, alkohol a další, vyloučíme pouze pomocí silné vůle. Chemické zátěže z potravin můžeme částečně eliminovat vlastní produkcí (zahrádka, domácí chovy), v nákupech v prodejnách zdravé výživy a také jenoduše tak, že se vyhneme průmyslově zpracovaným hotovým výrobkům, dáme přednost základním surovinám a jídlo si připravujeme sami.
Další zbytečné jedy pocházejí z nevhodného způsobu přípravy pokrmů ( smažení, uzení…) nebo je naše tělo produkuje samo tím, že ho příliš přetěžujeme. Ať už prostým přejídáním nebo nevhodnou skladbou stravy, kvůli níž zažívací ogány podílející se na trávícím procesu přímo ( žaludek, střeva), ale i druhotně ( játra, slinivka, ledviny), jsou zahlceny a nemohou živiny dostatečně zpracovat.
Nedokonale rozložené látky prozatím uloží, kam se dá, na vhodnější dobu k jejich likvidaci. Ta ovšem nemusí nastat, pokud k tomu nedáme příležitost, například změnou jídelníčku, půstem, některou očistnou kůrou nebo zvýšenou fyzickou aktivitou. Pokud jste ale vážně nemocní, nepouštějte se do žádných drastických očišťovacích procedur bez konzultace lékařem.
O některých škodlivinách víme méně. Například o chloru v dětských hračkách. Poznáme je podle označení PVC, polyvinylchlorid, vinyl, hračka z PVC, vinyl toy, číslice tři v trojúhelníku, písmeno V, značka CE. Také neoznačené hračky je lépe nekupovat.
Chlor neohrožuje pouze děti, může mít vliv i na vznik rakoviny prsu. Čistící prostředky, které jej obsahují(například SAVO), používejte výjimečně a opatrně a při zacházení s nimi důkladně větrejte.
Pokud jste překročili hranici znečištění škodlivinami natolik, že samočistící procesy vašeho těla nestačí, takže se již neobejdete bez léů a rádi byste svou situaci zlepšili, můžete do svého jídelníčku zařadit více potravin, které obsahují některé látky působící blahodárně.
Acylpirin: mohou jej nahradit borůvky, třešně, švestky, maliny, jablka, pomeranče, datle, mandle, nakládané okurky.
Analgetika: bolest tlumí káva, cibule, česnek, feferonky, hřebíček, zázvor, máta peprná
Antibiotika: mezi potraviny s antibakteriálními účinky náleží česnek, cibule, pažika, křen, celer, zelí, mrkev, zázvor, lékořice, šalvěj, kmín, kopr, jablka, švestky, banány, brusinky, borůvky, čaj, káva, červené víno, lipový květ, olej z čajovníku australského (tea tree oil), med, jogurt.
Antidepresiva: chléb, těstoviny, obilniny, luštěniny, zelená listová zelenina, ořechy, káva, čaj, čokoláda, potraviny z moře.
Antihypertenziva (snižují krevní tlak): česnek, cibule, celer, grapefruit, rybí tuk, olivový olej.
Antikoagulancia (potraviny bránící srážení krve): česnek, cibule, skořice, kmín, zázvor, rybí tuk, hrozny, melouny, červené víno.
Diuretika (podporují tvorbu moče, odvodňují): celer, petržel, česnek, citron, čaj, jalovec (ve větším množství zatěžuje ledviny), kmín, anýz, koriandr, máta peprná.
Estrogen (jeho hladinu regulují pomaleji, avšak šetrněji než chemické prostředky): brokolice, kapusta, zelí, květák, mrkev, brambory, luštěniny, sójové boby, oves, rýže,sezam.
Cholesterol: příznivě ho upravují mandle, ořechy, sójové boby, oves, olivový olej, jablka, avokádo, mrkev, červené víno, vitaminy C a E.
Imunita: posilují jí hlíva ústřičná, jogurt, česnek, mrkev, špenát, kapusta, paprika, dýně, pomeranče, ořechy, vitaminy C a E, zinek (obsahují jej dýňová semínka, korýši).
Protirakovinné: zejména ovoce a zelenina, česnek, cibule, obilí, sója, luštěniny, ořechy, potraviny z moře, vitaminy, hlavně vitamin C, jogurt, olivový olej.
Žaludeční vředy: hojí je jogurt, lékořice, zázvor, brokolice, květák, zelí, banány, šípky.
„Tvá strava budiž Tvým lékem, tvůj lék budiž Tvou stravou" – Hippokrates
Autor: Ivana Karpenková, časopis Sféra 8/2005