Pobyt na sluníčku je tělu prospěšný. Jistě jste si všimli, že přes léto je celý svět tak nějak veselejší, přičemž slunce na tom má svůj podíl. Vnáší optimismus do našich životů a dodává nám vitamín D, jehož nedostatek ovlivňuje mnoho biologických funkcí, protože je přímím prekurzorem tělu nezbytného hormonu calcitriolu. Nedostatek slunečního svitu a vitamínu D tak ovlivňuje nejen stav kostí a zubů, protože má přímý vliv na hladinu a hospodaření vápníku v těle, ale jeho nízká hladina je spojována i s poruchami nálad a poklesem imunitní reakce. Jenže všechno má dvě strany mince – trávit na sluníčku moc času také není zrovna výhra.
Nadměrné slunění má spoustu negativních důsledků. Jako první vás nejspíš napadne spálení pokožky. Ve skutečnosti jí ale může škodit i jinak. Zatímco spálení cítíte ještě ten den večer, pigmentových skvrn si obvykle všimnete později a předčasné stárnutí kůže pocítíte dokonce až po několika letech. Proto je potřeba chránit se preventivně, i když se zdá, že se vlastně nic neděje.
Nepodceňte sluníčko na dovolené
Po pravdě řečeno i české slunce vám může přivodit popáleniny, úpal a úžeh. Stačí, abyste chodili celý den po horách nenamazaní, nebo se slunili někde u vody kolem poledne, kdy sluneční paprsky pálí nejvíce. Mezi 11. a 13. hodinou byste se raději vůbec neměli vyskytovat venku. Udělejte si čas na oběd a dopřejte si siestu ve stínu.
Nejčastěji se však Češi spálí na dovolené. Míříte-li jižněji, počítejte s tím, že je tam sluníčko daleko ostřejší, blížíte se totiž k rovníku. Bez opalovacího krému ani nevyjíždějte. Jenom ten ovšem nestačí, kůže si zaslouží komplexní péči.
Čím se vybavit, aby slunce neublížilo?
Opalovací krém je základ. Dnešní krémy jsou pokročilé, tvoří efektivní clonu proti UV záření a obvykle obsahují i vitamíny (zejména E a C), které snižují poškození kůže. Nebojte se vysokých faktorů, pro děti určitě kupte 50. Mažte se pokaždé, i kdybyste šli ven jen na půl hodiny, nátěr často opakujte a pečlivě promažte zejména ta místa, kde je kůže jemná – rty, uši, dekolt apod.
Pokožku lze podpořit rovněž zevnitř . Jedině vyživená, hydratovaná kůže totiž dokáže slunci odolávat. V létě se tedy nebojte doplnit vitamín A , jeho provitamín betakaroten nebo Biotin (B7). Biotin bývá často nazýván i vitamínem H podle německého označení Haar and Haut, což znamená „Vlasy a kůže“.
Dále je dobré nezapomenout si přibalit čepici, klobouk, pro děti třeba pončo, v němž mohou běhat po pláži. Vystavovat kůži slunci celý den prostě není dobré. A po náročném dni si určitě zaslouží ošetření kokosovým či olivovým olejem, bambuckým máslem, přípravkem s panthenolem, pokud již došlo k popálení.
Nejen kůži je třeba chránit
Léto bývá náročné také pro vlasy. Pod vlivem sluníčka trpí, o mořské vodě ani nemluvě. Proto je dobré jednou týdně použít olejovou kúru, posílí je, vyživí a budou lesklé.
V neposlední řadě bychom neměli zapomenout na oči. Investujte do kvalitních slunečních brýlí, které jsou certifikované. Nekvalitní UV filtr totiž nejenže oči neochrání, on jim ještě víc uškodí. Zornička se pod tmavým sklem roztáhne a sluneční paprsky s UV zářením do ní proniknou snadněji.
Opalujte se letos bezpečně. Dodržujte pitný režim, během poledne se zdržujte doma, pravidelně se mažte opalovacím krémem a nezapomeňte na nutrikosmetiku , která vyživí vlasy a kůži zevnitř.