Často v každodenním životě používáme předměty, bavíme se aktivitami nebo si zpříjemňujeme svoji existenci věcmi, o kterých nás ani nenapadne přemýšlet, odkud vlastně pocházejí. Obklopujeme se jimi odjakživa, jak se říká, a nepřemýšlíme, jaké jsou jejich kořeny.
Starověké civilizace nám zanechaly vskutku bohaté odkazy a tradice, mezi nejplodnější patří beze sporu starověká Čína. Mnohé z nich tvoří nedílnou součást života každého z nás.
Papír
Začněme papírem, který nás provází už od dětství a život bez něj, si prostě nedokážeme představit. Dvorní eunuch dynastie Han Cai Lun vynalezl ve druhém století před naším letopočtem proces výroby papíru z buničiny a zavedl tak nové materiály při výrobě papíru. Ale balící papírové artefakty byly objevené ze staršího období a nejstarším papírovým předmětem je pak mapa z Fangmatanu. Papír tak rychle nahradil původní materiály na psaní, jako byly bambusové svitky, dřevěné či hliněné tabulky nebo proužky vzácného hedvábí. Proces se v průběhu staletí zdokonaloval, například louhováním nebo leštěním, aby vznikl pevnější a hladší papír.
Kompas
V době satelitní navigace už většina z nás nejspíš kompas ani používat neumí. Tenhle nástroj ukazující směr vynalezli Číňané mezi lety 300 a 200 před naším letopočtem. Objevili materiál, kterému se říká magnetovec, jenž obsahuje magnetit. Zjistili, že když ho volně zavěsí, přitahuje magnetický severní pól Země. A tohle vedlo k sestrojení kompasu, který se neustále vyvíjel a zdokonaloval a společně s dalšími předměty sehrál významnou roli při objevování nových míst a kontinentů.
Akupunktura
Číňané byli velmi schopní léčitelé a kromě bylin používali v tradiční čínské medicíně také akupunkturu. Nejstarší zmínky jsou až 7 tisíc let staré. Cílem je vyrovnat jingovou a jangovou energii v těle člověka a vyvážit jeho životní energii – čchi. Dnes se k tomu používají akupunkturní jehly, ale těm předcházely kosti různých tlouštěk. Ty se umísťují do bodů (dnes se jich uvádí až 2 tisíce) na meridiánách, což jsou dráhy na celém těle, aby stimulovaly jednotlivé orgány, vyvažovaly elementy a udržely životní energii v harmonii. Akupunktura se jako léčební technika používá úspěšně dodnes na celé světě.
Poker
Dokonce i mnoho zábavných her má svůj původ v Číně. Mnozí vědí o populární hře MahJong, ale svoje kořeny tam má i klasická hra, jakou je poker. I když se do Evropy hra dostala z Persie v 16. století, historici ale uvádějí, že základní styl a strategie téhle zábavy pochází ze starověké Číny. Císař Mu-Tsung se hrou bavil se svojí manželkou už v 10. století a údajně se jednalo o novoroční druh zábavy.
Ohňostroj
Tahle působivá podívaná, kterou dodnes oslavujeme významná výročí nebo třeba zahájení sportovních událostí, baví lidi po celém světě. Původně se ohňostroji zaháněli zlí duchové a první zmínky pocházejí z 10. století. Tehdy se běžně prodávaly bambusové tyčky naplněné střelných prachem. Během následujících čtyř století se vyvinuly různé druhy a dnes se v umění ohňostrojů pořádají i soutěže, často jsou doplněné hudbou.
Čaj
Nejoblíbenější nápoj na světě byl podle staré pověsti objevený zcela náhodou. Císař Shennong byl v roce 2737 se svojí armádou na cestě a na zastávce na občerstvení si nechal uvařit oblíbenou teplou vodu, do té však spadl lístek a voda zhnědla. Císaře nápoj osvěžil a nový druh pití byl na světě. Postupem času se používal jako léčivo a stal se oblíbeným nápojem při společenských událostech. Nejstarší žijící čajovník je přes 3 200 let starý a nachází se v čínském Lin Cangu.
Deštník
Koho by vůbec napadlo přemýšlet o původu deštníku. Tahle praktická věcička nás provází v deštivých a slunečných dnech. Deštník je přes 3 500 let starý a jeho skládací forma je poprvé zmíněná už v roce 21, kdy se používal na slavnostech. Legenda vypráví, že čínský truhlář viděl děti, jak si hlavy přikrývají obrovskými lotusovými listy a vytvořil konstrukci deštníku, jenž pokryl textilií.
Kartáček na zuby
Další nezbytností, kterou používáme několikrát denně, je kartáček na zuby. V roce 1498 byl vyrobený kartáček na zuby se štětinami z koně. Ty byly připevněné na kost nebo kousek bambusu. Až později byl tenhle vynález dovezený do Evropy.