Blíží se květen, měsíc lásky a tak něco z TČM (tradiční čínské medicíny) a pár bylinných rad k léčbě nemoci srdce. Podle astrologického kalendáře stále panuje jaro, avšak podle biologického nastává 16. května léto.

Je to doba, kdy vše v přírodě láká svoji krásou a svěžestí jak zvířata, lidi, tak i všeobjímající energii.

Dny se pomalu, ale jistě prodlužují, jsou čím dál tím víc teplejší, máme větší potřebu trávit čas venku, setkávat se s lidmi, chodit do společnosti a vše směřovat k radosti ze života. Radost, snění, bezstarostnost jsou emoce, které podle čínské medicíny přísluší elementu ohně.

V květnu je nejvíce oslabeno srdce, kterému právě element ohně náleží. Vládnoucí barva je začátkem měsíce růžová, světle červená až následně postupem dnů, sytě červená a rudá.

Proto je květen měsícem lásky, která živí naše srdce. Je nesmírně důležité pěstovat v sobě energii lásky a předávat ji bezpodmínečně dál.

Jak se oslabení srdce projevuje?

Srdce řídí krev, cévy, tepny a žíly. Pokud srdce funguje správně, krev v těle plynule proudí.Pokud je však naše srdce oslabené (a nejen fyzicky), proud krve je zpomalen a nastávají blokády, takové přehrady, které zadržují energii v našem těle. Krev z pohledu čínské medicíny nepředstavuje pouze krev jako tekutinu, ale je to jedna z forem životní energie čchi.

Oslabení srdce (myšleno nedostatek energie i přebytek) se na fyzické úrovni projevuje arytmií, dušností, otoky, hormonálními poruchami, nízkým nebo naopak vysokým krevním tlakem, potíže se spánkem a usínáním, bolesti šíje a hlavy, pocení, návaly horka, neklidem či maniodepresivními stavy.

Na duševní rovině je to žárlivost, extrémní chuť na sex, kterou je potřeba uspokojit, ale i nezájem o sex, hyperaktivní jednání, workoholismus, impulsivnost, hyperaktivita či vyčerpanost, ztráta energie a únava.

Jak se dostat do rovnováhy?

Jednoduše – posilujme svá srdce. Láska k sobě samému a následně ke druhým lidem a všemu kolem nás, vyživuje naše srdce. Emoce radosti jsou ukazatelem cesty, která je s námi v souladu a vede nás tou pro nás správnou cestou.

Upřímný a srdečný zájem o sebe, o druhé, o zvířata či v konečném (nebo počátečním ) smyslu o vesmír, je přesně to, co živí naše srdce a následně rozdmýchává životní energii.

Každý den od 11-13 hod je naše srdce nejaktivnější, je proto vhodné mít klidnější režim a nepřijímat nic, co nás extrémně nabudí (např. kofein, černý čaj, ale i hádky, stres nebo extrémní sporty) a není dobré jej zatěžovat ani velkým množstvím potravy. Vhodnější je krátký spánek nebo klidná procházka.

Obezita i nadváha výrazně přispívá k oslabení srdce, je proto důležitá denní fyzická aktivita. Pamatujte, že pro zdravé cévy a srdce je důležitý pohyb, stejně tak jako zařazení hlubokého dýchání. Srdce je sval, který pravidelnou aktivitou sílí. Zařaďme tedy do svého pohybu procházky, chůzi po schodech, plavání, jízdu na kole nebo i svižnější aerobní aktivity.

Jaké potraviny nám pomohou posílit srdce?

K srdci náleží hořká chuť, takže potraviny právě této chuti posilují naše srdce. Zařaďme do svého jídelníčku výrazné množství zeleniny, zejména čekanku, kopřivu, polníček, červenou řepu, červenou papriku, růžičkovou kapustu, rukolu, saláty, zralá rajčata, ředkvičky či artyčoky.

Z ovoce nám poslouží grep, kdoule, maliny, ostružiny, borůvky, angrešt – nebo kterékoliv, které právě roste.
Z luštěnin jsou to převážně naklíčené mungo fazolky, sójové klíčky, čerstvý hrášek, červené fazole. Mezi vhodné obiloviny amarant, pšeničné klíčky nebo žito.

Pro ty, kdo konzumují maso je vhodné střídmě grilované a hojně obalené v bylinkách, jehněčí a skopové. Je dobré omezit sůl, která zadržuje v těle vodu a vodu spíše do pokrmů přidávat. Omezit konzumaci smažených, nezdravě tučných jídel a uzenin. Naopak je důležité konzumovat v dostatečné míře, zdravé tuky (a to i když máme nadváhu).

Mléčné výrobky konzumovat převážně zakysané. Výborné jsou čerstvé bylinky a koření jako šalvěj, bazalka, oregano, rozmarýn, saturejka nebo kurkuma.

Na posílení srdce se doporučuje syrový česnek, zázvor, cibule, lněné semínko nebo také pití čajů z kozlíku lékařského, třezalky, meduňky, srdečníku, pelyňku, jmelí či pupeny, květy i listy hlohu.

Neexistuje nic než láska

Bylinky na podporu nemocí srdce:¨

SRDEČNÍ NEURÓZA

* Odvar z hlohu

2 lžičky sušených květů a listů hlohu necháme přejít varem ve ¼ litru vody. Pak necháme vychladnout pod pokličkou a scedíme. Pijeme po 1 šálku odvaru 2x denně – ráno a večer.
Odvar uklidňuje nervy, srdeční neurózy, pomáhá při nespavosti. Užívání je doporučeno i při rehabilitaci po záchvatu mrtvice. V každém případě je nutný souhlas lékaře!!

  • Arniková tinktura
    1 lžíci arniky smísíme s 3 lžícemi medu a postavíme v uzavřené zavařovačce na 14 dní na slunné místo. Potom slisujeme a zředíme ¼ litrem převařené vody.
    Užíváme 10-15 kapek 2x denně v šálku čaje.
    Zlepšuje práci srdečního svalu, užívá se jako srdeční tonikum.
    POZOR arnika působí prudce, nezvyšujeme dávky a užíváme jen po poradě s lékařem.

BUŠENÍ SRDCE

* Hlohová tinktura

Sušené květy hlohu zalijeme v zavařovačce čistým lihem nebo vodkou tak, aby byly dobře ponořeny. Na každou lžíci květu počítáme se 3 lžícemi lihu (vodky). Zavíčkujeme a necháme 14 dní louhovat za občasného protřepávání obsahem. Slijeme přes cedník do tmavé lahve.
Používáme 3x denně po 20 kapkách na cukr a zapíjíme čajem.

Odstraňuje bušení srdce, srdeční slabost i neurózu, snižuje krevní tlak, příznivě působí proti kornatění tepen a používá se po mrtvici.
POZOR tinkturu z hlohu používáme jen se svolením lékaře!!!!!!!!!!!

ANGINA PECTORIS

Léčení předepisuje lékař a nemocný vždy musí s sebou nosit nitroglycerin.

Ulevují bylinky:
30g jmelí
5g routa
30g květ černého bezu
30g květ hlohu
20g mateřídouška
50g srdečník
50g meduňka
50g kozlík
50g mochna husí
Pít 3x denně před jídlem, často chodit na krátké procházky na čerstvém vzduchu ráno a večer. Doporučuje se také vypít půl dl červeného vína před obědem, ale pít velice pomalu. Málo večeřet, bojovat proti obezitě a hodně spát.

OSLABENÍ SRDEČNÍHO SVALU

Čaj:

50g srdečník
30g květ hlohu
150g ovoce hlohu
30g kořen libečku
50g kozlík
50g meduňka
30g šípek
50g kopřiva
30g květ smilu písečného
l lžička na šálek, vařit 3 minuty, pít 3x denně před jídlem.

Prospívají procházky na čerstvém vzduchu,
před obědem půl dl červeného vína, dále doporučuji konzumovat více:
* hroznové víno,
* rybíz,
* lesní jahody,
* borůvky,
* rajská jablíčka,
* křen,
* semínka mrkve a kopru,
* zelený hrášek.