Zavíráte občas oči a s úsměvem na tváři přemýšlíte, jaké by to bylo, kdybyste byli ještě úspěšnější, bohatší, uznávanější? Zkusili jste se někdy takhle příjemně zasnít a představovat si, že jste staří? Nejspíš ne. "Každý by chtěl žít dlouho, ale nikdo nechce být starý." Při vyslovení slova "stáří" se v podvědomí okamžitě vybaví nemoc, strádání nebo smrt.

Až na druhý pokus přicházejí pojmy jako moudrost, zrání, vzpomínky, zasloužený odpočinek. Svoje vlastní stáří si připouštíme jen neradi. Ze stáří máme strach.

Jaké to bude, až sfoukneme těch šedesát, sedmdesát nebo osmdesát svíček na dortu? Řekneme Vám, čeho se máte bát a na co se připravit. Dozvíte se, jaké jsou příčiny nejčastějších obtíží a v dalších lekcích postupně i to, co s nimi dělat. Víte, co je normálním příznakem stáří Vašeho dědečka a co už je nemocí? I s tím Vám trochu poradíme.

Nejčastější stesky a příznaky ve stáří

  • Bolesti
  • Potíže s trávením
  • Problémy s udržením moči
  • Problémy s pamětí a myšlením
  • Srdeční a dýchací obtíže
  • Pohybové obtíže
  • Sexuální obtíže
  • Závratě a poruchy rovnováhy

BOLEST
Bolest je nejtypičtějším příznakem nemoci. Upozorňuje na to, že je něco špatně. Nová bolest je náhlá a prudká. Při jejím začátku je většinou znát, proč vznikla. Příčině bolesti se pro příště umíme vyhnout. Pak se ale může objevit jiná bolest. Plíživá a nenápadná. Začíná občasným pobolíváním kloubů při námaze a najednou kolena nebo kyčle bolí už pořád.

Časté typy bolesti:

  • Bolesti kloubů – artrotická nebo revmatická bolest je obvykle způsobena opotřebením a poškozením kloubů (artróza) nebo otokem měkkých tkání v kloubu a v kloubním pouzdru (revmatická artritida).
     
  • Bolest hlavy – intenzita bolestí hlavy se může měnit od mírného pobolívání při únavě až po velmi silnou například při migréně. Každá bolest hlavy by měla být řádně vyšetřena. Není to přirozená součást stárnutí.
     
  • Bolesti páteře – mohou být vyvolány poškozením páteře nebo přetažením svalů při nesprávném držení těla a nedostatku tělesného cvičení.
     
  • Bolesti při nádorovém onemocnění – bolesti u nádorů mohou být vyvolány například útlakem okolních tkání rostoucím nádorem nebo šířením nádoru do dalších částí těla.

POTÍŽE S TRÁVENÍM
Stárnutím dochází v zažívacím systému k množství funkčních i strukturálních změn. Snižuje se tvorba trávicích látek i průtok krve stěnami střev. Na žaludek výrazně působí i léky, které pacient užívá. Společným působením těchto faktorů a nepříznivých vlivů prostředí (strava, alkohol, kouření) pak mohou vzniknout potíže s trávením:

  • bolesti břicha,
  • nadýmání,
  • nechutenství,
  • hubnutí, nebo naopak přibývání na váze,
  • nevolnost, pocit na zvracení,
  • zvracení,
  • zácpa.

Zažívací obtíže mohou být působeny jednorázovým nepřiměřeným zatížením těžko stravitelnými potravinami (například houby, hovězí maso, tučná jídla), ale mohou být také příznakem onemocnění. Staří lidé jsou ohroženi závažnými chorobami trávicího traktu:

  1. Žaludeční vředy – trávicí látky působí i na žaludeční sliznici. Porušené obranné mechanismy ji nejsou schopny dostatečně bránit.
     
  2. Krvácení do trávicího traktu – krvácení do zažívacího systému ohrožuje život. Může se jednat o komplikaci žaludečních vředů, krvácení z výchlipek střeva (divertiklů), nádory tlustého střeva nebo hemoroidy. Ztráta krve je nebezpečná v každém věku. Starší osoby na ni však mohou reagovat rychlejším zhoršením celkového stavu.
     
  3. Obtíže s polykáním – takzvané dysfagie patří mezi časté obtíže starých. Obvykle se objevují při porušené svalové souhře jícnu. Při polykání určitého typu stravy (hovězí nebo kuřecí maso, chléb, jablko) se objeví pocit zúžení jícnu. Nemocní udávají pocit "knedlíku v krku". V takových případech může pomoci doušek vody a strava podávaná po menších soustech. Déletrvající nebo zhoršující se potíže musí řešit lékař.

POTÍŽE S UDRŽENÍM MOČI
Potíže s udržením moči (močová inkontinence, nedobrovolný únik moči) jsou ve stáří velmi rozšířenou poruchou. Podle některých údajů jí po 65. roce trpí 15 až 35 procent lidí obou pohlaví. Proč takové velké rozmezí? Čísla jsou pouze přibližná, protože většina pacientů se stydí o svém problému otevřeně mluvit. Inkontinence je stále tabu. A přitom to není normální příznak stáří!

Jaké jsou příčiny této poruchy?
Inkontinence moči se může vyskytnout v jakémkoliv věku. Je způsobována nejrůznějšími nemocemi v oblasti močových cest i mimo ně. Ve vyšších věkových kategoriích je ale výskyt inkontinence častější. Proč? Staří lidé většinou trpí několika nemocemi najednou a každá z nich může přispívat ke vzniku inkontinence. Svoji roli může hrát také psychický stav nebo užívané léky. Podle mechanismu vzniku rozlišujeme několik druhů inkontinence:

  • Zhoršená funkce svěrače močové trubice
    K této poruše dochází častěji u žen. Obvykle v souvislosti s poklesem jejich pohlavních hormonů (estrogenů) dochází ke změně pojivové tkáně a vlastností močového měchýře a trubice. Touto změnou se mohou porušit mechanismy regulující vylučování moči a objeví se její samovolný únik.
     
  • Snížení kapacity močového měchýře, hyperaktivní měchýř
    Měchýř ve stáří reaguje nucením na močení daleko dříve než zamlada. Mohou za to změny ve svalovině jeho stěny a změněné nervové zásobení. Plnění měchýře vede ke stahům svalů a nucení na močení, které nelze nijak zvládnout. Může tak dojít až k pomočení.
     
  • Onemocnění mozku a nervového systému
    Pro močení je důležitá správná funkce mozku, míchy a míšních nervů. V případě jejich onemocnění se může objevovat inkontinence moči. Příkladem může být pomočování u pacientů s demencí, po mozkových příhodách a s onemocněním míchy.

Opakem k nekontrolovatelnému úniku moči je naopak její zadržování (retence). Ta má opět množství příčin. U mužů je nejznámější z nich zvětšená prostata.

PROBLÉMY S PAMĚTÍ A MYŠLENÍM
Proč s přibývajícím věkem přibývají problémy se zapamatováním základních věcí? Zapomnětlivost je zcela běžnou součástí stárnutí mozku. Ale pozor na další změny chování starého člověka. Ne každá zapomnětlivost je přirozenou součástí stáří.

Za stárnutí mozku mohou změny jeho stavby a funkce nervových buněk (neuronů). Mění se množství spojů, porušena je tvorba signálů a signálních okruhů. Mění se i množství nervových přenašečů. Tyto změny jsou zodpovědné za poruchy, které vídáme u starších lidí, především zapomětlivost, roztržitost a v některých případech i zvýraznění povahových změn.

Zapomínání je jedním z časných příznaků demence, z nichž nejobávanější je Alzheimerova choroba. Kromě ní však rozlišujeme ještě celou řadu demencí.

Výskyt různých typů demence se s věkem zvyšuje. Příčin poklesu duševní výkonnosti ve stáří je ale mnohem více. Ještě se nepodařilo všechny poznat.

SRDEČNÍ OBTÍŽE
Infarkt myokardu, angina pectoris, cévní mozková příhoda, … To jsou jen některé nemoci, které mohou srdce a cévní systém ve stáří potkat. Srdeční onemocnění jsou nejčastější příčinou smrti. Všichni víme, že riziko jejich vzniku stoupá s věkem. Vysvětlí nám ale někdo proč? Souvisí to s tím, že se ve vyšším věku častěji uplatňují hlavní rizikové faktory:

  • zvýšený cholesterol,
  • obezita, zvýšený podíl tuku v organismu,
  • vysoký krevní tlak,
  • cukrovka (diabetes mellitus).

Schválně. Kolik znáte ve svém okolí lidí nad 55 let, kteří by netrpěli alespoň jedním z nich?

Jak moc je to vážné? Jen pro představu. Vysoký krevní tlak zvyšuje u lidí starších 55 let 2krát riziko infarktu myokardu nebo úmrtí na srdeční chorobu. Cukrovka zvyšuje stejné riziko až 4krát. Obezita a vysoké hladiny cholesterolu v krvi zvyšují riziko rozvoje srdečního onemocnění v každém věku.

POHYBOVÉ OBTÍŽE
Změny stáří můžete nejlépe pozorovat na vlastním těle. Dochází ke změnám vlasů, kůže, ale i k ochabnutí svalů a úbytku kostní tkáně. Změny přicházejí pomalu, takže si na ně postupně zvykáme. Zkuste si ale vzpomenout, jaké to bylo ve dvaceti!

Se stářím se postupně vytrácí schopnost snášet fyzickou námahu a vydávat fyzický výkon. Mezi třicátým a osmdesátým rokem ztrácíme až 40 procent své síly. Podobně je to i s našimi reakcemi a rychlostí pohybu. Po šedesátém roce života ubývají svalová vlákna.

Ke stáří se pohyb stává méně plynulým a stále obtížnějším. Mezi nejčastější problémy patří:

  • bolesti kloubů a omezení jejich pohyblivosti,
  • otoky kloubů,
  • potíže s chůzí,
  • špatná koordinace,
  • osteoporóza.

SEXUÁLNÍ OBTÍŽE
Za poruchu sexuálního života a potíže s erekcí nemůže stáří, jak si mnozí myslí. Stojí za nimi konkrétní poruchy nebo psychické příčiny, které lze léčit. Často se můžete setkat s tvrzením, že "už to zkrátka není jako dřív". Není důvod pro rezignaci na snahu problémy v sexuálním životě řešit.

Sexuální život starších je stále ještě společenské tabu. Mnoho lidí může sexualitu vnímat jako výsadu mladých a zdravých. Nemají pravdu. Staří lidé rovněž potřebují "spojovat své energie" s druhými. Jejich touhy a sexuální potřeby se mohou lišit od mladých let. Není však důvod na sexuální život zcela zanevřít. "Láska kvete v každém věku."

Nejčastější příčiny poruch sexuálního života u mužů a žen:

  • poruchy erekce,
  • nedostatečné zvlhčení sliznic.